Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 90 ЗЗД

Чл. 90. Длъжникът, който има срещу кредитора си изискуемо вземане от същото правно отношение, от което произтича и неговото задължение, може да откаже да изпълни задължението си, докато кредиторът не изпълни своето. В такъв случай ответникът се осъжда да изпълни едновременно с ищеца.
Когато от обстоятелствата е ясно, че има опасност едната от страните да не изпълни задължението си, другата страна може да откаже да изпълни своето задължение, освен ако й се даде надлежно обезпечение.

чл. 90 ЗЗД

Чл. 90. Длъжникът, който има срещу кредитора си изискуемо вземане от същото правно отношение, от което произтича и неговото задължение, може да откаже да изпълни задължението си, докато кредиторът не изпълни своето. В такъв случай ответникът се осъжда да изпълни едновременно с ищеца.
Когато от обстоятелствата е ясно, че има опасност едната от страните да не изпълни задължението си, другата страна може да откаже да изпълни своето задължение, освен ако й се даде надлежно обезпечение.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Дали са налице законовите предпоставки за осъждане за предаване на владението от наемателя на собственика на имота, в случаите, когато е налице договорка с част от съсобствениците за извършване на СМР в имота, увеличаващи значително стойността му? Налице ли е нарушение на правата на някои от страните в това производство и има ли право наемателят да упражни право на задържане върху вещта до заплащане на направените от него разноски за подобрения във връзка с постигнати договорки? Налице ли е нарушение на процесуалните правила при неправилно призоваване на страна в производството, довело до неучастието й в процеса? Какви са правомощията на въззивния съд при разглеждане и решаване на делото; кои са случаите на служебно събиране на доказателства от въззивния съд; следва ли съдът, сезиран с иск по чл. 108 ЗС, да се произнесе с установителен диспозитив за принадлежността на правото на собственост към патримониума на ищеца?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

кой е собственик на процесния имот. Към датата на исковата молба на касатора не е било известно обстоятелството за преобразуване чрез вливане и отделяне на първоначалния ответник. Чл. 10, ал. 1 от договора съдържа неверни данни, че продавачът е представил документи за собственост на имота. Между страните не са били разменяни документи, а предварителният договор е бил изпратен по пощата. Касаторът е направил възражение за неизпълнен договор по чл. 90 ЗЗД, което е основателно. Ответникът не е посочил, че желае прилагането на чл. 87 ЗЗД, както е приел съдът, дописвайки договора между страните.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Ненова

Тълкувателно решение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

Може ли съдът, сезиран с иск по чл. 19, ал. 3 ЗЗД на купувача, който не е изплатил напълно договорената цена, да обяви за окончателен по реда и при условията на чл. 362, ал. 1 ГПК предварителен договор за покупко - продажба, съдържащ уговорка, че окончателният договор ще се сключи след заплащане на цялата цена?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Филип Владимиров

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2021

се твърди противоречие с ТР №3/2019 г. на ОСГТК на ВКС и решение №183/2019 г. по гр. д.№61088/2016 г. на ІІІ г. о., като според посочените актове с положителното решение по частичния иск се формира СПН относно основанието на вземането и квалификацията му, както и че се преклудират правоизключващите и правоунищожаващите възражения на ответника, но не и правопогасяващите и правоотлагащите такива. 2/ Формираната сила на пресъдено нещо по частичен иск преклудира ли възражение срещу правопораждащ факт, относим към възникването на признатото с влязло в сила решение по частичен иск право, съответно ползват ли се със СПН съдебно установените в производството по частичен иск правопораждащи факти, относими към възникването на спорното право. Твърди се, че по въпроса въззивното решение противоречи на решение №89 от 11.07.2011 г. по гр. д.№716/2010 г. на І т. о. 3/ Длъжен ли е въззивният съд на основание чл. 266, ал. 2 ГПК да допусне събирането на поисканите с въззивната жалба относими доказателства, които не са били събрани пред първата инстанция, въпреки положените от страната усилия. Поддържа се, че този въпрос е разрешен в противоречие с цитираните от касатора - решение №9/26.02.2019 г. по гр. д.№1449/2018 г. на ІІ г. о., решение №186/23.01.2019 г. по гр. д.№1149/2018 г. на І г. о., решение №137/09.07.2019 г. по гр. д.№3037/2018 г. на ІІІ г. о. и др. 4/ Преклудират ли се заявените в насрещната искова молба основания на претенцията СПН на предходно влязло в сила решение по уважен частичен иск и следва ли да бъдат допуснати своевременно заявените от страната доказателствени искания във връзка с установяване на наведените в насрещната искова молба фактически твърдения. По въпроса се сочи противоречие с решение №472 от 12.01.2012 г. на ІV г. о. на ВКС по гр. д.№1712/2010 г.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Хорозова

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2021

„Следва ли съдът да пристъпи към тълкуване на договорна клауза, без да е налице спор между страните или съмнение относно нейното действително съдържание и ако извърши тълкуването, трябва ли да вземе предвид всички кумулативно предвидени критерии в чл. 20 ЗЗД?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Димитър Димитров

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

Неустойката поради забава за изпълнение задълженията на страните по предварителния договор представлява ли насрещно задължение по предварителния договор и допустимо ли е съдът да обуславя обявяването на предварителния договор за окончателен по реда на чл. 362, ал. 1 ГПК при условие да се заплати неустойка; следва ли претенцията за неустойка да е предявена с възражение или с иск, за да се приеме за разглеждане от съда?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Албена Бонева

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

1“Следва ли въззивният съд да разгледа въззивната жалба като се произнесе по всички изложени от въззивника възражения и оплаквания в тяхната пълнота, като изложи свои мотиви по всички надлежно заявени и поддържани от страните възражения и доводи при съблюдаване на очертаните с въззивната жалба предели на производството?“; 2“Следва ли при спор за прилагане договорни клаузи и преценка на изправността на страните по един договор, съдът да проведе тълкуване на договора по чл. 20 ЗЗД като изясни действителната договорна воля на страните, както и при преценката на договорната изправност на страните да съобрази нормативните или практически правила, уреждащи изпълнението на поетите договорни задължения?“; 3“Следва ли съдът да изгради своите крайни изводи въз основа на съвкупна преценка на всестранен анализ на целия събран по делото доказателствен материал и съответно връзките между отделните доказателствени средства, и следва ли когато констатира противоречие в показанията на ищцовите и ответните свидетели, да обоснове извод за това, кои от тези показания следва да се кредитират, включително и като изходи от възможността на съответните свидетели да са възприели пряко релевантните факти, за които свидетелстват?“.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жива Декова

12310 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право