през април Празнуваме деня на юриста с 25% отстъпка

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 20а ЗЗД

Чл. 20а. (1) Договорите имат сила на закон за тези, които са ги сключили.
(2) Договорите могат да бъдат изменени, прекратени, разваляни или отменени само по взаимно съгласие на страните или на основания, предвидени в закона.

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

При възникнал спор в съдебното производство относно приложението на две равни по сила норми, приложими в конкретния казус, по какъв начин се определя законосъобразното произнасяне на съда? В конкретния случай коя е приложимата норма на ЗЗД - чл. 20а ЗЗД или чл. 55, предл. трето ЗЗД? Предвид разпоредбата на чл. 20а ЗЗД, че договорът има силата на закон между страните и по силата на договора за наем, и по време на действието му, е внесена авансово годишна наемна цена, като между страните не е уговорено връщане на цената при прекратяване на договора, същата възстановява ли се на наемателя и основателно ли е заплатената авансово по време на действието на договора за наем на морски плаж наемна цена да бъде претендирана като платена на отпаднало основание по смисъла на чл. 55, ал. 1, предл. трето ЗЗД? Съобразено ли е с императивните разпоредби на чл. 16, ал. 1 и ал. 2 ЗДС отдаването под наем на имот - публична държавна собственост, за ползването му с предназначение „морски плаж“, в случай че отдаденият под наем имот съставлява (обхваща) поземлен имот, чието предназначение според кадастралната карта и общия устройствен план не е „морски плаж“, или в този случай договорът за наем е нищожен на основание чл. 26, ал. 1, предложение 1 ЗЗД поради противоречие със закона, изразяващо се в нарушаване на императивно заложените в чл. 16, ал. 1 и ал. 2 ЗДС забрани за използване и отдаване на имот - публична държавна собственост, за използване не по предназначение? Длъжен ли е въззивният съд да обоснове решението си, като обсъди всички събрани доказателства в процеса и наведени твърдения от страните и да се обоснове кои обстоятелства счита за доказани и кои не?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Относно задължението на въззивния съд да обсъди поотделно и съвкупно всички доводи и възражения на страните и сочените в тази връзка доказателства. Длъжен ли е съдът да се съобрази с ясно договорените между страните правила в неоспорен действителен договор, сключен между тях, имащ силата на закон по чл. 20а ЗЗД? Допустимо ли е при ясни и валидни договорни клаузи, съдът да ги тълкува и прилага по различен от договорения в тях начин? При наличие на какви обстоятелства съдът следва да приеме за пълно /безспорно/ доказан относим към предмета на спора факт /в случая началната датата на настъпване на трайно намалена работоспособност на застраховано лице/?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Кристияна Генковска

