Класификация
- Вид съдебен акт: Тълкувателни решения
- Колегия/Отделение: Общо събрание
Анотация
Въпроси
1. Представлява ли приватизационният договор търговска сделка?
2. Приложимо ли е правилото на чл. 309 ТЗ към приватизационния договор?
3. В кои случаи и при какви предпоставки уговорката в приватизационните и търговските договори за неустойка ще е нищожна поради накърняване с договора на добрите нрави (чл. 26, ал. 1 ЗЗД)?
4. Коя е базата, върху която следва да се изчислява размера на дължимата неустойка за забава при плащане на покупната цена на дружествения дял или на закупени акции по приватизационния договор – върху всяка една от неплатените вноски за съответния период или на база на целия дължим остатък от вноските, ако в договора не е определен начина, по който следва да се определи размера на неустойката?
5. Допустим ли е иск, предявен от АСК, за реално изпълнение на задълженията по приватизационния договор?
Отговори
За да прочетете пълния текст на съдебния акт е необходимо да влезете в профила си
ВХОД или да закупите абонамент
КУПЕТЕ СЕГА
Върховният касационен съд на Република България, ОБЩО СЪБРАНИЕ НА ТЪРГОВСКА КОЛЕГИЯ, в съдебно заседание на 25.05.2010 г., в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
МАРИО БОБАТИНОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛИ НА ОТДЕЛЕНИЯ:
ТАТЯНА ВЪРБАНОВА, ТАНЯ РАЙКОВСКА
при участието на секретаря Красимира Атанасова, постави на разглеждане тълкувателно дело No 1 по описа за 2009 г. на ОСТК, докладвано от докладчици Зам. председателят на Върховен касационен съд, Търговска колегия МАРИО БОБАТИНОВ и съдия ЕМИЛ МАРКОВ.
Председателят на Върховния касационен съд, на основание чл. 128 ал. 1 ЗСВ, е направил предложение до Общото събрание на Търговска колегия на Върховния касационен съд да постанови тълкувателно решение по следните спорни въпроси:
Въпроси
1. Представлява ли приватизационният договор търговска сделка?
2. Приложимо ли е правилото на чл. 309 ТЗ към приватизационния договор?
3. В кои случаи и при какви предпоставки уговорката в приватизационните и търговските договори за неустойка ще е нищожна поради накърняване с договора на добрите нрави (чл. 26, ал. 1 ЗЗД)?
4. Коя е базата, върху която следва да се изчислява размера на дължимата неустойка за забава при плащане на покупната цена на дружествения дял или на закупени акции по приватизационния договор - върху всяка една от неплатените вноски за съответния период или на база на целия дължим остатък от вноските, ако в договора не е определен начина, по който следва да се определи размера на неустойката?
5. Допустим ли е иск, предявен от АСК, за реално изпълнение на задълженията по приватизационния договор?
Мотиви
Общото събрание на Търговска колегия на Върховния касационен съд, за да се произнесе съобрази следното:
Точка №1
1. Представлява ли приватизационният договор търговска сделка?
По въпроса за характера на приватизационния договор и по-специално представлява ли той търговска сделка в съдебната ... Останалата част от текста на съдебния акт е достъпна само за нашите абонати.

Благодарим ви, че четете "Българското прецедентно право"!
За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да влезете в профила си и да имате закупен абонамент.
или
Вижте абонаментните планове
Свързани съдебни актове
Препраща към
Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.
Цитирано в

Длъжен ли е съдът служебно да следи за нищожността на правни сделки, които са от значение за решаване на правния спор или следва да се произнесе по въпроса за нищожността само ако заинтересованата страна е направила възражения за нищожност?

1. Към кой момент трябва да се направи преценката дали
неустойката е прекомерно голяма, като критерий за нищожността й поради противоречие с добрите нрави- към момента на сключване на договора или към момента на възникване на правото на
неустойка /т.е. момента на неизпълнението/ или към друг момент? 2. При преценката…

За извършване на проверка за допустимостта на съдебния акт с оглед наличието на правен интерес от поддържането на иска като абсолютна
процесуална предпоставка за допустимост на производството.

Нищожна ли е клауза за
неустойка в договора за повишаване на квалификацията по
чл. 234, ал. 1 КТ, предвидена за неизпълнение на поето от работника или служителя задължение да остане на работа при този работодател за определен срок, ако е договорена клауза за възстановяване на направените за сметка на работодателя…

Допуснатите аритметични грешки при изчисляване на общата сборна цена на претендираните периодични вземания може ли да бъде отстранена от съдебния състав по реда на
чл. 247 ГПК?

Длъжен ли е въззивният съд да се произнесе по всички твърдения на страните за релевантните факти, по техните възражения и доводи, като в мотивите си обсъди всички доказателства по делото поотделно и в тяхната съвкупност? За задължението на съда да формира вътрешното си убеждение, съобразявайки се с правилата на формалната…

Кога настъпва изискуемост на задължението за
неустойка, ако същото е поставено в зависимост от сбъдването на определено условие и изискуемо ли е задължението за
неустойка, ако условието не е настъпило и към датата на завеждане на исковата молба?

Относно критериите за установяване дали договорни клаузи накърняват добрите нрави.

1/ Длъжен ли е въззивният съд, като инстанция по същество, при проверката по чл.269 ГПК, в рамките на оплакванията, наведени от страната, да се произнесе по спорния предмет на делото, като обсъди всички доводи и възражения на страните и в частност – следва ли въззивният съд със собствени мотиви да…

Следва ли съдът да обсъди при преценка на предпоставките за приложението на
чл. 92, ал. 2 ЗЗД за намаляване на
неустойката поради прекомерност въпроса за действително претърпените вреди и да съобрази размера им?

Относно възможността наемодателят да претендира от наемателя под формата на
неустойка всички оставащи наемни вноски след прекратяване на договора за наем и след връщане на наетата вещ, когато страните изрично са уговорили такава последица при едностранно прекратяване на наемния договор от наемателя.

При уговорена
неустойка за забава при изпълнение на задължение за заплащане на възнаграждение по договор за изработка, начислявана в определен процент за всеки ден забава, но и при фиксиран максимален размер на дължимата
неустойка от пълната стойност на възложената работа, от кой момент започва да тече срокът за погасяване по…

за критериите за установяване дали договорни клаузи накърняват добрите нрави.

Дали се явява нищожна уговорена между физически лица
неустойка в размер на 100 евро на ден за всеки просрочен ден, без да е определен краен размер и краен срок?

При ревизиране на уговорено възнаграждение на адвокат по исков ред следва ли съдът да извърши оценка на справедливостта и обосноваността на неговия размер предвид разпоредбите на чл.36, ал.2 ЗАдв и чл.14, ал.2 ЕКА?
Цитирани норми и термини