Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 48 ал. 3 ЗЗД

Чл. 48. […] (3) Тия лица не отговарят, ако не са били в състояние да предотвратят настъпването на вредите.

чл. 48 ал. 3 ЗЗД

Чл. 48. […] (3) Тия лица не отговарят, ако не са били в състояние да предотвратят настъпването на вредите.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

не е налице въведеното от касатора допълнително основание - чл. 280, ал. 1, т. 1, предложение последно ГПК. В нито един от цитираните актове на ВКС произнасянето не касае въпроса за присъждане на обезщетение за вреди в хипотеза, когато те са причинени поради непредвидимо и непредотвратимо влошаване на здравето на водача на МПС. В решението по т. д.№279/2011г. на Първо т. о. на ВКС е даден отговор, че с оглед разпоредбите на чл. 257, ал. 1 и чл. 267, ал. 1 КЗ има всички основания да се приеме, че обект на застраховането е гражданската отговорност на застрахования за причинените от него на трети лица вреди, свързани с използване на застрахованото МПС и които са резултат не само на вина на водача на МПС (чл. 45 и чл. 49 ЗЗД), но и тези, които са причинени от самата вещ, от нейното състояние, характер (чл. 50 ЗЗД). Даденото по т. д.№708/2011г. на Първо т. о. на ВКС разрешение е, че рискът при застраховката „Гражданска отговорност” включва не само опасността от възникване на санкционното задължение за поправяне на вредите, причинени от виновно и противоправно деяние в нейния стриктен смисъл - чл. 45 ЗЗД, но и несанкционните задължения по чл. 49 и чл. 50 ЗЗД. Рискът може да бъде свързан не само с личното виновно деяние на застрахования, но и при вреди, причинени не непосредствено от застрахования, а от трети лица, на които той е възложил изпълнение на определена работа, или в качеството си на собственик на вещ, отговарящ за вредите причинени от нея на трети лица - чл. 46, ал. 2, чл. 49 и чл. 50 ЗЗД. Възприет е изводът, че гражданска отговорност” за вреди, причинени на трети лица по време на движение и работа с МПС на основание чл. 45 и чл. 50 ЗЗД могат да носят както собствениците, така и техните водачи. В третото от цитираното от касатора решение по т. д.№335/2012г. на Второ т. о. на ВКС също е даден отговор на въпроса дали в обема на застрахователното покритие по застраховка „Гражданска отговорност” на собственика на МПС - дали в него се включват и случаите, при които увреждането на трето лице е настъпило в резултат на безвиновно поведение на водача на МПС по см.257 КЗ и чл. 267 КЗ, във вр. с чл. 50 ЗЗД или той обхваща само случаите, при които е налице единствено деликт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ирина Петрова

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

едновременно с предпоставки по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК се поддържа и предпоставка за допускане на касационен контрол по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК. По последният по реда на изложението въпрос се поддържат едновременно предпоставки по чл. 280, ал. 1, т. 3 и чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК. Първият въпрос е формулиран така: „1. Каква е правната квалификация на иск за вреди причинени от малолетни?“. Въпросът не отговаря на общото и допълнителното изисквания за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. За обезщетяване на вредите, причинени от малолетно лице отговарят на лично основание лицата по чл. 47, ал. 2 ЗЗД. Крайният извод на състава относно пасивната легитимация на ответниците по иска не се отклонява от разрешенията, обосновани в т. 4 ППВС №7/30.12.1959 г. Действително при обсъждане на квалификацията на претенциите е посочена и нормата на чл. 48 ЗЗД, но в случая ответниците като родители на малолетното лице, причинило непозволено увреждане съвпадат с лицата по чл. 47, ал. 2 ЗЗД, поради което изводите за имуществената отговорност не обуславят промяна в правните изводи, приети в обжалваното решение относно активната и пасивна материалноправна легитимация на страните по спора, респективно поставеният въпрос няма значението на обуславящ и не е релевантен за селектиране на касационната жалба /в този смисъл са разясненията в т. 1 ТР №1 от 19.02.2010 г. по т. дело №1/2009 г. на ОСГКТК на ВКС/. Не е налице и изтъкнатото от жалбоподателите основание по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК, поддържано с доводите, че неправилната правна квалификация на иска освен по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК предполага наличието на чл. 280, ал. 2, предл. трето ЗЗД. Недопустимо е едно и също твърдение за нарушение на закона да се въвежда като основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК и като основание по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК, тъй като същите са самостоятелни фактически състави и не могат да се прилагат кумулативно. Освен това квалификацията на иска е основание засягащо неправилност на акта поради неточно тълкуване и прилагане на закона, поради което е извън хипотезите по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Симеон Чаначев

