Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 88 ЗЗД

Чл. 88. (1) Развалянето има обратно действие освен при договорите за продължително или периодично изпълнение. Кредиторът има право на обезщетение за вредите от неизпълнението на договора.
(2) Развалянето на договори, които подлежат на вписване, не засяга правата, придобити от трети лица преди вписване на исковата молба.

чл. 88 ЗЗД

Чл. 88. (1) Развалянето има обратно действие освен при договорите за продължително или периодично изпълнение. Кредиторът има право на обезщетение за вредите от неизпълнението на договора.
(2) Развалянето на договори, които подлежат на вписване, не засяга правата, придобити от трети лица преди вписване на исковата молба.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

не покрива общия селективен критерий по чл. 280, ал. 1 ГПК, тъй като не отразява коректно мотивите на въззивния съд и специфичните за спора обстоятелства. При поставянето му не са съобразени констатациите на съда, че е налице съществено неизпълнение на задължение на купувача за авансово плащане на част от цената по договора, поради което за продавача е възникнало правото да развали договора по реда на чл. 87 ЗЗД, което той е упражнил с отговора на исковата молба. Въззивният съд е обосновал становището си за неоснователност на предявения иск не само с факта, че дължимата преди сключване на договора част от цената не е заплатена изцяло от купувача, а и с валидно упражненото от продавача потестативно право на разваляне на договора, възникнало поради неизпълнението на купувача. Изложеното изключва значимостта на поставения въпрос за изхода на конкретното дело и съответно осъществяването на основната предпоставка по чл. 280, ал. 1 ГПК за допускане на касационното обжалване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Тотка Калчева

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

Дали при присъждане на обезщетение за неимуществени вреди съдът е длъжен да посочи всички относими критерии и реално да ги съпостави с твърдените вреди на увредените и настъпили последици и да ги съобрази в тяхната съвкупност, като оцени значението им за размера на вредите?
Следва ли при определяне на размера на обезщетението за неимуществени вреди съдът да се съобрази с присъжданите в практиката на ВКС размери на обезщетения при аналогични случаи.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Ненова

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

След успешно провеждане на иск за изкупуване по чл. 33, ал. 2 ЗС явяват ли се ищците собственици на изкупената част от имота, ако към момента на заместването тази част вече не принадлежи на купувача по договора, а е отчуждена от него в полза на трето лице?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веселка Марева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

е обосновано допълнително основание съгласно чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, конкретно решение №231/25.03.2010 г. по т. д. 226/2009 г., II ТО, решение №345/16.09.2010 г. по гр. д. 139/2009 г, IV ГО на ВКС, решение №433 от 08.11.2011 г. гр. д. 1137/2010 г. IV ГО на ВКС, решение №456/19.06.2013 г. по гр. д. 1294/2011 г., IV ГО.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Галина Иванова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2021

са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото- основание за допускане до касационен контрол по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, а по отношение на третия намира, че е налице противоречие с цитираната практика на ВКС, постановена по реда на чл. 290 ГПК- основание по чл. 280, ал., т. 1 ГПК. Намира въззиввното решение и за очевидно неправилно – основание за допускане до касация по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

1. Представляват ли ненадлежно дадените указания от съда съществени процесуални нарушения съгласно чл. 5 и чл. 69 ГПК и как следва да се процедира при такива указания. Как следва да постъпи САС, за да може да реализира правилното прилагане на правните норми. Налице ли са нарушения по конкретния казус и постановеното определение на САС; 2. При предявен иск по чл. 87, ал. 3 ЗЗД и чл. 108 ЗС трябва ли да се доплаща допълнителна държавна такса в размер на 1% от данъчната оценка; 3. При предявен иск по чл. 87, ал. 3 ЗЗД и чл. 108 ЗС, следва ли съдът да се произнася с установителен диспозитив по чл. 108 ЗС, или това не е необходимо, тъй като водещият иск е по чл. 87, ал. 3 ЗЗД; 4. Относно характера на иска по чл. 87, ал. 3 ЗЗД и последиците от неговото уважаване; 5. Как се реализират правата на ищците, които имат влязъл в сила съдебен акт, с който е развален договор на основание чл. 87, ал. 3 ЗЗД, при положение че съдът не се е произнесъл по предявения иск по чл. 108 ЗС; 6. Всички извършени съдопроизводствени действия да се считат ли за съществени нарушения на съдопроизводствените правила, реализирани в разрез с правните норми на ГПК, както и съдебната практика. Тези действия водят ли до отказ от правораздаване, тъй като ищците не могат да си реализират правата си и да защитят имотите си по какъвто и да било начин.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Здравка Първанова

12317 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право