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Законосъобразно ли е да се ангажира отговорност на страна по договор на основание клауза за неустойка за забава от вече развален договор и противоречи ли това на Тълкувателно решение №7/2013 г. от 13.11.2014 г. на ОСГТК на ВКС?
Законосъобразно ли е по иск за пропусната полза от нереализирана печалба на търговец, същата да бъде изчислена, без изследване на разходите (преки и непреки) за дейността на търговеца?
Необосноваността на преценката на съда за действителния размер на обезщетението за пропуснати ползи от нереализирана печалба по договора от 09.04.2015 г., анекса от 07.12.2015 г., както и договора от 07.12.2015 г., води ли до неправилно прилагане на материалния закон – чл. 268 ЗЗД и чл. 236, ал. 2 ГПК?
Длъжен ли е съдът на основание чл. 12 и чл. 235, ал. 2 ГПК да прецени всички доказателства по делото и доводите на страните по свое вътрешно убеждение и в рамките на твърдените фактически обстоятелства и неизпълнението на това задължение представлява ли съществено процесуално нарушение?
Нищожна ли е клаузата за неустойка в договор поради противоречието й с добрите нрави, с оглед претендирания размер, обстоятелството, че същата е начислявана без краен предел и че уговореното обезщетение поради конкретните си характеристики излиза извън обичайните обезпечителна и обезщетителна функции на неустойката?
Налице ли е надлежно изпълнение на задължение за монтаж и въвеждане в експлоатация на съоръжение представляващо трафопост, без изпълнение на задължение за предаване от изпълнителя на възложителя и на строителния надзор на техническата документация за трафопоста?
Правно възможно ли е съгласно правилата на ЗУТ без предаване на техническата документация за трафопоста, същият да бъде приет от енергоразпределителното дружество - ЧЕЗ, да бъде поставен под напрежение и да бъде въведен в експлоатация?
Длъжен ли е съдът да обсъди всички доказателства по делото - приети и относими към конкретния иск или може да обоснове изводите си по съществото на спора с произволно избрани от него доказателства при пълно пренебрегване на останалите доказателства по делото? Длъжен ли е въззивният съд да обсъжда доказателствата в цялост и да подчинява процесуалните си действия на принципа за установяване на истината?
Длъжен ли е въззивният съд да обсъди всички твърдения на страните и да мотивира решението си като изложи собствени фактически и правни изводи по съществото на спора? Длъжен ли е въззивният съд да изложи подробни, ясни и обосновани мотиви и може ли правните изводи на съда да са противоречиви и декларативни? При тълкуване на доказателствата, следва ли съдът да спази правилата за формалната логика, опита и научното знание? При отмяна на решението на първоинстанционния съд, с което искът е бил уважен, следва ли въззивният съд освен оплакването във въззивната жалба, да обсъди становището и възраженията на въззиваемата страна?
Може ли въззивният съд да препрати към мотивите на първоинстанционния съд, при липса на съвпадение на фактическите и правните изводи и на крайния резултат от решаващата дейност?
Допустимо ли е съдът да основе решението си на невъведен от ответника в процеса факт или възражение, при което, излизайки извън рамките на законовите си правомощия, да отмени първоинстанционното решение и да се произнесе по незаявено с въззивната жалба основание за неправилност на решението?
Съществува ли обусловеност между задължението за съставяне и подписване на двустранно подписани протоколи, обр.19 за приемане на работата и/или данъчни фактури и задължение за плащане на доказано приети /с други доказателствени средства/ СМР?
Фактът на изпълнение на договорените от изпълнителя СМР и поставянето му в забава, прави ли задължението за неустойка изискуемо или следва да бъде обусловено от волята на възложителя да подпише протоколи обр.19?
Издаването и изпращането на проформа фактура до възложителя има ли действието на покана за плащане и предпоставка ли е за възникване на изискуемостта на задължението за заплащане на възнаграждение по договор за изработка?
Коя воля е меродавна при тълкуване на сключените договори между страните? При извършване на тълкуване следва ли съдът да търси общата воля на страните - изявеното и обективирано в писмения текст общо намерение, изследвано в контекста на съотносимост на уговорката с останалите договорни клаузи, със смисъла и целта на целия договор, с обичаите, практиката и добросъвестността, с оглед на установената фактическа обстановка или следва да се тълкува буквалния смисъл на клаузата?
Изпращането на покана и проформа фактура поставя ли възложителя в забава по отношение на задължението за плащане на изпълнената работа в случаите, когато възложителят недобросъвестно отказва да подпише документите, които страните са уговорили като условие за плащане?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Иванка Ангелова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

При произнасяне по отрицателен установителен иск допустимо ли е съдът да извърши незаявено прихващане между насрещни вземания?
Допустимо ли е възражение за прихващане да се приема, че е заявено чрез конклудентни действия?
Допустимо ли е при разглеждане на искове по чл. 124 ГПК за установяване на размера на задължения между страните, да се включват погасени по давност вземания?
При наличие на клауза в договор, съдържаща две части / правило и изключение/, едната от които – изключението, е недействително, следва ли да се възприема за недействителна и другата част от клаузата / правилото/?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Павел Банков

