Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 89 изр. 1 ЗЗД

Чл. 89. При двустранните договори, ако задължението на едната страна се погаси поради невъзможност за изпълнение, договорът се разваля по право. Когато невъзможността е само частична, другата страна може да иска съответно намаляване на своето задължение или разваляне на договора по съдебен ред, ако няма достатъчен интерес от частичното изпълнение.

чл. 89 изр. 1 ЗЗД

Чл. 89. При двустранните договори, ако задължението на едната страна се погаси поради невъзможност за изпълнение, договорът се разваля по право. Когато невъзможността е само частична, другата страна може да иска съответно намаляване на своето задължение или разваляне на договора по съдебен ред, ако няма достатъчен интерес от частичното изпълнение.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

- обсъдил ли е и анализирал ли е съдът, всички относими към правния спор доказателства, както и твърденията, доводите и възраженията на странните, като въззивното решение противоречи, на цялата сочена от нас практика на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мария Бойчева

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Противозаконното отнемане /кражбата/ на вещта по договор за финансов лизинг обхваща ли се от разпоредбата на чл.343 ТЗ?
Противозаконното отнемане /кражбата/ на лизинговата вещ представлява ли основание по чл.89 ЗЗД за разваляне на договор за финансов лизинг по право?
Приложението на чл.20 ЗЗД при тълкуване на клаузи от общите условия към договор.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

Допустимо ли е ищецът да посочи за пръв път във въззивното производство, че разваля двустранен договор с исковата си молба, след като в хода на първоинстанционното производство е поддържал, че договорът вече е бил развален извънсъдебно поради осъществени други юридически факти, настъпили преди предявяването на иска? (по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК)
За разваляне на двустранни договори, сключени с нотариална заверка на подписите. (по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

е мотивирано, с това, че едно от възраженията срещу иска, направено от ответника едва във въззивната жалба е в исковата молба не се оспорва фактът, че дружеството е било в невъзможност да обслужва процесните автобусни линии за продължителен период от време; Варненският АС разгледал това възражение, като неоснователно приел, че „ищецът близо два месеца е бил в пълна невъзможност да изпълнява процесния договор, което се равнява на пълно неизпълнение, поради което договорът е развален по право на основание чл. 89, ал. 1 ЗЗД”; 2/Следва ли въззивният съд да разглежда възражения по правилността на решението, които не са направени във въззивната жалба и при условие че не е подаден отговор на исковата молба с позоваване на ТР№1/2013г. и други решения по чл. 290 ГПК, постановени преди приемане на Тълкувателното решение, с които е прието, че възражения и оплаквания относно правилността на решението, непосочени във въззивната жалба не следва да се обсъждат от въззивния съд. Поддържа се, че възражението за разваляне на договора по право-по реда на чл. 89, изр. 1 ЗЗД не е направено от ответника в отговора на исковата молба и в жалбата; 3/ Може ли съдът да основе решението си само на избрани от него обстоятелства без да съобрази събраните по делото доказателства и без да изложи съображения защо ги отхвърля като недостоверни.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ирина Петрова

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

В тежест на ищеца ли е да установи и докаже всички обстоятелства, на които основава своя иск; може ли съдът да пристъпи към решаване на делото без да прецени всички доказателства и доводи на страните; при неизпълнение на задължение по сключен договор, отговорността на неизпълнилия задължението, следва ли да е по чл. 82 ЗЗД, а не по чл. 55 ЗЗД и каква е погасителната давност – 3 или 5-годишна; длъжен ли е въззивният съд да даде съответна на изложеното от ищците в обстоятелствената част на исковата им молба правилна правна квалификация на претендираните права; налице ли е идентичност на спора по две дела, в които изложените в исковата молба обстоятелства се повтарят; въпрос на правна квалификация ли е дали един иск е предявен на договорно основание или на основание неоснователно обогатяване и определянето й служебно задължение на съда ли е; налице ли е идентичност на предмета на исковете по двете граждански дела - №******градския районен съд и настоящото; как се реализира реституция по един прекратен предварителен договор и кой е началният момент, от който възстановяването става дължимо и кой е моментът, от който започва да тече погасителната давност за това вземане; ако задължението на едната страна по предварителния договор се погаси поради невъзможност за изпълнение, това неизпълнение на същия ли е, или е прекратяване на право в смисъла на чл. 89, изр. 1 ЗЗД; след като изпълнението е станало невъзможно по обективни причини, следва ли да се носи каквато и да е отговорност, включително за неустойка; възможно ли е в един предварителен договор да се уговори задатък в пари, след като страната, която е дала задатъка не изпълни задължението си и се откаже от договора.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Албена Бонева

Решение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

Владее ли ответницата на правно основание движима вещ, придобита по договор от несобственик, който е получил владението по силата на предварителен договор със собственика и този договор не е развален?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право