Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 71 ЗЗД

Чл. 71. Изпълнението на срочното задължение може да бъде искано от кредитора и преди срока, когато длъжникът е станал неплатежоспособен, или със своите действия е намалил дадените на кредитора обезпечения, или не му е дал обещаните обезпечения.

чл. 71 ЗЗД

Чл. 71. Изпълнението на срочното задължение може да бъде искано от кредитора и преди срока, когато длъжникът е станал неплатежоспособен, или със своите действия е намалил дадените на кредитора обезпечения, или не му е дал обещаните обезпечения.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

„Как следва да се тълкува законът при положение, че банката недобросъвестно не обявява договора си с кредитополучателя за предсрочно изискуем в един продължителен период от време, независимо че са налице всички договорени между страните обстоятелства? Това поведение на банката недобросъвестно ли е? Равни ли са правата на страните по договора за кредит при положение, че се счита, че само една от страните има право да обяви кредита за предсрочно изискуем, независимо че са минали 5, 10 или повече години от договорения между страните падеж на вземането?“ Касационният жалбоподател твърди, че поставените въпроси са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, като излага доводи, че банката не следва да злоупотребява с предоставените й права. Поддържа, че въззивното решение е очевидно неправилно, като във връзка с това основание за допускане на касационно обжалване препраща към останалите си аргументи в изложението по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мадлена Желева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

дали е настъпила твърдяната от банката предсрочна изискуемост на кредита, въззивният съд е допуснал съществено процесуално нарушение като не е изпълнил указанията на ВКС, дадени в отменителното решение по предходното касационно производство. В тази връзка се поддържа, че апелативният състав е бил длъжен да се съобрази с даденото ВКС тълкуване на релевантните за делото факти и правните им последици. Оспорва се извода на съда, че клаузите на чл. 16 от договора за банков кредит са били индивидуално уговорени. Според касатора, съдът не е изпълнил указанието на ВКС да прецени евентуално неравноправния характер на посочените клаузи от договора, извършвайки съпоставка между хипотезите, уреждащи предсрочната изискуемост и относимите норми в националното право. Акцентира се върху факта, че съдът не е обсъдил недобросъвестността на банката като правнорелевантен факт при преценката на неравноправните клаузи. Излагат се доводи, че в противоречие с практиката на СЕС съдът не е взел предвид, че процесният ипотечен кредит е изтеглен с цел покупка на жилище, което е единствено кредитополучателя и семейството му. Сочи се, че допуснатото нарушение на процесуалните правила е довело до нарушаване на материалния закон и в частност за наличието в случая на забава на кредитора, доколкото банката е препятствала възможността на касатора за правене на погасителни вноски. Застъпва се становището, че необосноваността и вътрешното противоречие в мотивите на решението са обусловили незаконосъобразния извод на съда за предсрочна изискуемост на кредита. Претендира се отмяна на въззивното решение в обжалваната му част и отхвърляне изцяло на предявените искове, а при условията на евентуалност – отхвърляне на претенцията за главница в частта над 46 339.84 евро до 48 941.21 евро, с присъждане на разноски, включително за касационната инстанция.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Евгений Стайков

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

по администриране на кредита от страна на ответника, за което същият носи друг вид отговорност, като липсата на тези отбелязвания не може да повлияе върху фактическия състав на обявяването на процесния кредит за предсрочно изискуем. Поради което е заключил, че кредитополучателят е бил уведомен редовно от страна на ответника за предсрочната изискуемост, като в уведомлението са посочени обективните предпоставки за превръщане на кредита в предсрочно изискуем, които към датата на получаването му са били осъществени. При тези обстоятелства САС е счел, че на 19.04.2018 г. кредитът е станал предсрочно изискуем и е бил дължим.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Кристияна Генковска

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

се твърди отклонение от практика на ВКС, обективирана в решение №233/2014 г. по гр. д. №7723/2013 г. на IV г. о., решение №217/2015 г. по т. д. №62/2014 г. на I т. о., решение №84/2014 г. по т. д. №1220/2013 г. на II т. о., решение №148/2016 г. по т. д. №2072/2015 г. и т. 18 ТР №4/18.06.2014 г. по т. д. №4/2013 г. на ОСГТК на ВКС. По втория въпрос се твърди отклонение от решение №23/2016 г. по т. д. №3686/2014 г. на I т. о., решение №95/2016 г. по т. д. №240/2015 г. на II т. о. и решение №77/2015 г. по гр. д. №4452/2014 г. на III г. о. и т. 1 и т. 3 ТР по т. д. №1/2013 г. на ОСГТК на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Десислава Добрева

1237 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право