Определение №315 от 23.06.2015 г. по г. д. №3092/2015 г.

Влезте в профила си, за да не виждате рекламите

Анотация

Въпрос
1. С какъв акт съдът се произнася при искане по чл.51 ЗН – решение или определение? 2. Изисква ли производството по чл.51 ЗН личното уведомяване на наследника и личното му явяване, за да заяви приема или се отказва от наследството? 3. Приложима ли е разпоредбата на чл.48 ГПК в производството по чл.51 ЗН? 4. Приложима ли е в охранителните производства процедурата по призоваване на исковите такива и в кои случаи е неприложима? 5. Кога съдът следва да прецени дали лицето е уведомено и е узнало за искането по чл.51 ЗН – след връщане на нередовно връчено съобщение или едва в насроченото съдебно заседание? 6. Следва ли съдът да насрочи заседание по чл.51 ЗН или да даде срок за приемане на наследството със самото съобщение? 7. Притежават ли сънаследниците правото са поискат от сънаследника с неизвестен адрес, да изрази отношението си към откритото наследство /приема ли или не го приема/? Ако не го притежават – защо? Ако притежават това право, могат ли да го упражнят по чл.51 ЗН? Ако не могат да използват реда на чл.51 ЗН, защо не е възможно и какъв е редът да упражнят правото си?

Достъпно за логнати потребители и абонати

За да прочетете този съдебен акт трябва да сте влезли в профила си или да се регистрирате безплатно. Можете да го направите тук.

или

Влезте в профила си, за да не виждате рекламите