Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 31 ал. 1 ЗЗД

Чл. 31. Унищожаем е договорът, сключен от дееспособно лице, ако то при сключването му не е могло да разбира или да ръководи действията си.

чл. 31 ал. 1 ЗЗД

Чл. 31. Унищожаем е договорът, сключен от дееспособно лице, ако то при сключването му не е могло да разбира или да ръководи действията си.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1. „Длъжен ли е въззивният съд да се произнесе по всички направени от въззивния жалбоподател възражения?“; 2. „Съществено процесуално нарушение ли е приемането на съдебна експертиза, която не е съобразена е поставените от съда задачи?“ и 3. „Длъжен ли е съдът да назначи повторна експертиза при наличието на заключение, което не е съобразено с поставената задача?“. Сочат, че въпросите са решени в противоречие с приетото в решение №243/31.05.2011 г. по гр. д. №976/2010 г. на ВКС, I г. о. и решение 228/11.01.2013 г. по гр. д. №388/2012 г. на ВКС, II г. о., както и, че са от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Относно задължението на въззивния съд да извърши преценка на всички доказателства по делото поотделно и в тяхната съвкупност и да обсъди доводите и възраженията на страните. Обжалване следва да се допусне, за да се провери твърдението на касаторите, че по този въпрос е налице противоречие с правните разрешения, дадени в цитираните в изложението по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК решения на ВКС. По останалите въпроси съдът ще се произнесе при постановяване на решението по чл. 290 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Яна Вълдобрева

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

В кои случаи въззивният съд е длъжен сам да установи основанията за нищожност на сделката, относима към правата на страните и по какъв начин следва да процедира, за да осигури спазването на принципа на състезателност на страните?
Може ли въззивният съд да приеме определена фактическа констатация за необоснована без наличие на оплакване за необоснованост на първоинстанционното решение в тази част?
Нищожен поради липса на съгласие на основание чл. 26, ал. 2, изр. 1, предл. второ ЗЗД или унищожаем на основание чл. 31, ал. 1 ЗЗД е договорът, сключен от дееспособно лице, ако то при сключването му е било в състояние на трайна неспособност да разбира или да ръководи действията си?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Как се прилага принципът на преклузията в гражданския процес? (Относно задължението на съда да изложи мотиви по направените искания, възражения и да извърши анализ на доказателствата при постановяване на решението)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Александър Цонев

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

във връзка с основанието по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК: длъжен ли е въззивният съд, при обосноваване на своите изводи, да направи анализ на всички доказателства по делото и да обсъди всички доводи и възражения на страните. Твърди се разрешаването му в противоречие с практиката на ВКС - решение №488 от 7.10.2003 г. по гр. д. №11/2003 г. на ВКС, 1 г. о., решение №1117/28.12.1999 г. по гр. д. №425/1999 г. на ВКС, 2 г. о., решение №59/24.07.2013 г. по гр. д. №392/2012 г. на ВКС, 4 г. о., решение №157/24.06.2015 г. по гр. д. №252/2015 г. на ВКС, 3 г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1. „Задължен ли е съдът да извърши проверката по реда на чл. 129, ал. 1 ГПК, както и по реда на чл. 269 ГПК, за да установи безспорно, че пред съда е постъпила редовна искова молба, вкл. и предвид изискването тя да носи подпис на лицето, което я подава, респ. на лицето/лицата, които имат пълномощно да я подадат и дали те са действали в рамките и условията на упълномощаването му/им, както и че първоинстанционният съд се е произнесъл с допустимо решение, което обуславя допустимостта на постановеното от него решение; респективно, ако установи, че произнасянето на първоинстанционното решение е осъществено по нередовна искова молба, дължи ли въззивният съд даване на указания за отстраняване нередовностите на исковата молба, за да осигури постановяването на допустим съдебен акт по съществото на спора; 2. „Задължен ли е въззивният съд да следи за правилното определяне на правната квалификация на предявения иск от районния съд, като в тази връзка допустимо ли е да промени правната му квалификация, както и да извърши съответните процесуални действия за отстраняване на последиците от процесуална страна за страните от неправилно определена правна квалификация“; 3. „Към кой момент настъпва преклузията да се искат и представят доказателства по смисъла на чл. 143 и чл. 145, във вр. с чл. 146 ГПК с оглед осигуряване равнопоставеност на страните в процеса, на изпълнение принципа на законност и установяване на истината в процеса, както и по какъв начин правилното определяне на този момент обуславя правата на страната по смисъла на чл. 266, ал. 3 ГПК; в този смисъл съставляват ли неизготвянето на изчерпателен доклад от първоинстанционния съд и неизпълнение на задълженията му по чл. 146, ал. 2 и ал. 3 ГПК процесуални нарушения по смисъла на чл. 266, ал. 3 ГПК, обуславящи възможност за събиране на доказателства във въззивното производство“; 4. „Задължен ли е въззивният съд като инстанция по същество при постановяване на решението да извърши пълна преценка на фактите и анализ на всички доказателства по делото, поотделно и в тяхната съвкупност, да оцени всички възражения, доводи, искания и пр. на страните, да формира свои самостоятелни изводи по спора и всички свои процесуални действия и анализи по фактите и доказателствата отрази в решението си“; 5. „Задължен ли е съдът да се произнесе служебно в мотивите на решението си по нищожността на правни сделки, респ. едностранни такива, които са от значение за решаване на правния спор и без възражение в тази насока, когато нищожността произтича от събраните по делото доказателства.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Пламен Стоев

12326 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право