Класификация
- Вид съдебен акт: Тълкувателни решения
- Колегия/Отделение: Гражданска колегия, Общо събрание
Анотация
Въпроси
По някои въпроси на гражданския процес:
1. Относно цената на някои искове.
2. Относно установителните и ревандикационните искове за собственост.
3. Относно допустимостта на някои искове за собственост.
Отговори
За да прочетете пълния текст на съдебния акт е необходимо да влезете в профила си
ВХОД или да закупите абонамент
КУПЕТЕ СЕГА
Върховният касационен съд на Република България, Общо събрание на Гражданска колегия, в съдебно заседание на 4 февруари 2016 година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ на ОСГК, ЗАМ. ПРЕДСЕДАТЕЛ на ВКС и ПРЕДСЕДАТЕЛ на Гражданска колегия:
КРАСИМИР ВЛАХОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛИ на ОТДЕЛЕНИЯ:
БОЙКА СТОИЛОВА, И.Ф. ДОБРИЛА ВАСИЛЕВА, И.Ф. ТАНЯ МИТОВА, И.Ф. ПЛАМЕН СТОЕВ
при участието на секретаря КЛАВДИЯ ДАЛИ, постави на разглеждане тълкувателно дело № 4 по описа за 2014 г. на Общото събрание на Гражданска колегия, докладвано от съдия ТЕОДОРА ГРОЗДЕВА
Въпроси
Делото е образувано с разпореждане на Председателя на Върховния касационен съд от 17.06.2014 г. на основание чл. 128, ал. 1 ЗСВ по направено от него искане до Общото събрание на Гражданската колегия за постановяване на тълкувателно решение по следните спорни въпроси:
1. Относно цената на някои искове.
А) Как се определя цената на иска и дължимата държавна такса по иск с правна квалификация чл. 42 ЗН.
Б) Приложима ли е разпоредбата на чл. 71, ал. 2 ГПК при определяне цената на исковете по чл. 69, ал. 1, т. 4 ГПК.
В) Подлежи ли на касационно обжалване въззивно решение, постановено по иск за собственост на имот с цена на иска под посочения в чл. 280, ал. 2 ГПК /редакция, преди изменението със ЗИД на ГПК, публ.в ДВ, бр.50 от 03.07.2015 г./ размер, ако решението обективира и произнасяне по възражение на ответника за право на задържане на имота до заплащане на подобрения на стойност над този размер.
2. Относно установителните и ревандикационните искове за собственост.
А) Следва ли съдът, сезиран с осъдителен иск по чл. 108 ЗС, да се произнесе с установителен диспозитив за принадлежността на правото на собственост към патримониума на ищеца.
Б) Допустимо ли е по реда на изменение на иска /чл. 214, ал. 1 ГПК/ преминаване от положителен установителен или ревандикационен към отрицателен установителен иск и обратно.
В) Допустимо ли е по реда на изменение на иска /чл. 214, ал. 1 ГПК/ ищецът по предявен иск за собственост да се позове при условията на евентуалност и на друго придобивно основание, различно от посоченото в обстоятелствената част на исковата молба.
Г) Необходимо ли е предоставеният за стопанисване или управление имот да е заприходен в баланса на държавното предприятие към момента на преобразуването, за да се приложи нормата на чл. 17а ЗППДОП ... Останалата част от текста на съдебния акт е достъпна само за нашите абонати.

Благодарим ви, че четете "Българското прецедентно право"!
За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да влезете в профила си и да имате закупен абонамент.
или
Вижте абонаментните планове
Свързани съдебни актове
Препраща към

По въпроси на въззивното производство по граждански дела съгласно ГПК /отм./

1. При какви предпоставки е допустимо предявяване на отрицателен установителен иск за собственост и други вещни права? 2. Налице ли е правен интерес от предявяване на установителен иск за собственост и други вещни права, когато ищецът разполага с възможността да предяви осъдителен иск за същото право?

1. Абсолютна или относителна е недействителността по
чл. 76 ЗН и може ли на нея да се позоват не само в делбеното, но и в други производства, както и
трети лица, а не само сънаследниците под формата на правоизключващо възражение. 2. Легитимирани ли са да се позовават на чл. 76…

По въпроси, свързани с
делбеното производство: 1. Допустим ли е самостоятелен иск за установяване нищожност на договор за доброволна делба по
чл. 75, ал. 2 ЗН? 2. Нищожен ли е договорът за доброволна делба, при който насрещната престация е алеаторна уговорка? 3. Може ли лице, придобило права по време на…
Цитирано в

За проверка правилността на извода на съда, че площта от имота на ищеца, заключена между изградената от ответника ограда между двата имота и регулационната граница между тях по плана, по отношение на която искът по
чл. 108 ЗС е приет за основателен, съответства на отразения към заключението на вещото лице…

За проверка налице ли е очевидна неправилност на извода във въззивното решение, че първоинстанционното решение е недопустимо, когато първоначалната и последващата искови молби сочат на установителен иск, предявен по реда на
чл. 124, ал. 1 ГПК, а с решението е отхвърлен иск по
чл. 108 ЗС.

Поначало предмет на делото по предявен отрицателен установителен иск за собственост е правото на собственост на ответника върху спорната вещ, което се отрича от ищеца като придобито на всички възможни
придобивни основания. В случая ищецът с този иск по същество оспорва към определен минал период, а не понастоящем, правото на…

Налице ли е правен интерес от предявяване на установителен иск за собственост, когато ищецът претендира идеална част от правото на собственост върху
недвижим имот, който е прехвърлен от ответника на
трето лице след вписване на исковата молба?

С цел проверка правилността на решаващия извод на въззивния съд, че искове, предявени по реда на
чл. 108 ЗС и
чл. 109, ал. 1 ЗС, не могат да бъдат уважени срещу ответник, който се е разпоредил с правото си на собственост преди предявяване на исковете.

В разглеждания случай с исковата молба се търси защита на вещно право. За тези видове дела, освен общите изисквания за редовност, установени с
чл. 127 ГПК и
чл. 128 ГПК, приложимо е и изискването за вписване съобразно
чл. 114, ал. 1, б. в ЗС с произтичащата от това необходимост исковата…

Относно съотношението между исковете по чл. 26, ал. 2, пр. 2 ЗЗД и чл. 26, ал. 2, пр. 3 ЗЗД, и иска по чл. 42, ал. 2 от ЗЗД, както и относно очертаването на предмета на делото с обстоятелствената част и петитума на исковата молба (
чл. 127, ал. 1 ГПК,…

Длъжен ли е съдът да обсъди и да се произнесе по всички наведени доводи на страните въззивното решение?

Относно очертаването на предмета на делото с обстоятелствената част и петитума на исковата молба (
чл. 127, ал. 1 ГПК, т. 4 и т. 5), по реда за отстраняване на нередовности на исковата молба (чл. 129 от ГПК) и по реда за изменение на иска (
чл. 214, ал. 1 ГПК), и…

Допустима ли е защита на правото на собственост чрез отрицателен установителен иск по отношение на правото по
чл. 64 ЗС, предявен от ищец, който твърди, че е собственик на терена, но не и на постройките в него, срещу лице, което неоснователно претендира да е собственик на същите постройки и реално…

Дали не е очевидно неправилен изводът на съда, че ответниците не владеят частта от имота на ищците, макар да е приел за установено, че ответниците са затворили входа, който е бил предвиден за достъп до тавана и който е служил на ищците за достъп до тяхната част на сградата, с…

При иск по
чл. 108 ЗС, предявен от съсобственик срещу друг съсобственик за идеална част от съсобствен
недвижим имот, може ли и в кои случаи съдът да уважи искането за предаване владението върху претендираната идеална част?

