Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 97 ал. 1 изр. 2 ЗЗД

Чл. 97. (1) Ако задължението е да се предаде нещо и кредиторът е в забава, длъжникът може да се освободи, като предаде дължимото за пазене в подходящо място, определено от районния съд по местоизпълнението. Пари, ценни книжа и ценности могат да се оставят за пазене в банка по местоизпълнението и без разрешение от съда.

чл. 97 ал. 1 изр. 2 ЗЗД

Чл. 97. (1) Ако задължението е да се предаде нещо и кредиторът е в забава, длъжникът може да се освободи, като предаде дължимото за пазене в подходящо място, определено от районния съд по местоизпълнението. Пари, ценни книжа и ценности могат да се оставят за пазене в банка по местоизпълнението и без разрешение от съда.

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

в изложението по чл. 284, ал. 3, ал. 1 ГПК са свързани с разбирането на жалбоподателя, че направеното оспорване на вземането с възражението по чл. 414 ГПК и с отговора на исковата молба, а именно, че същото не се дължи и е погасено, би могло да бъде уточнено като възражение за привидност на договора за заем; с твърдението, че не е изпълнено насрещно задължение на кредитора по договора, което му предоставя избор да изпълни или да не изпълни задължението за връщане на заема в уговорения срок и със заявената теза, че солидарният длъжник следва да се счита за поръчител по договора, обратно на доводите във въззивната жалба. Посочените основания за неправилност не съответстват на приложимите процесуални и материални норми, на събраните и обсъдени от въззивния съд доказателства и на поддържаните в инстанциите по същество възражения на касаторите, поради което не попадат в основанието по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК за очевидна неправилност на въззивното решение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Тотка Калчева

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

1.) „Нищожна ли е клаузата по предварителен договор за покупко-продажба на недвижим имот за начина на плащане на продажната цена по договора, ако страните са уговорили плащане в брой на три вноски и продажната цена е над 10000 лв.?“, 2.) „Длъжен ли е съдът при изясняването на релевантните по делото факти да извърши това на база всички доказателства – в това число изслушаните от районния съд свидетелски показания и когато начинът на плащане на цената не е сред съществените уговорки за сделката, и не е от изрично уговорените, приложима ли е забраната на чл. 164, ал. 1, т. 5 ГПК.?“, 3.) „Упражнил ли е ответникът „ Я. популярна каса [населено място] правото си едностранно да развали предварителния договор за покупко-продажба, ако изпратената от него нотариална покана не съдържа елементите от фактическия състав на чл. 87, ал. 1 ЗЗД – искане за изпълнение в подходящ срок, след като в разпоредбата на чл. 87, ал. 1 ЗЗД са уредени елементите от фактическия състав, като упражняването на това право се предпоставя от предупреждение, свързано с искане за изпълнение в подходящ срок, както и с изявление, че договорът се смята развален в случай на неизпълнение в дадения срок. Упражнил ли е ответникът правото си едностранно да развали договора, ако волеизявлението за прекратяване не е стигнало лично до адресата?“.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Даниела Стоянова

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК, макар, че се сочи, че такива са налице. Въпросите по смисъла на визираната правна норма следва да бъдат формулирани ясно, точно и категорично и в съответствие с изложеното в обжалваното решение. Липсата на яснота, точност и категоричност при формулиране на въпрос(материалноправен и/или процесуалноправен) не налага обсъждане на хипотезите по точки 1-3 от чл. 280, ал. 1 ГПК. Изложението съдържа описание на факти и обстоятелства, както и касационни оплаквания, които обаче следва да бъдат разгледани, едва когато въззивното решение бъде допуснато до касационно обжалване. Върховният касационен съд не е задължен да изведе въпросите от изложението на касационната жалба, нито от сама нея, тъй като това би довело до нарушение на принципа за диспозитивното начало/чл. 6 ГПК/. Поради това касационно обжалване на въззивното решение не следва да бъде допуснато.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Стоил Сотиров

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борислав Белазелков

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

за задължението на съда да даде срок за изпълнение, ако в хода на процеса длъжникът предложи изпълнение, както и за възможността съдът да допусне разваляне на договор поради неизпълнение на задължение на някоя от страните, ако се установи, че преди завеждане на делото е налице забава от страна както на длъжника, така и на кредитора и в хода на процеса длъжникът предлага изпълнение, а длъжникът го отказва (правното значение на забавата на кредитора и за правните последици от тази забава), които (въпроси) са решени в противоречие с практиката на ВКС и са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, основания за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 3 ГПК. Позовава се на противоречие с решение №******г. по гр. д. №5316/2014 г. на ВКС, I. ГО.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борислав Белазелков

Решение №****/**.**.2015 по дело №****/2013

Може ли съобразно предвиденото в чл. 87, ал. 2 ЗЗД кредиторът да развали предварителния договор за покупко- продажба на недвижими имот без да дава допълнителен срок на длъжника по него при уговорена крайна дата на изпълнение – сключване на окончателен договор пред нотариус и може ли съдът да подменя волята на страните по отношение на фиксирания краен срок като едностранно определя интереса на прехвърлителите – продавачи по сделката след изтичането му ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Олга Керелска

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

формулирани в изложението на С. И. С. не са относими към решаващите мотиви на въззивната инстанция, поради което същите нямат характер на материалноправни въпроси по см. на чл. 280, ал. 1 ГПК и не следва да се обсъждат.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Олга Керелска

Решение №****/**.**.2013 по дело №****/2012

Може ли да се обяви за окончателен предварителен договор , в който купувачът е имал задължение да заплати цялата продажна цена преди нотариалното прехвърляне?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Олга Керелска

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2012

„може ли въззивният съд да основе решението си на доказателства, които са представени в условията на преклузия”, „може ли въззивният съд да основе решението си на доказателства, които е следвало да се изключат от материалите по делото”, „може ли въззивният съд да основе решението си на обективно невъзможни или несъществуващи факти”, и на основание чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК поради значението за точното прилагане на закона и за развитието на правото на въпроса „може ли едно лице, което не е получило обратно споразумение, подписано само от него, да ползва реда по чл. 97, ал. 1, изр. 2 ЗЗД, съответно налице ли е забава на получаващата страна, ако тя не е изпратила обратно на предложителя подписаното от нея споразумение. Прилага съдебна практика.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право