Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 68 ЗЗД

Чл. 68. Ако местоизпълнението не е определено от закона, от договора или от естеството на задължението, изпълнението трябва да се извърши:
а) при паричните задължения – в местожителството на кредитора по време на изпълнение на задължението;
б) при задължение да се даде определена вещ – в местонахождението на вещта по време на пораждане на задължението й;
в) във всички други случаи – в местожителството на длъжника по време на пораждане на задължението.

чл. 68 ЗЗД

Чл. 68. Ако местоизпълнението не е определено от закона, от договора или от естеството на задължението, изпълнението трябва да се извърши:
а) при паричните задължения – в местожителството на кредитора по време на изпълнение на задължението;
б) при задължение да се даде определена вещ – в местонахождението на вещта по време на пораждане на задължението й;
в) във всички други случаи – в местожителството на длъжника по време на пораждане на задължението.

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

За обема на дължимите издръжка и грижи при отчитане на потребностите на кредитора и неговата способност да се справя сам и възможността дължимото, да бъде изпълнено от трето лице, без такава възможност да е уговорена изрично, когато при сключването на договора прехвърлителят е знаел, че приобретателят живее в друго населено място.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борислав Белазелков

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

Задължението по чл. 350, ал. 1 КТ на работодателя да предаде незабавно на работника или служителя надлежно оформената трудова книжка след прекратяване на трудовото правоотношение, носимо или търсимо задължение е, респ. – от кой момент възниква и става изискуемо това задължение, от кой момент работодателят изпада в забава за изпълнението му и кога се освобождава от последиците на тази забава?
Кога е налице незаконно задържане на трудовата книжка по смисъла на чл. 226, ал. 2 КТ и кога възниква правото на работника или служителя да получи, съответно – задължението на работодателя да заплати обезщетението по чл. 226, ал. 2 КТ и чл. 226, ал. 3, изр. 2 КТ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

за обема на дължимите издръжка и грижи при отчитане на потребностите на кредитора и неговата способност да се справя сам и възможността дължимото, да бъде изпълнено от трето лице, без такава възможност да е уговорена изрично, когато при сключването на договора прехвърлителят е знаел, че приобретателят живее в друго населено място, които (въпроси) са решени в противоречие с практиката на ВКС, основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. Позовава се на противоречие с практика на ВКС, каквато прилага.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борислав Белазелков

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

За приложението на разпоредбата на чл. 95 ЗЗД в случай, че кредиторът е банка, а изпълнението се извършва чрез заверяване на сметка в същата банка съгласно чл. 305 ТЗ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Павел Банков

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

може ли съдът да се произнесе по всяко едно от основанията по чл. 624, ал. 1 ГПК, ако е сезиран само на едно от посочените основания. Касационното обжалване следва да се допусне при условията на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, тъй като представените съдебни актове не обосновават противоречие с практиката на ВКС – определение №944 по гр. д. №723/2009г., ІІІ г. о., с което не е допуснато касационно обжалване на въззивно решение, не разрешава със сила на пресъдено нещо гражданско правен спор, а решение №941 по гр. д. №1673/2008 г., ІІІ г. о., има предвид друго разрешение – когато съдът не се е произнесъл на наведеното основание на претенцията, а в случая съдът се е произнесъл по него, като е приел, че не може да се обоснове компетентността на българския съд по първото основание на чл. 624, ал. 1 ГПК, а тя се обосновава по останалите две.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2012

за задължението на въззивната инстанция да прави своите изводи въз основа на целия събран доказателствен материал, като и да излага съображения в подкрепа на изводите си за кредетиране само на част от събраните доказателства. По този въпрос подържа допълнителното основание за достъп до касация по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. Поставя материалноправния въпрос за значението на уговореното между страните местоизпълнение на доставката с оглед конкретните условия на договора и качеството на касатора –ищец, а именно чужденец, невладеещ английски език. По този въпрос подържа основанието за достъп до касация по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК. Третият поставен въпрос следва да се квалифицира като такъв за това „ Има ли обратно действие развалянето на договор, който не е за продължително или периодично изпълнение, независимо по инициатива на коя от страните е настъпило”. По този въпрос подържа допълнителното основание за достъп до касация по чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 2 ГПК, като се позовава на разрешаването му в противоречие с практиката на ВКС, изразена в решение №206 от 05.05.2010 г. п т. д.№18/2009 г. на ІІ Т. О., решение №19/27.01.2005 г. по гр. д.№420/2004 г. на ТК и решение№47 от 31.03.3011 г. по т. д.№706/2010 г. на ІІ Т. О.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Любка Илиева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право