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Уговорката в неформален договор, че при евентуално повишаване на пазарната цена на стоката, страните ще постигнат съгласие за новата цена, има ли обвързващо значение за страните по него, в частност, съставлява ли клауза за изменение на цената по договор за продажба на стока по смисъла на чл. 20 и чл. 20а ЗЗД?
Може ли при наличие на уговорка за изменение на цената по договор за продажба на стока с повишаване на пазарните цени по съгласие на страните, непостигането на съгласие да се тълкува като основание за прекратяване на договора за продажба на стоки съгласно чл. 20 ЗЗД?
Има ли белезите на правна сделка прекратяването на договора по взаимно съгласие?
Може ли мълчаливото /конклудентно/ прекратяване на договор да се извърши при изрично противопоставяне на една от страните по договора?
Съгласно правилата на чл. 20 ЗЗД, може ли да се тълкува като конклудентно прекратяване на договор за търговска продажба на стоки връщането на авансово платена цена по договора от страна на продавача и съответно осчетоводяване на кредитно известие за върнатия аванс от страна на купувача при наличие на писмено изрично и незабавно противопоставяне от страна на купувача на прекратяването още същия ден?
Може ли да се приеме съгласно чл. 301 ТЗ, че е налице конклудентно приемане на предложение за прекратяване на договор за продажба на стока - слънчоглед, код по КН 2012: 1206 00 99, отправено чрез връщане на авансово заплатена цена по договора чрез „приемане на паричния превод и осчетоводяване на издадено кредитно известие към фактурата, ако търговецът-купувач още същия ден изрично се е противопоставил на прекратяването с имейл?
Може ли да се приеме, че клауза за авансово плащане на цената по договор за търговска продажба не служи за задатък по смисъла на чл. 334 ТЗ, ако договорът за продажба е обективиран във фактура и авансовото плащане е потвърдено от страните?
Допустима ли е конверсия на авансово платена цена по договор за продажба на стоки в задатък по смисъла на чл. 334 ТЗ при неспазване на изискуемата писмена форма?
При преценка дали е налице прекратяване на договор за продажба на стоки по взаимно съгласие между търговци, намиращи се в трайни търговски отношения, длъжен ли е въззивният съд да мотивира решението си съответно на изискванията на чл. 235, ал. 2 ГПК и чл. 236, ал. 2 ГПК, като изложи самостоятелни фактически и правни изводи по съществото на спора и се произнесе по защитните доводи и възражения на страните и да обсъди всички обстоятелства по делото?
Може ли съдът да направи извод за настъпило конклудентно прекратяване на договор по взаимно съгласие, без да вземе предвид разменената между страните кореспонденция по имейл във връзка с това прекратяване?
Може ли съдът да направи извод за настъпило конклудентно прекратяване по взаимно съгласие на договор между търговци, които се намират в трайни търговски отношения, без да установи каква е търговската практика между тези търговци?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Тотка Калчева

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Съдът задължен ли е при формиране на правните си изводи при решаване на спора да извърши преценка на всички доказателства, събрани по делото, и да обсъди всички доводи на страните? Дължи ли застрахователят по доброволна имуществена застраховка изплащане на застрахователно обезщетение, когато настъпилото събитие по волята на страните изначално /при сключване на застраховката/, изрично /фактическият състав на конкретната хипотеза е точно и ясно визиран/ и надлежно /писмено уговорено в Общите условия, които са неразделна част от договора за застраховка/ е изключено от застрахователното покритие /т. 12.9 от Общите условия/, като горните обстоятелства са безспорни между страните и категорично доказани в хода на съдебното производство? Следва ли чл. 20а ЗЗД да намира приложение при договорите за доброволно имуществено застраховане по отношение на частите от същите, които не са нищожни по смисъла на закона?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Решение №****/**.**.2025 по дело №****/2023

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Доколко въззивният съд е длъжен да установи точно, респективно да обоснове своя краен акт по реда на чл. 235, ал. 2 ГПК само върху установените правопораждащи факти по делото?
Следва ли при липса на доказателства за това съдът да приеме недоказани факти за неосъществили се, съответно – да отхвърли претенцията на ищеца?
Следва ли съдът при тълкуване на споразумение между страните да издири действителната воля на страните, като приложи всички принципи на тълкуване съгласно чл. 20 ЗЗД?
Допустимо ли е въззивният съд при тълкуване по реда на чл. 20 ЗЗД да подмени волята на страните при тълкуване на споразумение?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Татяна Костадинова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

При липса на възражение за прекомерност на адвокатско възнаграждение по чл. 78, ал. 5 ГПК направено от насрещната страна, може ли въззивният съд, в противоречие на разпоредбата на чл. 20а ЗЗД, да се намеси в договора за заплащане на адвокатско възнаграждение, като в полза на загубилата и задължена да възстанови разноските страна, намали съществено последните по размер?
При липса на възражение за прекомерност на адвокатско възнаграждение по чл. 78, ал. 5 ГПК направено от насрещната страна, може ли въззивният съд да осъди загубилата делото страна да заплати разноски в по-нисък размер от претендираните?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Атанас Кеманов

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

частната жалба на ответника е приета за неоснователна. Ответникът по иска е изтъквал, че не е било изпълнено условие по споразумението кредиторът да посочи банковата си сметка, респ. липсата на съдействие от негова страна, за да бъде преведена уговорената сума от 25 000 евро. Ответникът не е оспорвал, че я дължи с отговора на исковата молба. В определението по гр. д. №754/2021 г. на IV-то ГО на ВКС е изтъкнато обаче, че в спор за разноски няма как тепърва съдът да се произнася по приложението на чл. 97 ЗЗД във връзка с дълга, предмет на иска. Ако търговското дружество е имало желание, можело е да плати сумата, за която твърди, че всъщност не оспорва. За неотносими във връзка с разноските са приети съображенията, развити по приложението на чл. 20а ЗЗД и чл. 63, ал. 1 ЗЗД и дали ответникът не е платил признавания дълг от 25 000 евро поради неоказано съдействие от кредитора.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

12335 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела