Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 47 ал. 2 ЗЗД

Чл. 47. […] (2) За вредите, причинени от неспособен, отговаря лицето, което е задължено да упражнява надзор над него, освен ако то не е било в състояние да предотврати настъпването им.

чл. 47 ал. 2 ЗЗД

Чл. 47. […] (2) За вредите, причинени от неспособен, отговаря лицето, което е задължено да упражнява надзор над него, освен ако то не е било в състояние да предотврати настъпването им.

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

едновременно с предпоставки по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК се поддържа и предпоставка за допускане на касационен контрол по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК. По последният по реда на изложението въпрос се поддържат едновременно предпоставки по чл. 280, ал. 1, т. 3 и чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК. Първият въпрос е формулиран така: „1. Каква е правната квалификация на иск за вреди причинени от малолетни?“. Въпросът не отговаря на общото и допълнителното изисквания за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. За обезщетяване на вредите, причинени от малолетно лице отговарят на лично основание лицата по чл. 47, ал. 2 ЗЗД. Крайният извод на състава относно пасивната легитимация на ответниците по иска не се отклонява от разрешенията, обосновани в т. 4 ППВС №7/30.12.1959 г. Действително при обсъждане на квалификацията на претенциите е посочена и нормата на чл. 48 ЗЗД, но в случая ответниците като родители на малолетното лице, причинило непозволено увреждане съвпадат с лицата по чл. 47, ал. 2 ЗЗД, поради което изводите за имуществената отговорност не обуславят промяна в правните изводи, приети в обжалваното решение относно активната и пасивна материалноправна легитимация на страните по спора, респективно поставеният въпрос няма значението на обуславящ и не е релевантен за селектиране на касационната жалба /в този смисъл са разясненията в т. 1 ТР №1 от 19.02.2010 г. по т. дело №1/2009 г. на ОСГКТК на ВКС/. Не е налице и изтъкнатото от жалбоподателите основание по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК, поддържано с доводите, че неправилната правна квалификация на иска освен по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК предполага наличието на чл. 280, ал. 2, предл. трето ЗЗД. Недопустимо е едно и също твърдение за нарушение на закона да се въвежда като основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК и като основание по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК, тъй като същите са самостоятелни фактически състави и не могат да се прилагат кумулативно. Освен това квалификацията на иска е основание засягащо неправилност на акта поради неточно тълкуване и прилагане на закона, поради което е извън хипотезите по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Симеон Чаначев

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Илияна Папазова

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

относно съотношението между отговорността по чл. 47, ал. 2 ЗЗД и по чл. 48, ал. 3 ЗЗД и следва ли родителите да отговарят за вредите, причинени от малолетните им деца, по време, когато надзора им е нормативно възложен за упражняване върху други лица-учители и възпитатели, са разрешени в противоречие с решение, постановено по реда на чл. 290 ГПК и представляващо задължителна съдебна практика: №662 от 14.3.2011г по гр. дело №1565/2009г на ВКС, Четвърто гражданско отделение; респ., че тези въпроси са от значение за точното прилагане на закони и развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Любка Андонова

Решение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

Застрахователното покритие по задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите включва ли в обема си случаите, при които увреждането е причинено от лице, което е неспособно по смисъла на чл. 47 ЗЗД?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Тотка Калчева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право