Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 9 ЗЗДискр

Чл. 9. В производство за защита от дискриминация, след като страната, която твърди, че е дискриминирана, представи факти, въз основа на които може да се направи предположение, че е налице дискриминация, ответната страна трябва да докаже, че принципът на равно третиране не е нарушен.

чл. 9 ЗЗДискр

Чл. 9. В производство за защита от дискриминация, след като страната, която твърди, че е дискриминирана, представи факти, въз основа на които може да се направи предположение, че е налице дискриминация, ответната страна трябва да докаже, че принципът на равно третиране не е нарушен.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1/ За предпоставките, при които възниква правото на работодателя да прекрати трудовия договор със служител, който не е придобил право на пълна пенсия за осигурителен стаж и възраст, разрешен в противоречие с практиката на ВКС в решение по г. д.№2035/2018г. ІІІ г. о.; решение №1299/22.06.2005г. по г. д. №832/2003г. на І г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мария Христова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

– дали по-неблагоприятното третиране на лишения от свобода, чрез направени удръжки в пълен размер върху пощенски парични записи, които лишеният от свобода получава и направени удръжки в пълен размер от получавано трудово възнаграждение от него, спрямо други лишени от свобода, представлява дискриминация по признак лично или обществено положение, по смисъла на чл. 4, ал. 1 ЗЗДискр.“, като не е отчел правилно фактическата обстановка по делото и наличието на дискриминация. Поддържа в касационната жалба, че решението е очевидно неправилно, тъй като е постановено в противоречие с разпоредбата на чл. 9 ЗЗДискр.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Василка Илиева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

в изложението, да се отмени въззивното решение в обжалваната част и се постанови друго, с което предявеният иск с правно основание чл. 71, ал. 1, т. 1 ЗЗДискр се уважи. В касационната жалба е поискано да се отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по въпроса: Трябва ли чл. 14, пар. 1, б. в Директива 2006/54/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 05.07.2006 г. за прилагане на принципа на равните възможности и равното третиране на мъжете и жените в областта на заетостта и професиите да се тълкува в смисъл, че национална правна уредба, като тази на чл. 69в, ал. 1 КСО, която предвижда ранно пенсиониране на мъжете и жените – учители при различна възраст, представлява пряка дискриминация, основана на пола, която се забранява от тази директива? От значение ли е за тълкуване на правото на ЕС обстоятелството, че националната правна уредба предвижда плавно уеднаквяване на възрастта за ранно пенсиониране на учителите-мъже и жени?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

1/ „Доколкото ГДИН е длъжна да третира всички лица, изтърпяващи наказания доживотен затвор“ в затворите в Република България по еднакъв начин като им осигурява сходни условия на живот, с оглед поддържане на физическото и психическото здраве на осъдените и зачитане на правата и достойнството им – арг. от чл. 2, т. 3 ЗИНЗС, налице ли е дискриминация на основа лично положение, когато всички лица притежаващи личностно качество са подложени на по-неблагоприятно третиране?“ – сочи се противоречие с приетото в решение №3/22.07.2013 г., постановено по гр. д. №534/2012 г. на IV г. о. на ВКС. Касаторът поддържа и наличието на основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК – излага съображения, че трайно в практиката на ВКС се приема, че при преценка за това дали едно лице е поставено в по-неблагоприятно положение в сравнение с група лица, към която не принадлежи, следва преди всичко да се изхожда от установената в закона регламентация на обществените отношения; 2/ „Кои лишени от свобода са със сходно фактическо положение за да бъдат третирани неравно и следва ли изтърпяващите наказание в даден затвор лица при „сравними сходни обстоятелства да се сравняват с изтърпяващите наказание в друг затвор или с лицата, изтърпяващи същото наказание в същия затвор?“ – твърди се отново противоречие с решение №3/22.07.2013 г., постановено по гр. д. №534/2012 г. на IV г. о. на ВКС. Жалбоподателят поддържа също така наличието на основанията на чл. 280, ал. 2 ГПК без да сочи конкретна хипотеза.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Даниела Стоянова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК. Съгласно дадените с т. 1 на ТР №******га твърдения за незаконосъобразност на обжалвания акт, в това число преповтаряйки съдържащи се в касационната му жалба оплаквания за неговата неправилност. Основанията за допускане до касационно обжалване са различни от общите основанията за неправилност на въззивното решение

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Майя Русева

1238 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право