Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 21 ал. 1 ЗЗД

Чл. 21. Договорът поражда действия между страните, а спрямо трети лица – само в предвидените в закона случаи.

чл. 21 ал. 1 ЗЗД

Чл. 21. Договорът поражда действия между страните, а спрямо трети лица – само в предвидените в закона случаи.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Дали са налице законовите предпоставки за осъждане за предаване на владението от наемателя на собственика на имота, в случаите, когато е налице договорка с част от съсобствениците за извършване на СМР в имота, увеличаващи значително стойността му? Налице ли е нарушение на правата на някои от страните в това производство и има ли право наемателят да упражни право на задържане върху вещта до заплащане на направените от него разноски за подобрения във връзка с постигнати договорки? Налице ли е нарушение на процесуалните правила при неправилно призоваване на страна в производството, довело до неучастието й в процеса? Какви са правомощията на въззивния съд при разглеждане и решаване на делото; кои са случаите на служебно събиране на доказателства от въззивния съд; следва ли съдът, сезиран с иск по чл. 108 ЗС, да се произнесе с установителен диспозитив за принадлежността на правото на собственост към патримониума на ищеца?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Как се прилага разпоредбата на чл. 363 ГПК и задължението на съда да извърши проверка дали ответниците по иска с правно основание чл. 19, ал. 3 ЗЗД са собственици на процесния имот?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Николай Иванов

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

(уточнен и конкретизиран, съгласно т. 1 ТР №1/19.02.2010 г. по тълк. д. №1/2009 г. ОСГТК на ВКС): За допустимостта на иск за прогласяване на нищожността на договор за приватизационна продажба на имот (чл. 32, ал. 3, вр. чл. 35 ЗПСК) и отмяна на констативните нотариални актове, с които продавачът е признат за собственик по реда на чл. 587 ГПК, необходимо ли е ищецът да обоснове правен интерес или е достатъчно да се позове на публичния, обществен интерес? Касаторът счита въпроса включен в предмета на обжалване – общата предпоставка по чл. 280, ал. 1 ГПК за допускане на касационния контрол, и твърди, че е от значение за точното прилагане на чл. 124, ал. 1 ГПК и за развитието на правото – допълнителната по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК. Позовава се и на очевидна неправилност (чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК). По същество се оплаква, че определението е неправилно поради нарушение по чл. 124, ал. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

относно задължението на съда да се произнесе по всички възражения, доводи и твърдения на страните, както и да обсъди всички доказателства по делото в тяхната съвкупност и да изложи собствени мотиви по спора.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Нищожен ли е на основание чл. 26, ал. 1, предл. трето ЗЗД договор за аренда на земеделска земя, в който арендната вноска е значително по-ниска от пазарната, срокът е 30-годишен и няма уговорка (клауза), която предвижда механизъм за индексация на арендната вноска при трайно изменение в икономическите условия за производство на земеделска продукция, настъпило в срока на договора?
Длъжен ли е въззивният съд да се произнесе по възраженията, с които ответникът своевременно е оспорил иск по чл. 26, ал. 1, предл. трето ЗЗД, когато те са пренесени и като оплаквания във въззивната жалба срещу първоинстанционното решение?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

постигната договорка в нотариален акт за делба, че съделителите ще осъществяват правата си по съществуващата материализирана на място граница между имотите, представлява ли учредяване право на ползване. Сочи се, че въпросът е разрешен в противоречие с практиката на ВКС по Тълкувателно решение №47/1961г. и евентуално, че е от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото. Изтъква се и очевидна неправилност на решението поради противоречие с действителното правно положение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веселка Марева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

по основателността на иска, а не и по допустимостта му. Изложил е съображения, че по делото е налице хипотезата на чл. 8 ЗОП, доколкото със споразумение от 05.08.2016г. директорът на ОДБХ – София е упълномощен да организира и проведе процедурата по сключването на процесния договор, като взема всички необходими решения във връзка с провеждането ѝ до нейното завършване, включително като сключи договор от името и за сметка на останалите възложители. Приел е, че сключеният на 17.08.2016 г. договор е изцяло съобразен с уредения в т. 5 от споразумението начин на плащане. С оглед на тези съображения въззивният съд е намерил за неправилно разбирането на ответника, че по процесния договор отговорността му не може да бъде ангажирана, като е приел, че договорът е сключен от директора на ОДБХ – София при условието на делегиран мандат от директорите на всички областни дирекции по безопасност на храните съобразно нормативните разпоредби за съвместно възлагане на обществена поръчка.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Баева

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Как следва да бъде изчислен размера на обезщетението на увредена частично земеделска земя, която подлежи на възстановяване, съгл. чл. 3 ЗОЗЗ, чл. 5 ЗОЗЗ, чл. 7 ЗОЗЗ (Закона за опазване на обработваемата земя), допустимо ли е в този случай обезщетението да се определя по пазарната цена на имота?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

1239 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право