Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 226 ал. 1 ЗЗД

Чл. 226. (1) Обещанието за дарение не произвежда действие.

чл. 226 ал. 1 ЗЗД

Чл. 226. (1) Обещанието за дарение не произвежда действие.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

се твърди, че е налице основанието по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, тъй като въззивното решение е постановено в противоречие с практиката на ВКС, обективирана в решение №38/27.02.2012 г. по гр. д. №1227/2011 г. по описа на ВКС, ГК, II г. о., решение №16/28.02.2013 г. по т. д. №218/2012 г. по описа на ВКС, ТК, II т. о., решение №504/26.07.2010 г. по гр. д. №420/2009 г. по описа на ВКС, ГК, IV г. о., решение №546/23.07.2010 г. по гр. д. №856/2009 г. по описа на ВКС, ГК, IV г. о., решение №81/07.07.2009 г. по т. д. №761/2008 г. по описа на ВКС, ТК, I т. о., решение №40/13.05.2010 г. по т. д. №566/2009 г. по описа на ВКС, ТК, I т. о., и решение №105/30.06.2011 г. по т. д. №944/2010 г. по описа на ВКС, ТК, II т. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мария Бойчева

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Може ли съдът да разглежда твърдения, непосочени от страните в производството по делото и допустимо ли е съдът да основе решението си на невъведен от страна в процеса факт или възражение, при което излизайки извън рамките на законовите си правомощия, да отмени първоинстанционното решение и да се произнесе на незаявено с въззивната жалба основание за неправилност на решението?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Десислава Попколева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1) следва ли правото на едно лице да предяви иск за обявяване нищожност на един договор, предвид неговата изначална действителност, да бъде обусловено от конкретен правен интерес за това лице, или предвид характера на нищожността, на която всеки може да се позове, следва ли това право на лицето да бъде в пряка зависимост от други фактори, определящи правото на иск, или може само и единствено предвид абстрактността на факта на нищожност на договора, да предяви иск за обявяването ѝ; 2) следва ли при предявяване на иск за обявяване на нищожност на договор лицето, което я претендира, да докаже нищожността в процес с всички доказателствени средства, или следва да бъде лишен от тази възможност, което от своя страна представлява ограничаване правото му на защита; 3) следва ли дарението, като всеки договор, да изпълнява общите изисквания за действителност на договорите, като в определени случаи, ако страда от толкова сериозен порок, че може да бъде обявено за нищожно (т. е. за „правно нищо“) без ограничение във времето, да бъдат конкретно определени субектите, имащи правен интерес от подаването на такъв иск; 4) мотивът за извършване на дарение не е елемент от сделката, освен ако не е противоречащ на закона и морала, каквито твърдения имаме в настоящия случай; съгласно разпоредбата на чл. 226, ал. 3 ЗЗД, ако мотивът, единствено поради който е направено дарението, е противен на закона или добрите нрави, дарението е нищожно; отнася ли се тази обща нормативна уредба на сделките и към дарението, за което се претендира нищожност; 5) реализираното намерение за дарение е достатъчно основание на тази сделка; следва ли този, който твърди, че дарението е сключено с мотиви, противни на закона и добрите нрави, да го докаже и има правен интерес от това; и 6) следва ли да се извърши преценка, дали договорът за дарение има или не възможен предмет, респ. – дали е действителен или нищожен в хипотезите на чл. 26, ал. 2, предл. първо и чл. 226, ал. 1 ЗЗД, в един процес, както и към кой момент следва да се извърши тази преценка.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Може ли съдът да разглежда твърдения, непосочени от страните в производството по делото и допустимо ли е съдът да основе решението си на невъведен от страна в процеса факт или възражение, при което излизайки извън рамките на законовите си правомощия, да отмени първоинстанционното решение и да се произнесе на незаявено с въззивната жалба основание за неправилност на решението?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Десислава Попколева

1235 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право