Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 223 ЗЗД

Чл. 223. Правилата за продажбата се прилагат съответно и при замяната, като всеки от заменителите се смята за продавач на това, което дава, и за купувач на това, което получава.

чл. 223 ЗЗД

Чл. 223. Правилата за продажбата се прилагат съответно и при замяната, като всеки от заменителите се смята за продавач на това, което дава, и за купувач на това, което получава.

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

1. За допустимостта на производството по чл. 33, ал.2 ЗС в хипотези на сключен договор за замяна? Какви са правните последици за недвижимия имот, предмет на една от престациите по договора за замяна при допуснато изкупуване на основание чл. 33, ал.2 ЗС само по отношение на съсобствения недвижим имот на продавача? (на осн. чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК)
2. За допустимостта нищожността, респ. симулативността на сделка да се заявят като праворелевантни факти и основания на искова претенцията претенция по чл. 33, ал.2 ЗС без да е поискано произнасяне по тях с отделен диспозитив и със силата на пресъдено нещо? Допустимо ли е съдът да приеме, че сделката е симулативна в производство по чл. 33, ал.2 ЗС без да има предявен иск за разкриване на симулация на договора за замяна? Допустимо ли е съдът да уважи иска по чл. 33, ал.2 ЗС и да допусне изкупуване по договор за замяна, на база позоваване от страна на ищците на нищожност и симулативност на сделката, без да е направено искане за произнасяне по тези факти със силата на пресъдено нещо? (на осн. чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК)
3.Чия воля изследва съда при преценка симулативността на сделка, сключена чрез пълномощник – волята на пълномощника или тази на упълномощителя? Допустимо ли е да се прави извод за симулативностна договор за замяна, като прикриващ договор за покупко-продажба без да се изследва волята на страните по сделката? (на осн. чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК)
4. Допустимо ли е въззивният съд да обосновава съдебното решение въз основа на писмено доказателство , което не е допуснато и прието от съда , и съответно без да има искане за приемането му като писмено доказателство? Допустимо ли е въззивният съд да кредитира свидетелски показания на свидетел за обстоятелства, за установяването на които не е допуснат и за установяването на тези обстоятелства няма доказателствени искания в преклузивния срок? (на осн. чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК)
5. Ограничен ли е правораздавателния контрол на въззивния съд до посочените във въззивната жалба доводи и възражения на жалбоподателя? (на осн. чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК)
6. Допустимо ли е въззивният съд да приема , че пълномощникът е превишил обема на пълномощията си, сключвайки сделка , за която изрично е упълномощен в пълномощното? Допустимо ли е въззивният съд да приеме, че пълномощникът е превишил обема на правомощията си, без да има наведен такъв довод в исковата молба или в хода на съдебното производство? Следва ли съдът да допусне изкупуване едва след установяване на действително уговорените условия по сделката? (на осн. чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емануела Балевска

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

1. Кога нееквивалентността на престациите води до нищожност на договор за замяна поради противоречие с добрите нрави? 2. Съдът по иска по чл. 26, ал. 1, предл. трето ЗЗД за прогласяване нищожността на сделка поради противоречие с добрите нрави само уговорените насрещни престации ли следва да прецени или следва да тълкува волята на страните за изясняване на действителните им отношения, целящи постигането на допустим от закона интерес? и 3. До къде се ограничава договорната свобода при сключване на договор за замяна на недвижими имоти с различно предназначение? Касаторът счита въпросите включени в предмета на обжалване. Допълнителното основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК извежда с довода, че въззивният съд ги е решил в противоречие с решение №24/ 09.02.2016 г. по гр. д. №2419/2015 г. на ВКС, III-то ГО, решение №119/22.03.2011 г. по гр. д. №485/2010 г. на ВКС, I-во ГО и определение №708/ 07.06.2011 г. по гр. д. №1804/2010 г. на ВКС, III-то ГО. Допълнителното основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК извежда с твърдението, че Върховният касационен съд не им е отговарял, свързвайки ги с характеристиките на договора за замяна и счита, че свързаните със замяната отговори биха имали значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото. Позовава се и на основанието по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК. Обвързва го с довод, че въззивният съд е повторил мотивите, с които първата инстанция е уважила иска за нищожност на договора за замяна поради накърняване на добрите нрави; така е препратил към мотивите на първоинстанционното решение, а не е отговорил на оплакването във въззивната жалба срещу тази част на решението, нито е извършил самостоятелно обсъждане на събраните доказателства по делото в аспекта на доводите и възраженията на страните. По същество касаторът се оплаква, че решението е неправилно поради нарушение на чл. 26, ал. 1, предл. трето ЗЗД, съществено процесуално нарушение (чл. 269, чл. 272, чл. 12 и чл. 235, ал. 2 ГПК) и е необосновано. Претендира разноски.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2017

„Изпълнена ли е хипотезата на чл. 35, ал. 1 ЗОС, ако цената, срещу която се прехвърля собствеността върху недвижим имот представлява изграждане, оборудване, обзавеждане и въвеждане в експлоатация на сгради, проектиране и изграждане на парково осветление и ограда на имот или пък се погаси по този начин и представлява ли такъв договор продажбено правоотношение по смисъла на чл. 183 ЗЗД?” , поради констатирано противоречие на въззивното решение с Решение №94/29.01.2013 г. по търг. д.№2564/2012 г. на ОС – гр. Варна, ТО, ІV състав, в което по спор между Община Варна и „Стоянстрой” ЕООД е прието, че при насрещна престация, уговорена по начин, аналогичен на установения в случая, е налице сделка бартер” по смисъла на чл. 130 ЗДДС, обективирана в договор за продажба на недвижими имоти – частна общинска собственост по реда на чл. 35, ал. 1 ЗОС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

За приложението на всички правила на договора за покупко-продажба към договора за замяна при наличие на изричната разпоредба на чл. 223 ЗЗД и при условие, че за разлика от другите договори, договорът за замяна представлява две насрещни продажби.
За допустимостта по пътя на тълкуването да се ограничава приложението на изричната норма на чл. 223 ЗЗД като се изключва приложението и спрямо някои от правилата на договора за покупко-продажба при приложението на чл. 33, ал. 2 ЗС.
За допустимостта за ограничено приложение на една материално-правна норма, което да се извърши при препращането на закона към друга правна норма, ако самият законодател не е поставил ограничения за приложението и, като тълкуването е ограничително и относно възникване и възможността да се реализира потестативното право по чл. 33, ал. 2 ЗС в конкретната хипотеза.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емануела Балевска

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

Намира ли приложение разпоредбата на чл. 33, ал. 2 ЗС, когато разпореждането с притежаваните от съсобственика части от съсобствени имоти в полза на трето на съсобствеността лице е по договор за даване вместо изпълнение или в изпълнение на извънсъдебно споразумение за погасяване на парично задължение за обезщетение на вреди?
Когато престационният елемент на договора за даване вместо изпълнение се осъществява чрез прехвърляне на множество имоти с няколко нотариални акта, без във всеки нотариален акт да е посочена цената на конкретните прехвърляни имоти и каква част от дълга се погасява с тяхното прехвърляне, може ли да се постанови изкупуване по чл. 33, ал. 2 ЗС на прехвърлените само с единия от нотариалните актове имоти?
В този случай как следва да се определи реалната цена, на която са прехвърлени имотите по този нотариален акт, респективно цената на изкупуването /“същите условия“ за изкупуване по смисъла на чл. 33 ЗС/?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право