Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

докладвано от съдия Елеонора Чаначева


Анотация

Въпрос

–1/ „ Длъжен ли е въззвният съд да обоснове решението си като обсъди всички доказателства по делото поотделно и в тяхната съвкупност“. Страната е изброила съдебни актове, които според нея, обосновавали поддържаното основание. Посочила е, че въззивният съд не бил обсъдил в цялост заключението на вещото лице Е., като е интерпретирала своето разбиране във връзка с това заключение. Поставен е въпросът- 2/ „ Следва ли достоверността на показанията на свидетел, заинтересован от изхода на спора да се преценява с оглед всички доказателства по делото“. В тази връзка, след изброяване на съдебни актове на ВКС е развито оплакване за неправилност на изводите на съда по отношение цененето на показанията на водача на автомобила, участник в ПТП, тъй като не бил извършил преценка, с оглед чл. 172 ГПК. Поставен е въпросът-3/ „Съставлява ли разпоредбата на чл. 179 КЗ / отм./ по смисъла на чл. 16 от Регламент ІІ / ЕО №664/97г./ „особена повелителна норма“ по съображения, извлечени въз основа на подробен анализ на текста, общата структура, целите и контекста на приемането на тази разпоредба“. Страната подробно е изложила разбирането си по въпроса като е извела от него, това че съдът не е следвало да приложи румънския закон, предвиждащ 3 годишна погасителна давност за тези искове, а българското право относно сроковете, които били установени в императивни норми и в защита на потребителя. Цитирал е практика на СЕС, с която изрично е установено, че нормите предвиждащи тригодишни давностни срокове за вреди, претърпени от застрахователно събитие не могат да бъдат разглеждани като свръхповелителни. Въпреки това, страната счита, че може да се възприеме нейното разбиране, че такива норми попадат в изключенията, тъй като имат такова значение за вътрешния правен ред, което обосновава неприлагането на този срок. Поставен е въпросът: 4/ „Непропорционално кратките срокове за предявяване на прекия иск на третото увредено лице при транспортни пътни произшествия съставляват ли пречка по смисъла на чл. 6 от Европейската конвенция за правата на човека за достъп до правосъдие и до нарушаване правото на справедлив съдебен процес на българските граждани в държавата, в която са настъпили преките вреди и съставляват ли те съображения за нарушаване на българския обществен ред по смисъла на чл. 26 от регламент Рим ІІ. Длъжен ли е бил съдът да се произнесе по въпроса дали последиците от приложимото, според отпращащата норма право е в съответствие с българския обществен ред“. Страната е развила своето разбиране по въпроса, като в заключение е заявила, че по него не е налице съдебна практика, поради което счита, че е осъществено основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК. Други доводи не са развити.

Отговор

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Текст

Върховният касационен съд на Република България, първо търговско отделение, в закрито заседание на трети октомври две хиляди и двадесет и втора година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕОНОРА ЧАНАЧЕВА

ЧЛЕНОВЕ: РОСИЦА БОЖИЛОВА

ВАСИЛ ХРИСТАКИЕВ

изслуша докладваното от съдията Ел. Чаначева търговско дело №******г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 288 ГПК, образувано по касационна жалба на В. В. К. против решение №******г. по гр. дело №******г. на Софийски апелативен съд.

Ответникът по касация – Сдружение „Национално бюро на българските автомобилни застрахователи“, [населено място], чрез пълномощника си – адв. М. К. е на становище, че не са налице предпоставки за допускане на решението до касационно обжалване.

Върховният касационен съд, състав на първо търговско отделение, след като прецени данните по делото приема следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 283 ГПК и е процесуално допустима.

С изложението по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК, касаторът ...

Модул "ГПК"

Съдебният акт, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.


Препраща към

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Цитирано в

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Пособия

Следете за обновления Добавете в Бележника

Намерете свързан съдебен акт по номер/година на делото:

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Споделяне

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право