Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

Постановление №****/**.**.1973 по дело №****/1973

докладвано от съдия Христо Студенчев


Анотация

Въпрос

За обобщаване на практиката по някои въпроси на съдебната делба.

Отговор

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Текст

История на тълкуването

С постановление N: 4 от 30.X.1964 г. се даде тълкуване по редица въпроси на съдебната делба.

В своята практика съдилищата се съобразяват с дадените в него указания.

Съдебната практика, от друга страна, налага да се даде отговор и на други въпроси, които не винаги се разрешават еднакво и правилно от съдилищата.

С цел да се внесе единна практика по приложението на закона Пленумът на Върховния съд намира за необходимо да се дадат указания по някои въпроси на съдебната делба.

Диспозитив

По изложените съображения Пленумът на Върховния съд

П О С Т А Н О В И:

1. Правото на строеж върху чужд имот може да бъде предмет на съдебна делба.

С решението по делбата без съгласие на страните не може да се учреди право да се построи нова сграда в съсобствено място или да се надстрои или пристрои съществуваща сграда.

Делба на апартамент в сграда, построена от ...

Модул "ГПК"

Съдебният акт, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.


Препраща към

Цитирано в

  • Тълкувателно решение №****/**.**.2013 по дело №****/2013
    1. Може ли за личен дълг на единия съпруг да бъде обявена за недействителна по реда на чл. 135 ЗЗД цялата разпоредителна сделка, извършена с имот в режим на съпружеска имуществена общност? 2. Каква е сделката на разпореждане със семейното жилище- лична собственост на единия съпруг, извършена от него без…
  • Постановление №****/**.**.1982 по дело №****/1982
    По някои въпроси на съдебната делба.
  • Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2020
    За възможността ликвидирането на съсобствеността по реда на чл. 353 ГПК да се извърши в хипотеза, при която образуваните реални дялове включват имоти, които не са еднакви по вид и предназначение (еднородни).
  • Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2020
    Следва ли да бъде разгледано надлежно въведено възражение за погасяване на учредено право на ползване на съделител върху целия делбен имот, поради неупражняването му в срок, произнасянето по което произтича от задължението на съда да постанови изрично дали върху имота, за който се допуска делбата, съществува вещно право на ползване…
  • Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022
    За допустимостта на самостоятелен иск по чл. 76, ал. 2 ЗН за прогласяване нищожност на съдебна делба от неучаствалия в делбата съсобственик.
  • Решение №****/**.**.1999 по дело №****/1998
    Материалноправното възражение за прихващане е способ за погасяване на две насрещни задължения при наличието на предпоставките за това, изисквани от закона - да са определени по размер и да са изискуеми. В този случай съгласно чл. 103 и сл. ЗЗД погасяването настъпва към момента, когато те са станали ликвидни и…
  • Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2020
    Необходимо ли е, за да се извърши делбата по реда на чл. 353 ГПК, допуснатите до делба имоти да са еднакви по вид и предназначение (еднородни)?
  • Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2019
    1. За спазване на основния принцип на чл. 69, ал. 2 ЗН - всеки от съделителите при възможност да получи своя дял в натура. 2. За доказателствената тежест при заявено желание на съсобственика да полза съсобствения имот.
  • Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2021
    Нередовна ли е исковата молба за делба по смисъла на чл. 127 ГПК и чл. 341 ГПК, когато в съдържанието на същата не е посочено на какво основание съделителите са съсобственици на недвижимия имот, предмет на иска за делба и как следва да постъпи съда ако е налице такава нередовност?
  • Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2021
    За спазването на принципа, установен в чл. 69, ал. 2 ЗН, при разпределение по реда на чл. 353 ГПК всеки съделител по възможност да получи реален дял, максимално близък по стойност на дела му в съсобствеността.
  • Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020
    При претенция по чл. 76 ЗН по отношение на извършено възмездно разпоредително действие с целия получен дял по делба, която е нищожна на основание чл. 75, ал. 2 ЗН и липса на друго наследствено имущество, освен поделения на отделни дялове имот по нищожната делба, приложимо ли е правилото на т.3…
  • Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2021
    За преценка основателността на касационната жалба и проверка съответствието на правните изводи на състава на въззивния съд с установените в ЗН (чл. 69, ал. 2 ЗН) и ГПК (чл. 348 ГПК, чл. 350 ГПК и чл. 353 ГПК) правила за извършване на делбата и с разясненията по прилагане на тези…
  • Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020
    Относно разноските в делбеното производство.
  • Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021
    Относно задължението на съда да обсъди всички доводи на страните и всички доказателства по делото и да постанови решение след тяхната съвкупна преценка. Може ли съдът да допусне делба на наследствени имоти, ако тези имоти са предмет на разпоредителни сделки, без някой от сънаследниците да е упражнил правата си по…
  • Тълкувателно решение №****/**.**.2021 по дело №****/2021
    Необходимо ли е, за да се извърши делбата по реда на чл. 353 ГПК, допуснатите до делба имоти да са еднакви по вид и предназначение (еднородни)?
  • Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020
    Какви са правомощията на въззивния съд при проверка на обжалвания първоинстанционен акт когато в делбено производство е предявено искане за унищожаване на договор, което съдът не е разгледал в решението си като недопустимо за съединяване в делбата, допълване на акта му не е поискано от заинтересованата страна, нито са наведени…
  • Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020
    След като броят на допуснатите до делба имоти съответства на броя на съделители, следва ли делбата по начало да се извършва чрез теглене на жребий? Дали искането за присъждане на законната лихва представлява самостоятелен иск или последица от уважаването на главния иск? Може ли ремонтът на съсобствена жилищна сграда и…
  • Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020
    Може ли да бъде възстановена запазена част при условията на чл. 36 ЗН чрез връщане на дарен имот в наследството, без участие на всички наследници с право на запазена част, в производството, образувано по иск с правно основание чл. 30, ал.1 ЗН, и съответно без всички наследници с право на…
  • Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020
    Налице ли е правен интерес за кредитор на съсобственик по реда на чл. 134 ЗЗД да упражни правото на длъжника да предяви иск за делба?
  • Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2016
    1. Прилага ли се презумпцията на чл. 69 ЗС в отношенията между съделителите, когато съсобствеността произтича от наследствено правоприемство? 2. Има ли правата по чл. 74, ал. 2 ЗС, вр. чл. 72 ЗС наследникът, който не е доказал, че е извършил действия, обективиращи намерението му да завладее чуждите идеални части?
  • Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020
    След като броят на допуснатите до делба имоти съответства на броя на съделители, следва ли делбата по начало да се извършва чрез теглене на жребий? Дали искането за присъждане на законната лихва представлява самостоятелен иск или последица от уважаването на главния иск?
  • Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020
    За правомощията на въззивния съд при проверка на обжалвания акт в конкретната хипотеза когато в делбено производство е предявено искане за унищожаване на договор, което съдът не е разгледал в решението си като недопустимо за съединяване в делбата и допълване на акта му не е поискано от заинтересованата страна, нито…
  • Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2016
    Какви са правомощията на въззивния съд при обжалване на решение по извършване на делбата, с което допуснатите до делба движими вещи са разпределени между съделителите по реда на чл. 353 ГПК, при наведени от съделителите твърдения, че част от тези вещи вече не принадлежат на участващите в делбеното производство лица,…
  • Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020
    Допускане до касационно обжалване в частта, с която до делба е допусната стопанска сграда с цел извършване на преценка дали в случая не следва да намери приложение разрешение, идентично с възприетото от ОСГК на ВКС в ТР №5/2015г. от 18.05.2017г. по т.д.№5/2015г., като се има предвид, че стопанската сграда е…
  • Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2020
    За възможността с договор за доброволна делба на съсобствен имот, сключен в писмена форма с нотариална заверка на подписите, да се прехвърли право на собственост върху построен в имота самостоятелен жилищен обект, който е изключителна собственост на съделителя-прехвърлител, на друг съделител-съсобственик на имота.
  • Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020
    Длъжен ли е съдът по дело за делба да зачете силата на пресъдено нещо на постановено между същите страни съдебно решение, имащо отношение към правата им на собственост от делбения имот?
  • Тълкувателно решение №****/**.**.2013 по дело №****/2013
    По въпроси, свързани с делбеното производство: 1. Допустим ли е самостоятелен иск за установяване нищожност на договор за доброволна делба по чл. 75, ал. 2 ЗН? 2. Нищожен ли е договорът за доброволна делба, при който насрещната престация е алеаторна уговорка? 3. Може ли лице, придобило права по време на…

Пособия

Намерете свързан съдебен акт по номер/година на делото:

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Споделяне

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право