Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 92 ал. 2 предл. първо ЗЗД

Чл. 92. […] (Ал. 2, нова – ДВ, бр. 83 от 1996 г.) Ако неустойката е прекомерно голяма в сравнение с претърпените вреди или ако задължението е изпълнено неправилно или отчасти, съдът може да намали нейния размер.

чл. 92 ал. 2 предл. първо ЗЗД

Чл. 92. […] (Ал. 2, нова – ДВ, бр. 83 от 1996 г.) Ако неустойката е прекомерно голяма в сравнение с претърпените вреди или ако задължението е изпълнено неправилно или отчасти, съдът може да намали нейния размер.

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2016

Следва ли съдът да обсъди при преценка на предпоставките за приложението на чл. 92, ал. 2 ЗЗД за намаляване на неустойката поради прекомерност въпроса за действително претърпените вреди и да съобрази размера им?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Чорбаджиева

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

досежно сключването и действителността на договора между сраните от 14 август 2013 г. Въпросите не са конкретизирани и ясно формулирани. Касационният съд не е овластен да извежда въпросите от значение за изхода на делото от твърденията на касатора и от сочените факти и обстоятелства в жалбата и изложението му към нея. С оглед на твърденията на касатора в обстоятелствената част на изложението по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК за основополагащ извод на въззивния съд относно валидност на клаузата за неустойка и несъстоятелност на възражението на ответника за нарушаване принципите за справедливост и за недопустимост на неоснователно обогатяване съставът на Второ търговско отделение на ВКС конкретизира в съответствие с възможността по т. 1 на ТР №1/2009 г. на ОСГТК от 19.2.2010 г. материалноправен въпрос, включен в предмета на спора, както следва: „Какви са предпоставките за нищожност на клаузата за неустойка поради накърняване на добрите нрави, уговорена в търговска сделка. В касационната жалба се поддържа, че значимият за изхода на конкретното дело въпрос относно критериите за определяне на уговорената в чл. 6.1 неустойка като нищожна поради противоречие с добрите нрави е разрешен в отклонение от задължителната практика на ВКС, обективирана в ТР №1/15.6.2010 г. на ОСТК по Тълкувателно дело №1/2009 г. на ОСТК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Чорбаджиева

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2014

Чл. 236, ал. 2 ГПК, както и на това по чл. 235, ал. 2 ГПК, които императивно изискват излагането на такива мотиви, в които да са посочени исканията и възраженията на страните, преценката на доказателствата /вкл. относимите към спора писмени такива/, фактическите констатации и правните изводи на решаващия съд, които произтичат от тях, въз основа на приетите за установени обстоятелства по делото и върху закона.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Марков

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

не е от значение за изхода на конкретното дело и не е обусловил решаващите изводи на въззивния съд. Във връзка с втория формулиран материалноправен въпрос поддържа, че касаторът – ответник по предявения иск не е направил в срока по чл. 131 ГПК възражение за прекомерност на неустойката, поради което на основание чл. 133 ГПК това възражение се е преклудирало. Извън изложеното поддържа, че при намаляване на неустойката доказателствената тежест за претърпените вреди е върху длъжника, тъй като установяването на несъответствието на неустойката с вредата не е въпрос на право, а на факт, който подлежи на доказване. Поддържа, че формулираният въпрос не попада в приложното поле на касационното обжалване. Излага подробни съображения за неоснователност на касационната жалба.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Баева

