Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 48 ал. 1 ЗЗД

Чл. 48. (1) Родителите и осиновителите, които упражняват родителски права, отговарят за вредите, причинени от децата им, които не са навършили пълнолетие и живеят при тях.

чл. 48 ал. 1 ЗЗД

Чл. 48. (1) Родителите и осиновителите, които упражняват родителски права, отговарят за вредите, причинени от децата им, които не са навършили пълнолетие и живеят при тях.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

е разрешен в противоречие с практиката на ВКС, обективирана в Решение №88 от 09.07.2012 г. по търг. д.№1015/2011 г. на ВКС, ІІ т. о., Решение №93/23.06.2011 г. по търг. д.№566/2010 г. на ВКС, ІІ т. о., Решение №158/28.12.2011 г. по търг. д.№157/2011 г. на ВКС, І т. о., Решение №57 от 01.08.2018 г. по търг. д.№1677/2017 г. на ВКС, І т. о., Решение №233/20.12.2016 г. по търг. д.№3586/2015 г. на ВКС, ІІ т. о., Решение №1/26.03.2012 г. по търг. д.№299/2011 г. на ВКС, ІІ т. о., Решение №149 от 10.09.2019 г. по гр. д.№2779/2018 г. на ВКС, ІV г. о. Относно втори и трети въпрос се твърди, че същите са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

за задължителната сила на влязлата в сила присъда или споразумение по наказателно дело за гражданския съд по иск за обезщетение за вреди; и по материалноправните за задължението на родителите по чл. 125, ал. 3 СК да осигуряват надзор по отношение на малолетните деца и подходящ контрол на поведението им (и включва ли се задължението да предотвратят действията на детето с огнестрелно оръжие или други общоопасни средства); допустимо ли е родител да претендира обезщетение за причинени имуществени вреди от малолетното му дете, (спрямо което той има задължението да контролира и надзирава и е имал възможност да стори това, но не го е сторил); отговаря ли родителят за действията на малолетното си дете, извършило деликт, който той е можел да предотврати и какъв е обемът на тази отговорност, ако в причиняването има съпричиняване и друго лице; какъв е обемът на съпричастност от страна на родителя на малолетния извършител на деликта, който той е можел да предотврати, ако към наказателната отговорност е привлечено само наказателно отговорно лице, създало по небрежност възможност на малолетния да извърши фактически деликта; щом не е упражнил родителски контрол над детето си – извършител на деликта, налице ли е виновно поведение от негова страна и носи ли той имуществена отговорност при условията на чл. 48, ал. 1 ЗЗД и следва ли това да се отчете при определяне на съпричастността към изпълнителното деяние и да се отрази на размера на претендираното обезщетение, които (въпроси) са решени в противоречие с практиката на ВКС, основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. Позовава на противоречие с ТР №******га практика на ВС и ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борислав Белазелков

Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

За тълкуване на чл. 48, ал. 3 ЗЗД – кога родителите не са били в състояние да предотвратят настъпването на вредите, причинени от противоправно поведение не непълнолетното им дете.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Албена Бонева

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

относно съотношението между отговорността по чл. 47, ал. 2 ЗЗД и по чл. 48, ал. 3 ЗЗД и следва ли родителите да отговарят за вредите, причинени от малолетните им деца, по време, когато надзора им е нормативно възложен за упражняване върху други лица-учители и възпитатели, са разрешени в противоречие с решение, постановено по реда на чл. 290 ГПК и представляващо задължителна съдебна практика: №662 от 14.3.2011г по гр. дело №1565/2009г на ВКС, Четвърто гражданско отделение; респ., че тези въпроси са от значение за точното прилагане на закони и развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Любка Андонова

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

посочени във въззивната жалба. Според касатора този въпрос е решен в противоречие с практиката на ВКС, намерила израз в решение №361/26.05.2010 г. по гр. д. №1471/2009 г. на ВКС, ІV г. о. и решение №57/02.03.2011 г. по гр. д. №1476/2010 г. на ВКС, ІІІ г. о., постановени по реда на чл. 290 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ерик Василев

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

за тълкуване на чл. 52 ЗЗД е включен в предмета на спора и е от значение за постановения резултат, но не се установява поддържаното противоречие. Налице е многобройна трайна и непротиворечива съдебна практика, включително и задължителна, в която се изяснява как и при какви критерии се определя размера на паричното обезщетение за причинени неимуществени вреди по справедливост и въззивният съд не се е отклонил от нея. В приложените към изложението копия от решения, Върховният съд са е произнасял по различни въпроси във връзка с присъждането на обезщетение за неимуществени вреди от деликт – в решение №******г. по н. д. №******г. ОСНК за значимите обстоятелства при определяне размера на обезщетението на пострадалите от смъртта на дете – съдът се ръководи не от тяхната възраст, а от личните им отношения, от тяхната привързаност и в решение №1102/09.04.1981 г. по гр. д. №623/1981 г. на I г. о. за кръга на лицата, които имат право на такова обезщетение – при смърт това са съвсем близките лица на загиналия, както и кои страдания подлежат на обезщетяване – само тези, които справедливостта изисква да бъдат възмездени.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Албена Бонева

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право