Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Право на иск

Тук можете да намерите хронологичен списък и връзки към съдебните актове, споменаващи термина “Право на иск” и публикувани в системата на “Българското прецедентно право”.

Право на иск

Тук можете да намерите хронологичен списък и връзки към съдебните актове, споменаващи термина “Право на иск” и публикувани в системата на “Българското прецедентно право”.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

от значение за изхода на спора в нарушение на практиката на Върховния касационен съд, както и по въпроси от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото - основания по чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Павел Банков

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

не представляват основания за допускане касационно обжалване. Съгласно разясненията в т. 1 Тълкувателно решение 1/19.02.2010 г. по тълк. д. 1/2009 г. на ОСГТК на ВКС, за да представлява основание за допускане касационно обжалване на поставения от касатора правен въпрос, следва да е включен в предмета на делото и разрешен от въззивния съд, по начин, обусловил изхода на спора. В случая, за да приеме, че така предявеният иск е недопустим, въззивният съд е направил извод, че по реда на общия исков процес, се осъществява защита на нарушени субективни права. Освен това е изложил съображения, че в хипотезата на наличие на оспорване липсата на задължения, касаторът не може да иска задължаване на ответника да изпълни свое административно задължение. Основният мотив на въззивния съд е липсата на предявен иск за субективни права, както и липсата на възможност предявяването на субективни права да се свържат с искане за изпълнение на административно задължение. Посочено е, че редът за защита е предявяване на иск за защита на конкретно накърнените имуществени права и при наличие на регистър, предвидения административен ред за отразяване на подлежащите на вписване в регистъра обстоятелства, съответно при наличие на установяване с влязло в сила съдебно решение липсата на задължения, отразяване на това обстоятелство в посочения централен кредитен регистър, по реда на чл. 24, ал. 1 Наредбата, като се поиска корекция. В настоящия процес, ищецът не е предявил иск за защита на тези права. Изцяло хипотетични са поставените условия във въпросите, след като липсва иск за защита на субективни права. Изложените обстоятелства, че по принцип кредитни институции не изпълняват задълженията си да отразяват решения, постановени по отрицателни установителни искове, с които е признато, че липсват вземания, поради погасяването им по давност, не са свързани с предмета на делото. Не се твърди между страните, респ. между ищеца и праводател на ответника да има влязло в сила съдебно решение. Това изключва релевантността на поставените правни въпроси. Поставеният трети правен въпрос е теоретичен, не е свързан с предмета на делото, тъй като липсва предявен иск за защита на нарушени субективни права. Поради това така формулираните правни въпроси са извън предмета на делото и не представлява общо основание за допускане касационно обжалване. Следва да се подчертае, че въззивният съд е очертал механизма за отговорност на кредитната институция за предоставената информация за съответния длъжник, съгласно чл. 17, ал. 2 от посочената Наредба на БНБ, както и възможността да й бъде наложена имуществена санкция на основание чл. 26 от същата наредба, както и механизма на защита, който ищецът би могъл да използва, за да защити правата си.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Галина Иванова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

от значение за изхода по конкретното дело, който е включен в предмета на спора и е обусловил правните изводи на съда в обжалваното решение/определение. Неформулирането на такъв въпрос е достатъчно основание за недопускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1 ГПК. Допълнително касаторът следва да аргументира наличието на някое от допълнителните основания за допускане на касационно обжалване, визирани в чл. 280, ал. 1, т. 1-3 ГПК. В т. 4 на ТР №1/19.02.2010 г. по тълк. д. №1/2009 г. на ОСГТК на ВКС е прието, че точното прилагане на закона и развитието на правото по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК формират общо правно основание за допускане на касационно обжалване, като правният въпрос от значение за изхода по конкретно дело, разрешен в обжалваното решение/определение, е от значение за точното прилагане на закона, когато разглеждането му допринася за промяна на създадената поради неточно тълкуване съдебна практика, или за осъвременяване на тълкуването й с оглед изменения в законодателството и обществените условия, а за развитието на правото, когато законите са непълни, неясни или противоречиви, за да се създаде съдебна практика по прилагането им или да бъде тя осъвременена предвид настъпили в законодателството и обществените условия промени.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Розинела Янчева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

„Предявяването на отрицателен установителен иск от страна на длъжника като средство за защита на неговите права и законни интереси прекъсва ли погасителната давност, течаща в негова полза?“ Позовава се на разрешаването на поставения въпрос от въззивния съд в противоречие с решение №235/21.09.2012 г. по гр. д. №1762/2011 г. на ВКС, ІІІ г. о., решение №57/27.06.2018 г. по гр. д. №591/2017 г. на ВКС, ІІ г. о., решение №99/23.10.2018 г. по гр. д. №4991/2017 г. на ВКС, ІІ г. о., решение №705/29.10.2010 г. по гр. д. №1744/2009 г. на ВКС, І г. о., решение №99 от 10.05.2013 г. по гр. д. №681/2012 г. на ВКС, І г. о. и решение №116/24.11.2014 г. на ВКС по гр. д. №2592/2014 г. на ВКС, ІІ г. о. Твърди, че формулираният въпрос е от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мадлена Желева

Тълкувателно решение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

Може ли съдът, сезиран с иск по чл. 19, ал. 3 ЗЗД на купувача, който не е изплатил напълно договорената цена, да обяви за окончателен по реда и при условията на чл. 362, ал. 1 ГПК предварителен договор за покупко - продажба, съдържащ уговорка, че окончателният договор ще се сключи след заплащане на цялата цена?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Филип Владимиров

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1. Какво е основанието за дължимост на вземането за корекция на цена за минал период по договора за покупкопродажба на електрическа енергия, сключен при условията на Закона за енергетиката между доставчика (краен снабдител) и потребителя (краен клиент)?

2. Прилагат ли се чл. 116, б. б ЗЗД и/или чл. 115, б. ж ЗЗД по отрицателен установителен иск за недължимост на вземане, с предявяването на който ищецът (длъжникът) се позовава на погасителна давност и за вземането ответникът (кредиторът) не е снабден с изпълнително основание?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

12311 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право