Тълкувателно решение № 113 от 02.12.1968 г. по гр. д. № 102/1968

Влезте в профила си, за да не виждате рекламите

Анотация

Въпрос

1. Когато предмет на делбата е неподеляемо жилище, възможно ли е ликвидирането на съсобствеността въз основа на чл. 288, ал. 2 ГПК /отм./ да стане чрез спогодба или това трябва да стане само чрез решение на съда?

2. При положение, че се даде положителен отговор на поставения въпрос, ако съделителят, който получава неподеляемото жилище, не заплати в сроковете определената парична сума на другия съделител, съставляваща стойността на неговия дял, ще намери ли приложение чл. 288, ал. 6 ГПК /отм./, т. е. допустимо ли е обезсилването на спогодбата по искане на заинтересованата страна?

Достъпно за логнати потребители и абонати

За да прочетете този съдебен акт трябва да сте влезли в профила си или да се регистрирате безплатно. Можете да го направите тук.

или