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

при определяне на обезщетението за неимуществени вреди правилно ли са приложени критериите за справедливост, уредени в чл. 52 ЗЗД. За правилно е счетено кредитирането на свидетелските показания на свидетелката М. Д., защото те са обективно и безпристрастно дадени, като е отречено свидетелката да е заинтересована – тя не е от кръга на лицата, които са посочени в чл. 172 ГПК, близка приятелка на семейството на пострадалия е и пресъздава своите впечатления от състоянието на ищеца след инцидента. Изрично е посочено, че неточността относно времето, в което ищецът не е посещавал учебни занятия, се обяснява с периода от повече от две години между инцидента и показанията й, поради което е нормално част от обстоятелствата да не се помнят с точност, и е прието, че показанията изцяло съответстват на събраните и приети по делото доказателства. Възприето е, че първата инстанция е придала необходимото доказателствено значение на всички установени чрез събраните гласни и писмени доказателства, обстоятелства – нанесена средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на долната челюст на две места – престъпление по чл. 129, ал. 2, вр. ал. 1, вр. чл. 63, ал. 1, т. 3 НК, при нанесен удар, оперативното лечение, възстановителен период от около два месеца, затрудненията при хранене и говорене от около един месец, престоят в болнично заведение само 2,5 дена и изписването на ищеца в добро общо състояние. За неотносимо и преклудирано е счетено възражението, че по делото липсват доказателства дали ищецът е получил застрахователно обезщетение за увреждането, тъй като в публично съдебно заседание, в което касаторката е присъствала лично и е била представлявана от адвокат, обстоятелството е било изяснено и не е имало възражения или доказателствени искания. Не е споделено виждането на касаторката за неправилно приложение на чл. 48, ал. 3 ЗЗД, като е цитирана практика на ВКС, и е посочено, че касаторката, упражняваща родителските права върху делинквента, и живееща с него, не е присъствала на инцидента и съответно не е имала възможност да попречи на сина си да извърши деликта, но преди настъпването на инцидента не е изпълнила в достатъчна степен задължението си по възпитанието му, щом като се е стигнало до този неблагоприятен резултат.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

за задължителната сила на влязлата в сила присъда или споразумение по наказателно дело за гражданския съд по иск за обезщетение за вреди; и по материалноправните за задължението на родителите по чл. 125, ал. 3 СК да осигуряват надзор по отношение на малолетните деца и подходящ контрол на поведението им (и включва ли се задължението да предотвратят действията на детето с огнестрелно оръжие или други общоопасни средства); допустимо ли е родител да претендира обезщетение за причинени имуществени вреди от малолетното му дете, (спрямо което той има задължението да контролира и надзирава и е имал възможност да стори това, но не го е сторил); отговаря ли родителят за действията на малолетното си дете, извършило деликт, който той е можел да предотврати и какъв е обемът на тази отговорност, ако в причиняването има съпричиняване и друго лице; какъв е обемът на съпричастност от страна на родителя на малолетния извършител на деликта, който той е можел да предотврати, ако към наказателната отговорност е привлечено само наказателно отговорно лице, създало по небрежност възможност на малолетния да извърши фактически деликта; щом не е упражнил родителски контрол над детето си – извършител на деликта, налице ли е виновно поведение от негова страна и носи ли той имуществена отговорност при условията на чл. 48, ал. 1 ЗЗД и следва ли това да се отчете при определяне на съпричастността към изпълнителното деяние и да се отрази на размера на претендираното обезщетение, които (въпроси) са решени в противоречие с практиката на ВКС, основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. Позовава на противоречие с ТР №******га практика на ВС и ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борислав Белазелков

