Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 28 ал. 2 ЗЗД

Чл. 28. […] (2) Грешка, която се отнася само до пресмятането, не е основание за унищожение, а подлежи на поправяне.

чл. 28 ал. 2 ЗЗД

Чл. 28. […] (2) Грешка, която се отнася само до пресмятането, не е основание за унищожение, а подлежи на поправяне.

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Има ли право на вземане за подобрения в имот лицето, с което собственикът на имота е живял на семейни начала, само защото разноските са извършени по време на съвместното им съжителство?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веска Райчева

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

са относими към отношенията между доставчика и фиска и са без значение при формиране на извод за цената на дължимата доставка, която по силата на закона включва и ДДС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Красимир Влахов

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

нищожна ли е последваща отчуждителна сделка, извършена от купувач по приватизационен договор, сключен по реда на чл. 35 З. /отм./, в рамките на забранителния по договора и закона петгодишен срок. С решението е формирана задължителна практика по така поставения правен въпрос, който не е идентичен с разрешения в обжалваното определение правен въпрос относно реда за прекратяване на договора за аренда. Поради това решението не доказва противоречие на въззивното определение с относима задължителна практика на ВКС, релевантно за основанието по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. Частният жалбоподател е обосновал основанието по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК със съждението в мотивите към решението, че обратното действие на гражданскоправните норми е изключение, което следва да бъде изрично уредено, и че новият закон няма да намери приложение спрямо фактите и отношенията, които е заварил, а те ще се уреждат и развиват от стария закон, при който са възникнали, ако новият закон не е предвидил изрично преуреждането им. Правните съображения, с които съставът на Върховния касационен съд е мотивирал отговора на поставения в производството по чл. 288 ГПК правен въпрос, не са самостоятелен източник на задължителна практика по чл. 290 ГПК, тъй като задължителната практика се формира с отговора на правния въпрос. Освен това съжденията в решението, че при липса на изрично предвидено приложение на новия закон спрямо заварени факти и отношения се прилага законът, действал към момента на сключване на правната сделка, касаят възникването на правата и задълженията по сделката, а не редът за нейното разваляне, в каквато насока е поставеният въпрос за приложението във времето на разпоредбите на ал. 2 и ал. 3 на чл. 28 ЗАЗ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

единствена възможност ли искът по чл. 210, ал. 2 ЗЗД при несъответствие в площта на таванското помещение; как следва да се определи квадратурата, когато таванското помещение е обща част на етажната собственост и какъв е начинът за определяне на дяловете на отделните етажни собственици в общите части на сградата не са обуславящи изхода на делото. Несъмнено е, че когато цената е определена общо за целия имот и действителното пространство се окаже различно от това по договора, страните разполагат с иска по чл. 210, ал. 2 ЗЗД, което им право обаче е без връзка с предявената претенция по чл. 28, ал. 2 ЗЗД. Без връзка с предявената претенция са и правата им да извършат доброволна или съдебна делба (чл. 202 ЗУТ и 203 ЗУТ) на таванските помещения въз основа на одобрен проект.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Цачева

Определение №****/**.**.2011 по дело №****/2010

за приложението на чл. 28, ал. 2 ЗЗД в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК. Представени са съдебно решение по гр. дело №1136/2000 г. на ВКС по приложението на чл. 28, ал. 1 ЗЗД - унищожаемост на договор за прехвърляне на наследство, поради грешка и решение гр. дело №203/81г. на ВК за възможността грешка в пресмятането допусната при определяне на цената на недвижим имот, прехвърлен чрез народния съвет, да се поправи по реда на чл. 28, ал. 2 ЗЗД.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Капка Юстиниянова

Решение №****/**.**.2008 по дело №****/2008

ЗУНК регламентира преоформяне на посочените от него в чл. 1 ЗУНК кредити като задължения към държавата и издаването на д. дългосрочни облигации срещу тези кредити при установени в закона условия. Така формулираният предмет на закона и посоченото в чл. 10, ал. 1 ЗУНК задължение на кредитополучателите да отразят задълженията си за главница след получаване на уведомление от търговските банки дава основание да се приеме, че преоформянето им като задължения към държавата настъпва по силата на закона. Безспорно размерът, падежът, гратисният период и другите елементи на всяко едно конкретно задължение се регламентират чрез сключване на договор между М на финансите, оправомощения от Министерския съвет орган и държавното предприятие, но договорът по чл.12 ЗУНК не е елемент от фактическия му състав. Аргумент в подкрепа на този извод е и нормата на чл.13, ал.1 ЗУНК, според която изискуемостта на вземането на държавата, с което е заменено вземането на банката по необслужвания кредит настъпва с изтичане на шестмесечния гратисен период, визиран в чл.10, ал.2 ЗУНК. С възникване на вземането на държавата към задължените по този закон лица, за последните се поражда задължението да начисляват и плащат лихви върху главниците след настъпване на тяхната изискуемост. Това тълкуване налага извода, че отразеното в процесния договор задължение на “Л” А. към държавата се формира не само от задължението за главница, а включва и редовните лихви върху нея, натрупани след изтеклия шестмесечен гратисен период по чл. 10, ал.2 ЗУНК до датата на сключването му.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мария Славчева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право