Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2021

докладвано от съдия Дияна Ценева


Анотация

Въпрос

1. Допустими ли са от закона с оглед изискванията на чл. 8 и чл. 183 ЗЗД за наличие на два самостоятелни правни субекта сделките за покупко-продажба на земеделски имоти, придобити в режим на СИО, сключени между двамата съпрузи като продавачи и единия от съпрузите, регистриран като едноличен търговец, като купувач, респ. участието на съпруга-нетърговец като продавач по такава сделка осъществява ли изискването на закона за участие на два отделни и самостоятелни правни субекта в облигационната връзка. 2. Допустими ли са от закона с оглед забраната на чл. 24, ал. 1 СК за разпореждане по време на брака с имущество, придобито в режим на СИО с дела, който всеки от съпрузите би получил при прекратяване на имуществената общност, сделка за покупко-продажба на земеделски земи, сключена между двамата съпрузи като продавачи и единия от съпрузите, регистриран като едноличен търговец, като купувач, и превръщането по този начин на семейната имуществена общност в лична на единия съпруг, регистриран като едноличен търговец. 3. При предявен иск за прогласяване нищожност на договор поради заобикаляне на закона при сделки с имущество, придобито в режим на СИО, следва ли съдът да съобрази дали последиците, крайният резултат на сделките, е забранен от закона, като за изясняване на целта им съобрази всички последващи действия на страните по тях. По първия въпрос се твърди противоречие с практиката на ВКС, обективирана в решение №1012 от 03.07.1995 г. по гр. д. №1853/94 г. на V г. о.; решение №478 от 03.05.1994 г. по гр. д. №1399/93 г. на V г. о.; определение №389 по ч. гр. д. №269/96 г. на V г. о.; решение №855 от 4.12.2003 г. по гр. д. №123/2003 г. на ІІ г. о.; определение №370 от 03.11.2008 г. по ч. гр. д. №1654/2008 г. на V г. о.; решение №437 от 17.01.2012 г. по гр. д. №70/2011 г. на ІІІ г. о.; решение №80/26.07.2012 г. по т. д. №287/2011 г. на ІІ т. о.; решение №14/27.01.2017 г. по т. д. №1453/2014 г. на ІІ т. о. Тази практика е неотносима към поставения въпрос. Посочените актове на ВКС третират въпроса за правния статут на едноличния търговец. Пояснено е, че регистрацията на физическото лице като едноличен търговец само разширява неговата правоспособност, разкривайки възможността то да бъде страна и по правоотношения в областта на търговското право, без да е налице нов правен субект, както и че едноличният търговец като носител едновременно и на търговски, и на граждански права и задължения, винаги отговаря с едно и също свое имущество както за задълженията, поети в търговското му качество, така и за всякакви други имуществени отношения, в които той влиза в частния си живот. В същия смисъл е даденото от въззивния съд разрешение. Поради това по този въпрос не е доказано основанието за достъп до касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК.

Отговор

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Текст

Върховният касационен съд на Република България, първо гражданско отделение в закрито заседание, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИЯНА ЦЕНЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ГЪЛЪБИНА ГЕНЧЕВА

КАМЕЛИЯ МАРИНОВА

разгледа докладваното от съдията Д. Ценева гр. д. №******[/aam]******г. по описа на ВКС, ІІ г. о. и за да се произнесе, взе предвид:

Производството е по чл. 288 ГПК.

Образувано е по касационна жалба, подадена от Е. Л. П. чрез нейния пълномощник адв. Г. П.-С., срещу въззивно решение №******[/aam]******г. по в. гр. д. №******[/aam]******г. на Окръжен съд-Плевен. В жалбата са изложени доводи за неправилност на обжалваното въззивно решение поради допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила, необоснованост и нарушение на материалния закон. Жалбоподателката счита, че въззивният съд не е осъществил дължимия служебен контрол за валидност на първоинстанционното решение, като поддържа, че същото било нищожно поради липса на самостоятелно формирана и надлежно изразена воля на съдебния състав на първоинстанционния съд. На следващо място поддържа, че въззивният съд необосновано и в ...

Модул "ГПК"

Съдебният акт, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.


Препраща към

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Цитирано в

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Пособия

Следете за обновления Добавете в Бележника

Намерете свързан съдебен акт по номер/година на делото:

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Споделяне

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право