Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

Встъпване в дълг

Тук можете да намерите хронологичен списък и връзки към съдебните актове, споменаващи термина “Встъпване в дълг” и публикувани в системата на “Българското прецедентно право”.

Встъпване в дълг

Тук можете да намерите хронологичен списък и връзки към съдебните актове, споменаващи термина “Встъпване в дълг” и публикувани в системата на “Българското прецедентно право”.

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Приложимо ли е основанието за относителна недействителност по чл. 647, ал. 1, т. 2 ТЗ по отношение на сключени от длъжника обезпечителни договори – предмет на специалната норма на чл. 647, ал. 1 ТЗ, т. 4 и т. 5?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Павел Банков

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

Кои са страни по договора за поръчителство, как, кога и в каква форма се сключва същия, а също така и има ли задължително съдържание и ако да какво е то? (По иск на „Юробанк България“ АД с правно основание чл. 422 ГПК за признаване за установено, че ответникът дължи на банката главница по договор за потребителски кредит и възнаградителна лихва в размер, за които суми е издадена заповед за изпълнение на парично задължение въз основа на документ по чл. 417 от ГПК)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Димитър Димитров

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

Валиден ли е договор за встъпване в дълг, сключен между кредитор, придобил вземането въз основа на цесия, която не е била съобщена на длъжника по прехвърленото вземане от цедента, и трето лице? (на осн. чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК)
Приложим ли е ЗЗП по отношение на физическите лица, встъпили в задължение на търговец- кредитополучател по договор за банков кредит? (на осн. чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Кристияна Генковска

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

по делото е бил досежно това „нарушена ли е била разпоредбата на чл. 187е, ал. 3, изр. 1 ТЗ при сключването на договора за встъпване в дълг от 10.ІV.2013 г. между кредитната институция и ответното по претенциите й „Рубин Инвест” АД” – на основание чл. 101 ЗЗД, по силата на който това акционерно дружество е встъпило като солидарен длъжник във всички задължения на „Витро Инвест” АД към тази банка, вкл. за изплащането на главница в размер на 26 000 000 евро, лихвите, комисионните, евентуално наказателните лихви, неустойки, такси, разноски и др., възникнали на основание предходен договор за банков кредит от 13.ІІІ.2013 г., сключен между „Витро Инвест” АД и „КТБ” АД /сега в несъстоятелност/. В тази връзка решаващият правен извод на САС за нищожност на договора за встъпване в дълг - на основанието по чл. 26, ал. 1, предл. първо-во ЗЗД, е основан върху установеното пряко нарушаване на императивен запрет, обективиран в текста на първото изречение на чл. 187е, ал. 3 ТЗ, след като от фактическа страна в исковото производството по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК е било констатирано, че с процесния договор за встъпване в дълг всъщност е било обезпечено придобиването на акции на поемателя /т. е. на търговеца ответник по исковете и по касация/ от страна на кредитополучателя „Витро Инвест” АД. Същевременно САС последователно е разграничил, че процесният случай не попада в изключението по второто изречение на чл. 187е, ал. 3 ТЗ, предвидено за банка или финансова институция, чиито акции са обект на придобиване, като този извод се налага „при систематичното тълкуване на разпоредбите на алинеи 3 и 3 на чл. 187е ТЗ и се подкрепя от съдебната практика: Определение №711/20.VІІІ.2014 г. на състав на І-во т. о. на ВКС по т. д. №4344/2013 г., както и Решение №96 от 18.VІ.2013 г. на Варненския апелативен съд по гр. д. №189/2013 г.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Марков

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право