Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 233 ал. 1 изр. 1 ЗЗД

Чл. 233. Наемателят е длъжен да върне вещта. Той дължи обезщетение за вредите, причинени през време на ползуването от вещта, освен ако докаже, че те се дължат на причина, за която той не отговаря. Той дължи обезщетение и за вредите, причинени от лица от неговото домакинство или от неговите пренаематели. До доказване на противното се предполага, че вещта е била приета в добро състояние.

чл. 233 ал. 1 изр. 1 ЗЗД

Чл. 233. Наемателят е длъжен да върне вещта. Той дължи обезщетение за вредите, причинени през време на ползуването от вещта, освен ако докаже, че те се дължат на причина, за която той не отговаря. Той дължи обезщетение и за вредите, причинени от лица от неговото домакинство или от неговите пренаематели. До доказване на противното се предполага, че вещта е била приета в добро състояние.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

не са правни по см. чл. 280, ал. 1 ГПК и няма как да обусловят допускане на касационно обжалване: първият въпрос е досежно фактически извод – по конкретното дело връщането на имота станало ли е чрез описаното писмено доказателство; вторият – досежно това как трябва да се разреши материалноправният спор, което няма как да се прецени в предварителната проверка по чл. 280 ГПК дали изобщо има основания за допускане на касационно обжалване. Както е изяснено в ТР №******г. на ОСГТК на ВКС, материалноправният или процесуалноправният въпрос трябва да е от значение за изхода по конкретното делото, за формиране решаващата воля на съда, но не и за правилността на обжалваното решение, за възприемането на фактическата обстановка от въззивния съд или за обсъждане на събраните по делото доказателства. Основанията за допускане до касационно обжалване, са различни от общите основанията за неправилност на въззивното решение/чл. 281, т. 3 ГПК/. Проверката за законосъобразност на обжалвания съдебен акт ще се извършва едва след като той бъде допуснат до касационно обжалване при разглеждане на касационната жалба/чл. 290, ал. 1 ГПК/. Тази проверка не би могла да се извършва в закрито заседание в отсъствие на страните, защото би противоречала на едни от основните принципи в гражданския процес за непосредственост и устност.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Албена Бонева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

1. „Следва ли да бъдат изложени собствени мотиви на определението на въззивния съд?“; 2. „Допустимо ли е искане за допълване на определение и процесуално и законосъобразно ли е определение, което допълва определение?“; 3. „Отпадналият правен интерес може и приравнява ли се с оттегляне на иска, като правният интерес е основен за съществуването на право на иск? Може ли да се оттегля нещо, което не съществува?“; 4. „При отпаднал правен интерес, в резултат на действията на ответника, дали това не е именно действие на ответника, което трябва да определи разноските, като такива за сметка на ответника?“; 5. „Могат ли да се присъждат разноски без справка за разноските по делото, въпреки законовото изискване и указанията на тълкувателната практика на ВКС?“, и 6. „Следва ли съдът да се произнесе по възражението за прекомерност и насрещното искане за разноски?“.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геновева Николаева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

в насока, че при смърт на едноличния собственик на капитала, който е и управител на едноличното дружество с ограничена отговорност, и при бездействие на наследниците му по смисъла на чл. 157, ал. 1, предл. последно ТЗ, дружеството се прекратява по реда на чл. 155, т. 3 ТЗ, вр. чл. 154, ал. 1, т. 5 ТЗ. Следователно по този въпрос изразеното становище от въззивния съд напълно съвпада със задължителната практика на ВКС и не налице основанието за допускане на касационно обжалване, на което се позовава подалата КЖ страна.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Балевски

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1/ Обективно невъзможно ли е с нотариална покана от 13.03.2019 г., връчена на 25.04.2019г., ищците да уведомят ответника, че не е заплащал наемна цена за бъдещ период – м. януари 2020 г., м. февруари 2020 г. и м. март 2020 г.?; 2/ Правилно ли е да се приеме, че с подобна покана те имат основание да прекратят действието на договора и да поканят ответника в тридневен срок от получаване на поканата да предаде ползването на имота и опразни същия от движими вещи?; 3/ Налице ли са цитираните в исковата молба основания за прекратяване действието на процесния договор? Позовава се на основанието по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, без да цитира съдебни актове, на които постановеното решение противоречи, и на основанието по чл. 280, ал. 2 ГПК в хипотезата на очевидна неправилност, за което посочва определения и решения на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Таня Орешарова

1238 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право