Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

Делинквент

Лице, причинило непозволено увреждане.

Делинквент

Лице, причинило непозволено увреждане.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

в изложението по чл. 284, ал. 1, т. 3 ГПК, поради което и в приложение на тълкувателните разяснения, дадени по т. 1 ТР №1/19.02.2010 г. на ВКС по тълк. д. №1/2009 г., ОСГТК, настоящият съдебен състав не може да го изведе както от правните доводи в касационната жалба, така и от изложението към нея.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Красимир Машев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Кои са законоустановените критерии за определяне на конкретния принос на делинквента и пострадалия в единния цялостен съпричинителен процес между фактите и явленията в обективната действителност и какви са нормативните изисквания за съпоставяне на тяхното каузално участие в процеса на настъпване на вредоносните последици?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Красимир Машев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1/ Разпоредбата на чл. 197 КЗ /отм./ представлява ли „особена повелителна норма по смисъла на чл. 16 от Регламент Рим ІІ?; 2/ Следва ли да се приеме, че е налице явно по-тясна връзка между непозволеното увреждане – предмет на настоящия спор – и Република България, на основание чл. 4, т. 3 от Регламент Рим ІІ и следва ли да се приложи правната уредба на Република България, в частност уредбата, регламентираща погасителната давност, когато се ангажира отговорността на органа, натоварен да изпълнява функциите на компенсационен орган в Република България, по смисъла на чл. 25 Директива 2009/103/ ЕО?; 3/ Може ли да се приеме, че по отношение на увредено лице – гражданин на Република България може да се приложи уредбата на погасителната давност, съдържаща се в чл. 197 КЗ /отм./ , по смисъла на чл. 28 Директива 2009/103/ЕО, когато се ангажира отговорността на органа, натоварен да изпълнява функциите на компенсационен орган в Република България, по отношение на незастраховано МПС, причинило ПТП в държава – членка, различна от Република България? Допълнителният селективен критерий за допускане на касационното обжалване се сочи в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, поради значимост на търсените отговори, като общо по всички въпроси се твърди и противоречие с решения на СЕС / хипотеза на чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК / по дела С–149/2018 г. и С– 356/05, както и противоречие с решение по т. д.№459/2020 г. на І т. о. на ВКС / хипотеза на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК /.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Тълкувателно решение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

При прилагане разпоредбата на чл. 51, ал. 2 ЗЗД преценката на съда за размера на справедливото обезщетение за неимуществени вреди от деликт ограничена ли е в рамките на претендираната от пострадалия с исковата молба сума, или размерът на справедливото обезщетение, което се намалява според установеното съпричиняване, не е обусловен от заявената претенция, но не може да се присъди сума, надхвърляща поисканата в петитума?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веска Райчева

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

Задължен ли е въззивният съд да извърши самостоятелна преценка на събрания пред него и пред първата инстанция фактически и доказателствен материал, за да направи своите фактически и правни изводи по съществото на спора, за което да изложи своите мотиви?
Коя е началната дата на лихвите за забава върху обезщетението в условията на предявен пряк иск от увреденото лице срещу застрахователя ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

в т. I.1 от изложението не могат да предпоставят допускането на касационния контрол, тъй като твърденията, на които се основават тези въпроси - за произнасяне от апелативния съд по доводи, които не са въведени като оплаквания във въззивното производство (свързани със свидетелските показания), са неверни. Предметът на въззивното производство (образувано по жалби и на двете насрещни страни) се определя не само от оплакванията във въззивните жалби, но и от доводите им в отговорите на жалбите. В случая, в представения от застрахователя отговор на въззивната жалба на ищците изрично е оспорено установяването на отношенията между загиналия и първоначалния ищец посредством показанията на единствения разпитан свидетел, като е посочено, че той е служител от кантората на адвоката на ищците, не познава пострадалия, виждал е сина му само по повод настоящото дело и няма преки впечатления как му се е отразил резултата от настъпилия инцидент. С оглед на това, по отношение на посочените въпроси липсва, както общото основание по чл. 280, ал. 1 ГПК, така и сочената допълнителна предпоставка по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. Същите не са налице и спрямо въпрос II.2, тъй като освен комплексната СМАТЕ, противно на твърденията на касаторите, съдът не е могъл да вземе предвид посочената от тях СМЕ, доколкото последната, въпреки че е изготвена и вещото лице, изслушано в съдебно заседание, не само не е приета от съда, но същият е отменил определението си за назначаването й, както и на отделната АТЕ, и вместо тях е назначил комплексната СМАТЕ, поради което заключението на СМЕ не представлява част от доказателствения материал по делото и не може да бъде взето предвид при разрешаването на спора. На следващо място, както е посоченото и от самите касатори, присъдата по наказателното дело не е задължителна за гражданския съд при преценката относно наличието на съпричиняване на вредоносния резултат, доколкото се ограничава до обстоятелствата по чл. 300 ГПК и съпричиняването не е част от фактическия състав по НК, поради което приетото в нея относно съпричиняването е ирелевантно за настоящия граждански спор.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Относно очертаването на предмета на делото с обстоятелствената част и петитума на исковата молба (чл. 127, ал. 1 ГПК, т. 4 и т. 5), по реда за отстраняване на нередовности на исковата молба (чл. 129 от ГПК) и по реда за изменение на иска (чл. 214, ал. 1 ГПК), и конкретно – относно посочването и индивидуализацията чрез твърденията на ищеца на имуществените вреди (претърпени загуби и пропуснати ползи) при предявени деликтни искове за обезщетения.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право