Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 37 предл. второ ЗЗД

Чл. 37. (Изм. – ДВ, бр. 59 от 2007 г. в сила от 01.03.2008 г.) Упълномощаването за сключване на договори, за които законът изисква особена форма, трябва да бъде дадено в същата форма; но ако договорът трябва да бъде сключен в нотариална форма, упълномощаването може да бъде направено и писмено с нотариално удостоверяване на подписа и съдържанието, извършени едновременно.

чл. 37 предл. второ ЗЗД

Чл. 37. (Изм. – ДВ, бр. 59 от 2007 г. в сила от 01.03.2008 г.) Упълномощаването за сключване на договори, за които законът изисква особена форма, трябва да бъде дадено в същата форма; но ако договорът трябва да бъде сключен в нотариална форма, упълномощаването може да бъде направено и писмено с нотариално удостоверяване на подписа и съдържанието, извършени едновременно.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

за приложението на правилата за неоснователното обогатяване, когато страните са обвързани от договор за мандат, който не е изпълнен или прекратен?;

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ивайло Младенов

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2021

При предявен иск за обявяване на недействителността на прехвърлителна сделка с предмет правото на собственост върху недвижим имот поради оттегляне на пълномощното от страна на прехвърлителя, може ли съдът да се произнася служебно относно нейната недействителност на основание нищожност на упълномощаването поради неспазване на изискванията за форма на упълномощителната сделка, когато същата е извършена на територията на друга държава и отговаря на изискванията за форма на пълномощното съгласно законодателството на тази държава?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

1/От кой момент започва да тече двумесечният преклузивен срок по чл. 33, ал. 2 ЗС, когато съсобственикът не е получил писмена покана от разпоредилите се със своите идеални части съсобственици и какво е значението на знанието на съсобственика относно намерението на останалите съсобственици да извършат разпореждането. 2/ Как се ценят противоречиви свидетелски показания относно момента на узнаване на разпоредителната сделка от съсобствениците и на коя група свидетели следва да даде вяра съдът, когато по отношение на всеки от свидетелите са налице предпоставките на чл. 172 ГПК – на показанията на непосредствено възприелите факта или на тези, чиито показания не съдържат данни за този факт. 3/ Длъжен ли е въззивният съд да зачете и в коя негова част доказателствената сила на съдебния протокол, съставен от първоинстанционния съд. Кога обясненията на страната по чл. 176, ал. 1 ГПК съставляват доказателствено средство, на което съдът може да основе изводите си. Жалбоподателката счита, че тези въпроси попадат в обхвата на основанията за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1, 2 и 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дияна Ценева

Тълкувателно решение №****/**.**.2016 по дело №****/2014

Какво следва да е необходимото съдържание на пълномощното, за да е налице валидно упълномощаване за разпореждане с имущество на упълномощителя?
Какъв е видът недействителност на договор, сключен от пълномощник без представителна власт, при липса на потвърждаване от лицето, от името на което е сключен договорът?
Какъв е видът недействителност на договор, при който представителят на едната страна се е споразумял с другата страна във вреда на представлявания по смисъла на чл. 40 ЗЗД?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

от материален и/или процесуален характер, а е изложила съображения за неправилност на въззивното решение при приложение на разпоредбата на чл. 26, ал. 2, предл. второ ЗЗД. Представя съдебна практика – решение №******г. по гр. д. №1000/1956 г., ІV г. о. на ВС и решение №696 от 17.03.1970 г. на ВС по гр. д. №78/1970 г., І г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право