За задължението на въззивния съд при постановяване на решението да обсъди събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, както и да мотивира защо не кредитира показанията на част от свидетелите.

За правоприемството при преобразуване на държавна фирма в няколко търговски дружества и реда за прехвърляне на собствеността върху
недвижими имоти при такова преобразуване.

ВКС намира, че касационно обжалване на въззивното решение в осъдителните му части следва да бъде допуснато за преценка с оглед вероятната му недопустимост /относно предявения иск/ с оглед потвърждаването от въззивния съд на първоинстанционното решение, с което е уважена евентуалната претенция за присъждане на сума като подлежаща на връщане на…

Налице ли е правен интерес от предявяване на установителен иск за собственост, когато ищецът претендира идеална част от правото на собственост върху
недвижим имот, който е прехвърлен от ответника на
трето лице след вписване на исковата молба?

За наличието на правен интерес от предявяване на иск по чл. 14, ал.4 ЗСПЗЗ от лице, на което е признато и възстановено правото на собственост, но не е издадена скица към решението против община, която се позовава на
придобивното основание по
чл. 19 ЗСПЗЗ и държавата чрез Министерство на земеделието,…

Предмет на установителен иск за собственост могат да бъдат реални части от урегулирани или неурегулирани поземлени имоти, дори ако границите им не са материализирани на място и имотите не са нанесени като самостоятелни в действаща кадастрална карта или ПУП. Тези граници могат да бъдат определени и чрез описанието им с…

Представлява ли територия за рекреационна дейност земята, върху която е изграден почивен комплекс, находящ се в национален парк и прилага ли се спрямо тази територия Наредба № 7/22.12.2003 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони при определяне на площта, необходима за ползване на…

При предявен положителен установителен иск или ревандикационен иск, правото по
чл. 76 ЗН следва да бъде предявено чрез отделен иск, който да е съединен с иска за собственост. Надлежни страни по иска по
чл. 76 ЗС са: като ищец - неразпоредилият се с дела си сънаследник, а като ответници -…

Съгласно
чл. 537, ал. 2 ГПК, когато акт, издаден в охранително производство (включително – нотариален), засяга правата на
трети лица, породеният от това спор, ако е за гражданско право, се разрешава по исков ред, като при уважаване на иска издаденият акт се отменя или изменя. В настоящия случай е разгледан…

За преценка допустимостта на въззивното решение с оглед определената от първоинстанционния съд квалификация на иска по
чл.109 ЗС и от въззивния съд по
чл.108 ЗС при искова молба, съдържаща твърдения, че ищците са собственици на имота, а ответникът на съседен имот с определено място за достъп до пътя, което той…

Какви са предпоставките за придобиване на право на собственост от лечебните заведения при тяхното преобразуване от публични здравни заведения в лечебни заведения- еднолични търговски дружества по реда на чл.101, чл.102 или чл.103 от Закона за лечебните заведения?

С цел преценка процесуалната допустимост на въззивното решение, в което липсват изводи, касаещи посоченото от ищците главно
придобивно основание –
договор за дарение и наследствено правоприемство, а са формирани изводи само от отношение на наведеното с оглед отговора на исковата молба евентуално
придобивно основание – придобивна давност.

За задължението на въззивния съд за обсъждане на събраните поделото доказателства и възраженията и доводите на страните.

За наличието на правен интерес от предявяване на положителен установителен иск за собственост спрямо лице, което се е разпоредило със собствения на ищеца имот, и спрямо приобретателя по тази сделка.

1. Как се определя цената на иска и дължимата държавна такса по искове с правна квалификация
чл. 109 ЗС? 2. Подлежат ли на вписване исковите молби по
чл. 109 ЗС? 3. Необходимо ли е ищецът по иск с правна квалификация
чл. 109 ЗС във всички случаи да доказва, че неоснователното…
Цитирани норми и термини