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2013

са свързани с приложимите критерии за квалифициране на сделката като търговска и с предпоставките, при които предвидена в търговски договор неустойка би била нищожна поради накърняване на добрите нрави, то това не би променило извода за недоказаност на общата предпоставка за достъп до касационен контрол. Квалифицирането на един договор като търговски, съответно приложението на алтернативно предвидените в чл. 286 ТЗ критерии, винаги е обусловено от конкретните факти, специфични за всяко отделно дело. Дали са правилни изведените от въззивния съд изводи относно търговския характер на процесния договор, не би могло да се преценява при селектирането на жалбите. Що се отнася до втория въпрос, отговор по него се съдържа в т. 3 Тълкувателно решение №1/15.06.2010 г. по тълк. Дело №1/2009 г. на ОСТК на ВКС, съгласно който не е нищожна клауза за неустойка в търговски договор, уговорена без краен предел или без фиксиран срок, до който тя може да се начислява, като преценката за нищожност поради накърняване на добрите нрави се прави към момента на сключване на договора, а прекомерността на неустойката, преценявана към момента на неизпълнение, не я прави а priori нищожна поради накърняване на добрите нрави. С постановяването на това тълкувателно решение е преодоляна съществуващата противоречива практика на съдилищата, вкл. и на ВКС, като въззивното решение по този въпрос не се отклонява от тълкувателната практика.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Татяна Върбанова

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

за размера на присъдената неустойка /1/ и за допустимостта да се намалява неустойка, дължима от търговец на другата страна по търговска сделка, която няма качеството на търговец и претендира заплащане на неустойката. К. твърди, че първият въпрос е решен от въззивния съд в противоречие с практиката на ВКС в постановените по реда на отменения ГПК от 1952 г. решение №30/08.02.2007 г. на ТК, решение №255/24.04.2002 г. по гр. д. №1079/2001 г. на V г. о. и решение №1577/28.11.1994 г. по гр. д. №195/1994 г. на V г. о. За втория въпрос сочи, че се решава противоречиво от съдилищата, в подкрепа на което представя решение №123 от 14.03.2005 г. по гр. д. №881/2004 г. на Пловдивски апелативен съд, решение от 19.04.2010 г. по гр. д. №1745/2009 г. на Врачански окръжен съд и определение №75 от 30.10.2008 г. по т. д. №386/2008 г. на ВКС, ІІ т. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

може ли уговорената между страните неустойка да бъде намалявана при определени условия касаторът се позовава на допълнителния критерий по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК и на решение №******г. на ВКС, І т. о. в онези части от него, в които е прието, че освен обезпечителна и обезщетителна функция, неустойката може да изпълнява и наказателна функция. Съдът не е изключил наказателната функция на неустойката, а е направил конкретна връзка между нормата на чл. 92, ал. 1 ЗЗД и клаузата на договора за да определи размера на неустойката върху неизпълнената част от договора. Съдът не е постановил намаление на неустойката поради прекомерност на основание чл. 92, ал. 2, предл. първо ЗЗД, поради което също не е налице поддържаното от касатора противоречие между двете решения при позоваване на мотивите на решение №4 - “законодателят е изключил възможността за частично освобождаване от отговорност на длъжника, съгласно чл. 92, ал. 2, предл. първо ЗЗД, при съпоставяне на неустойката с размера на претърпените вреди. Изключването на прекомерността, като основание за намаляване на неустойката, сочи на законодателна воля за придаване на наказателна функция на неустойката по търговски сделки между търговци”. Законът урежда предпоставките и възможността за упражняване на потестативното право на длъжника да иска намаляване на неустойката при частично неизпълнение на договора. По конкретното дело определения от съда като основателен размер на неустойката по т. 67 на договора, се дължи на не намаление поради прекомерност или отричане на някоя от признатите в съдебната практика и правна теория функции на неустойката, а на тълкуване на чл. 92, ал. 1 ЗЗД и с оглед на което тълкуване е тълкувана клаузата на договора – дали неустойката е уговорена като процент от цената на целия договор или само за неизпълнената част от договора. Липсата на противоречиво разрешен правен въпрос по допълнителния критерий на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК е основание да не се допуска в обжалваната част въззивното решение до касационно обжалване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мариана Костова

Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2009

Относно възможността в хипотезата на чл. 79, ал. 1 ЗЗД наред с реалното изпълнение на паричното задължение и на обезщетението за забавата му, на кредитора да бъде присъдена и договорна неустойка за неизпълнение, както и за критериите, при които неустойката за неизпълнение следва да се преценява, като противоречаща на добрите нрави.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Алексиева

Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2009

За възможността да се намалява неустойка по приватизационен договор поради прекомерност и/или при частично изпълнение на задължение за бездействие.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Татяна Върбанова

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право