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

дължи ли въззивния съд произнасяне по всички оплаквания във въззивната жалба; допустимо ли е произнасяне по незаявени оплаквания; длъжен ли е въззивният съд да формира собствени мотиви при постановяване на решението, както и да обсъди всички доказателства по делото, са разрешени в противоречие с практиката на Върховния касационен съд. Поддържа се, че решението е постановените в противоречие с практиката на Върховния касационен съд и по въпросите относно правомощията на въззивната инстанция, както и допустимо ли е да се присъждат лихви, претенцията за които не е заявена своевременно; че в противоречие с установената съдебна практика е разрешен и въпроса за погасителната давност на изтеклите лихви за забава, в т. ч. по въпроса за давностния срок по отношение на изменение (увеличение) на иска; по въпроса относно възражението за прихващане; по въпроса е ли е предоставянето на собственоното МПС на неправоспособен водач от естество да допринесе за настъпване на увреждането, както и по въпроса за отговорността по чл. 48 ЗЗД и освобождаване от тази отговорност, когато детето не живее при своите родители. Изложени са доводи за допускане на касационно обжалване при условията на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК по въпроса налице ли е съпричиняване, когато пострадалото лице е предоставило собственото си МПС на неправоспособен водач и това лице го е управлявало с непозволена скорост. Приложена е съдебна практика: Тълкувателно решение №1/2000 г. ОСГТК ВКС; решение по т. д. №1130/2013 г. ІІ т. о. ВКС; решение по т. д. №994/2010 г. ІІ т. о. ВКС; решение по гр. д. №1036/2009 г. ІV г. о. ВКС; решение по гр. д. №587/2010 г. ІV г. о. ВКС; решение по т. д. №1106/2010 г. ІІ т. о. ВКС; решение по т. д. №303/2011 г. І т. о. ВКС; решение по т. д. №657/2012 г. І т. о. ВКС; решение по гр. д. №276/2010 г. ІІІ г. о. ВКС; решение по гр. д. №1010/2010 г. ІІІ г. о. ВКС и решение по гр. д. №1382/2010 г. ІV г. о. ВКС, постановени по реда на чл. 290 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Цачева

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

относно критериите, по които се определя размерът на обезщетението за неимуществени вреди от непозволено увреждане и относно това може ли на база вече обсъдени и отчетени в първоинстанционното решение обстоятелства, без да са събрани нови доказателства, въззивният съд да приеме по-голям интензитет на неимуществените вреди, респективно завишаване размера на обезщетението, сочейки противоречие на атакуваното въззивно решение със задължителната практика на ВКС, обективирана в т. 11 ППВС 4/23.12.1968г. и постановените по реда на чл. 290 ГПК решение №377/22.06.2010г. по гр. дело №1381/2009г. на ІV г. о., решение №832 от 10.12.2010г. по гр. дело №593/2010г. на ІІІ г. о. и решение №302/04.10.2011г. по гр. дело №78/2011 г. на ІІІ г. о..

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

За тълкуване на чл. 48, ал. 3 ЗЗД – кога родителите не са били в състояние да предотвратят настъпването на вредите, причинени от противоправно поведение не непълнолетното им дете.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Албена Бонева

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

относно съотношението между отговорността по чл. 47, ал. 2 ЗЗД и по чл. 48, ал. 3 ЗЗД и следва ли родителите да отговарят за вредите, причинени от малолетните им деца, по време, когато надзора им е нормативно възложен за упражняване върху други лица-учители и възпитатели, са разрешени в противоречие с решение, постановено по реда на чл. 290 ГПК и представляващо задължителна съдебна практика: №662 от 14.3.2011г по гр. дело №1565/2009г на ВКС, Четвърто гражданско отделение; респ., че тези въпроси са от значение за точното прилагане на закони и развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Любка Андонова

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

за тълкуване на чл. 52 ЗЗД е включен в предмета на спора и е от значение за постановения резултат, но не се установява поддържаното противоречие. Налице е многобройна трайна и непротиворечива съдебна практика, включително и задължителна, в която се изяснява как и при какви критерии се определя размера на паричното обезщетение за причинени неимуществени вреди по справедливост и въззивният съд не се е отклонил от нея. В приложените към изложението копия от решения, Върховният съд са е произнасял по различни въпроси във връзка с присъждането на обезщетение за неимуществени вреди от деликт – в решение №******г. по н. д. №******г. ОСНК за значимите обстоятелства при определяне размера на обезщетението на пострадалите от смъртта на дете – съдът се ръководи не от тяхната възраст, а от личните им отношения, от тяхната привързаност и в решение №1102/09.04.1981 г. по гр. д. №623/1981 г. на I г. о. за кръга на лицата, които имат право на такова обезщетение – при смърт това са съвсем близките лица на загиналия, както и кои страдания подлежат на обезщетяване – само тези, които справедливостта изисква да бъдат възмездени.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Албена Бонева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право