Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 252 ЗЗД

Чл. 252. (1) Влогодателят може всякога да поиска връщането на вложената вещ и на получените от нея плодове, даже и да е уговорено, че влагането ще трае определено време. В тоя случай влогодателят дължи възнаграждение само за времето, през което вещта е била пазена, обаче той трябва да заплати на влогоприемателя разноските, които той е направил с оглед на уговореното времетраене на влога.
(2) Вложената вещ се връща на разноски на влогодателя в мястото, където е трябвало да се пази.

чл. 252 ЗЗД

Чл. 252. (1) Влогодателят може всякога да поиска връщането на вложената вещ и на получените от нея плодове, даже и да е уговорено, че влагането ще трае определено време. В тоя случай влогодателят дължи възнаграждение само за времето, през което вещта е била пазена, обаче той трябва да заплати на влогоприемателя разноските, които той е направил с оглед на уговореното времетраене на влога.
(2) Вложената вещ се връща на разноски на влогодателя в мястото, където е трябвало да се пази.

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

на основание чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, всички свързани с преценката от въззивния съд на събраните по делото доказателства, доводите на страните, съобразяване на логическите правила и обосноваване на решението по правния спор. Материалноправните въпроси са заявени по реда на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, а основанието по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК не е самостоятелно мотивирано, а препраща към въпросите по чл. 280, ал. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Тотка Калчева

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

1/ Длъжен ли е въззивният съд, при възражение за неправилно разпределение на доказателствената тежест, да даде указания на страната относно възможността да предприеме съответни процесуални действия по посочване на относими доказателства, пропуснати в първата инстанция поради отсъствие, непълнота или неточност на доклада и дадените указания?; 2/ Налице ли е договор за влог, основаващ се на едностранно изготвен от влогоприемателя документ, без да е налице изразено съгласие на влогодателя за предаване на вещите и при условие, че движимите вещи са предадени от друго лице, на друго основание, преди датата, на която се твърди да е сключен договора за влог?;3/ Може ли юридическо лице да се позове на недостоверност на дата на частен документ, съгласно чл. 181, ал. 1 ГПК, издаден от негов законен представител, подписал документа към момент, към който е бил представляващ и на дружеството, позоваващо се на документа срещу юридическото лице – издател?Кой следва да се счете издател на документа по смисъла на чл. 193, ал. 3 изр. 2 ГПК в този случай и кой носи тежестта за доказване истинността и достоверността на датата му?;4/ Може ли председател на УС на кооперация да извърши валидно действие на разпореждане с движимо имущество или валидно да признае права върху движимо имущество в полза на свързано с него лице, без предварително решение на ОС или на УС на кооперацията?; 5/ Може ли трето лице, което е законен представител едновременно на две юридически лица, да изрази валидно съгласие от името на едното за сключване на договор, водещ до разпореждане с движимо имущество, в полза на другото, без да има предварително решение на ОС или на УС на кооперацията, съгласно чл. 15, ал. 6 ЗК и чл. 24, ал. 4 ЗК? и 6/ Налице ли е валиден договор за влог на движими вещи, ако лицето което твърди да е влогодател, не е предало движимите вещи, а те са предадени от друго лице, по друго правоотношение, без участието на влогодателя?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2012

1. Възможно ли е влогоприемателят, който упражнява право на задържане по чл. 315, ал. 1 ТЗ, да изпадне в забава на длъжника след получена от него покана от влогодателя да върне вложената вещ, но не връща предмета на договора за влог?, Какво е съотношението между чл. 315, ал. 1 ТЗ, чл. 79 и чл. 252 ЗЗД, намират ли се тези разпоредби в съотношение, като специална към обща?, Ако чл. 315 ТЗ е специална по отношение на чл. 70 и 252 ЗЗД, то възможно ли е поради упражняването на право на задържане от длъжника, той да изпадне в забава да върне вложената вещ на влогоприемателя”?, 2. Как се разпределят разноските в случай, като настоящия? Дължи ли влогоприемателят да заплати на др. страна разноски?, Може ли да се приеме, че като ответникът-влогоприемател упражнява право на задържане, той не е дал повод за завеждане на делото по смисъла на чл. 78, ал. 2 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Никола Хитров

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2012

следва ли да се допускат свидетелски показания при доказване връщането на съхранени суми от влогоприемателя на влогодателя при договор за влог. Поддържа се, че по посочения правен въпрос Варненски апелативен съд се е произнесъл, като е приел, че свидетелски показания са недопустими по аргумент от чл. 164, ал. 1, т. 4 ГПК, но не е съобразил, че ограниченията по чл. 133, ал. 1, б. в ГПК /отм./ не важат в отношенията между съпрузи, роднини по права линия, роднини по съребрена линия до четвърта степен и по сватовство до втора степен вкл., че при сключване на договор за влог по чл. 250 ЗЗД писмената форма на договора не е задължителна, а е достатъчно да се постигне съглашение между договарящите за предаване на движимата вещ от влогодателя на влогоприемателя, както и че липсва съдебна практика в тази насока, в резултат на което в конкретния случай окръжен съд С. е приел, че свидетелски показания са допустими, а Апелативен съд В. обратното.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Надя Зяпкова

Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2008

При релевирана договорна отговорност правилно ли съдът се е произнесъл по иск с правно основание чл. 59 ЗЗД за неоснователно обогатяване? За доказателствената стойност на гласните доказателства по делото, установяващи погасяване на задължение в разрез със съдържанието на самите показания на свидетелите.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Красимира Харизанова

Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2009

Относно правната квалификация на иска, която следва да бъде определена съобразно фактите по делото и твърденията, на които ищецът основава своето право, и за задължението на съда да се произнесе по правния спор, с който е сезиран с исковата молба.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд, съдия Бонка Йонкова

Решение №****/**.**.2009 по дело №****/2008

Може ли договор за влог в публичен склад по ТЗ, по отношение на който не са изпълнени специалните изисквания, да се счита за договор за влог по ЗЗД?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд, съдия Камелия Ефремова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право