Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 58 ЗЗД

Чл. 58. Когато се дължи връщане от недееспособен, от него може да се иска само това, което е отишло в негова полза.

чл. 58 ЗЗД

Чл. 58. Когато се дължи връщане от недееспособен, от него може да се иска само това, което е отишло в негова полза.

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

Дали съдебното решение за унищожаване на договор за покупко-продажба на основание чл. 31, ал. 1 ЗЗД има обратно действие по отношение на страните по сделката, към деня на сключването й, и могъл ли е купувачът да прехвърли собствеността на последващия приобретател; при положение, че в съдебното решение за унищожаване на договор за покупко-продажба на основание чл. 31, ал. 1 ЗЗД има обратно действие по отношение на сраните по сделката, към деня на сключването й, както и че с унищожаването се заличава не само правото на собственост на купувача, но и юридическия акт, от който то е поизлязло, т. е. купувача не е могъл да прехвърли собствеността на последващия приобретател, налице ли е отчуждаване по смисъла на чл. 57, ал. 2 ЗЗД; в тази хипотеза с какъв иск трябва да защити интереса си продавача по унищожения договор - допустим ли е и евентуално основателен ли би бил искът по чл. 57, ал. 2, изр. 2 ЗЗД, ако имотът е прехвърлен възмездно преди вписването на исковата молба за унищожаване на договора за покупко-продажба на недвижим имот, при положение, че продавачът може да ревандикира имота от третото лице, тъй като купувачът по унищожения договор не е могъл да прехвърли собствеността, т. е. не е налице отчуждаване по смисъла на чл. 57, ал. 2, изр. 2 ЗЗД?

Как следва да се определи това, от което се е възползвал отчуждителят, по смисъла на чл. 57, ал. 2, изр. 2 ЗЗД и релевантно ли е това, дали има обогатяване на ищеца, съответно обедняване на ответника при разместване на благата, когато се иска осъждане на купувача ва основание чл. 57, ал. 2 ЗЗД и последният е заплатил на продавача цената по унищожения договор, която не е реституирана, а впоследствие е продал имота на трето лице преди вписването на исковата молба за унищожаване на договора; следва ли съдът да съобрази, при преценката си за основателността на компенсаторното обезщетение по чл. 57, ал. 2 ЗЗД, едно такова обогатяване на ищеца за сметка на обедняването на ответника, при определяне на компенсаторното обезщетение по чл. 57, ал. 2 ЗЗД, при направено възражение в този смисъл, а също така и налице ли е възползване, респективно обогатяване, по смисъла на чл. 57, ал. 2 ЗЗД, когато купувачът по унищожения договор е заплатил цената на имота, същата не е реституирана, а впоследствие е продал имота на трето лице на същата цена преди вписването на исковата молба за унищожаване на договора?

Възможно ли е прихващане на платената по унищожения договор цена с определеното от съда компенсаторно обезщетение по чл. 57, ал. 2, изр. 2 ЗЗД и следва ли съдът да отхвърли предявения на това правно основание иск, при направено възражение за прихващане, поради еквивалентност на платеното по унищожения договор с получената цена по договора за продажба с последващ приобретател, сключен преди вписването на исковата молба за унищожаване на договора, и при липса на възползване, респективно обогатяване, от ответника, доколкото обратното би довело до обогатяването на ищеца за сметка на обедняването на ответника?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Димитър Димитров

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

Изключва ли разпоредбата на чл. 58 ЗЗД възможността да се претендират пропуснати ползи от недееспособен ответник?; Позовава се на основанието за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 по процесуалния въпрос - Длъжен ли е съдът при определяне на дължимото обезщетение по своя преценка да вземе предвид наличните по делото свидетелски показания?. Позовава се на противоречие с решение №******г. по гр. д. №7672/2013 г. по описа на ВКС, IV г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Василка Илиева

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

на незаконосъобразност на решението, поправима с въззивния акт, и не го прави недопустимо. Във връзка с основателността на претенцията е приел, че тя е доказана предвид установяване чрез пълно и главно доказване наличието на елементите на фактическия състав на иска по чл. 59 ЗЗД – а именно – че ищецът е собственик на имота и че през целия период ответникът го е ползвал без основание. Посочил е, че размера на обезщетението съответства на средния пазарен наем и е установен с приетото и неоспорено експертно заключение. Намерил е възражението за давност за неоснователно, тъй като искът е предявен в рамките на 5-годишния давностен срок.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

за доказателствената сила на частен документ с позоваване на Р. №422/22.06.2010 г. по гр. д. №918/2009 г., ВКС, ІV г. о., копие от което не е приложено. В аспект на т. 3 се поддържа, че въззивният съд се е произнесъл по материалноправни въпроси от значение за изхода на делото и за точното прилагане на закона, а именно: 1. Чия е отговорността при нищожност на разпоредителна сделка, сключена без представителна власт; 2. Дължат ли се законни лихви към главница от недееспособно лице във връзка с чл. 58 ЗЗД; 3. Необходима ли е релевантност при разглеждане на дело за прогласяване нищожност на разпоредителна сделка и последвало такова за неоснователно обогатяване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Надя Зяпкова

Решение №****/**.**.2013 по дело №****/2011

За релевантните факти по иск на собственик на движима вещ, който търси обезщетение за нея от лице, което я е получило без основание и впоследствие се е разпоредило с нея; към кой момент се определя в този случай паричното обезщетение?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Албена Бонева

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2012

какво е съотношението между нормите на чл. 26 ЗЗД и чл. 58 ЗЗД; може ли нищожност на решение на ОС на кооперация да се релевира безсрочно или в срока по чл. 58 ЗК; порочни решения, които не са атакувани по реда на чл. 58 ЗК, придобиват ли стабилитет и стават ли валидни и годни; кога решенията са нищожни и кога незаконосъобразни - за които въпроси поддържа, че са решени в противоречие с практиката на ВКС: Р.№92/27.07.2010 г. по т. д.№733/2009 г. на І т. о. и Р.№47/29.04.2009 г. по т. д.№645/2008 г. на І т. о. Жалбоподателят излага, че процесуалноправните въпроси от значение за делото: пороците на решение на ОС на кооперация, съставляващи основание за отмяна по иск по чл. 58 ЗК, могат ли инцидентно да се заявят в друго производство и след изтичане на срока по чл. 58 ЗК; могат ли трети лица да искат отмяна на тези решения, като се позовават на посочените пороци; придобиват ли стабилитет порочни решения на ОС на кооперация, ако не са били атакувани по реда на чл. 58 ЗК, по които поддържа основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, тъй като въпросите са решени в противоречие с цитираните решения на ВКС. Жалбоподателят по въпроса: допустимо ли е въззивният съд да се произнася по непредявен инцидентен установителен иск за нищожност на решението на ОС на кооперацията от 29.04.2005 г. и води ли това до недопустимост на решението, поддържа основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Ковачева

Решение №****/**.**.2012 по дело №****/2010

Дали при унищожаемите договори страните си дължат връщане на даденото като насрещни престации на отпаднало основание или това важи само при нищожните договори, тъй като същият е обусловил изхода на спора и решаването му е от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право