Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 34 ЗЗД

Чл. 34. Когато договорът бъде признат за нищожен или бъде унищожен, всяка от страните трябва да върне на другата страна всичко, което е получила от нея.

чл. 34 ЗЗД

Чл. 34. Когато договорът бъде признат за нищожен или бъде унищожен, всяка от страните трябва да върне на другата страна всичко, което е получила от нея.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

Допустимо ли е предявеният иск по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК за установяване дължимост на вземане по договор за потребителски кредит да бъде уважен на основание чл. 23 ЗПК до размера на чистата стойност на кредита, при положение че съдът е достигнал до извод за недействителност на договора по смисъла на чл. 22 ЗПК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зорница Хайдукова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

1/ Допустим ли е иск по чл. 59 ЗЗД и чл. 55 ЗЗД за заплащане на суми за техническата поддръжка на уличното осветление на допълнителен брой осветителни тела, когато между страните е сключен договор за техническата поддръжка на територията на общината и претенцията е за периода на действие на този договор?; 2/ Допустим ли е иск по чл. 59 ЗЗД и чл. 55 ЗЗД за заплащане на суми за техническата поддръжка на уличното осветление на допълнителен брой осветителни тела, когато отношенията между страните се основават само и единствено на сключен договор с предмет, от който произтича и исковата претенция?; 3/Задължен ли е въззивният съд да изложи свои мотиви по всички възражения, твърдения и оспорвания и на двете страни, когато променя правната квалификация на иска, определена от първоинстанционния съд?; 4/ Задължен ли е въззивният съд при промяна на правната квалфикация на иска, определена от първоинстанционния съд да даде указания на страните в доклада по ГПК? По така посочените въпроси касаторът въвежда допълнително основание за селектиране на касационната жалба по чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 3 ГПК. Позовава се на недопустимост на въззивното решение и на хипотеза на „очевидна неправилност“ по см. на чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Кристияна Генковска

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1/ Може ли съдът да не възприеме заключението на съдебните експертизи, без да се мотивира защо и в коя част не ги възприема в съответствие с нормата на чл. 202 ГПК и трябва ли съдът, независимо дали възприема или не дадено експертно заключение, да изложи мотиви, обосноваващи преценката му за годността и на двете заключения по двете приети по делото експертизи; 2/ Може ли съдът да основе решението си само на избрани доказателства, без да обсъди останалите събрани по делото доказателства и да изложи съображения защо ги отхвърля, а ако ги приема, въз основа на какви изводи; 3/ Следва ли въззивният съд да направи собствен пълен анализ на приобщените от първата инстанция доказателства по делото като решаваща съдебна инстанция или дейността на окръжния съд има контролно-отменителна и респ. проверяваща функция.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Хорозова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

за унищожаемостта на споразумението, въззивният съд е анализирал преюдициалните правоотношения между страните и се е произнесъл по въпроси, които са от компетентността на съд в Германия, а именно – наличие на договорни отношения между спорещите страни и тяхното изпълнение. Дружеството жалбоподател акцентира върху обстоятелството, че двете дела – образувани пред немския съд и пред българския съд – са с различен предмет, независимо, че срещу заявената претенция за изпълнение на задължения по споразумението от 09.12.2019 г. от BG Konstrukt GmbH е противопоставено възражение за порок на волята, тъй като по този въпрос решението на немския съд няма да формира сила на пресъдено нещо. Наред с това заявява, че с предходно свое определение №221/13.07.2022 г. по в. ч. т. д. №152/2022 г. Апелативен съд Велико Търново е приел, че не е налице хипотеза на чл. 29, пар. 1 от Регламент №1215/2012 г., поради което с обжалваното определение въззивният съд се е произнесъл изцяло недопустимо, пререшавайки въпрос, по който е налице стабилен съдебен акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Десислава Добрева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

За задължението на въззивния съд да формира своите изводи въз основа на всички събрани доказателства, и да обсъди в мотивите си доводите на страните и оплакванията на въззивния жалбоподател във връзка с необсъждането от страна на съда на оплакването на тази страна във въззивната си жалба за наличие на съществено нарушение на съдопроизводствените правила- чл. 164, ал. 1, т. 6 ГПК във вр. с чл. 165, ал. 2 ГПК от страна на първоинстанционния съд.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Балевски

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

При иск за унищожаване на договор за покупко-продажба на няколко недвижими имота, как се определя цената на иска, която има значение за родовата подсъдност - според данъчната оценка на всеки един от имотите, предмет на договора за продажба, от общия сбор на данъчните оценки на имотите или от стойността на договора? (на основание чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК)
Има ли правомощие въззивният съд, на когото ВКС е върнал делото за повторно разглеждане, да се произнася служебно за липсата на родова компетентност на първоинстанционния съд, ако ВКС не е констатирал такова нарушение? (на основание чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Яна Вълдобрева

12334 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право