Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 20 изр. 2 ЗЗД

Чл. 20. При тълкуване на договорите трябва да се търси действителната обща воля на страните. Отделните уговорки трябва да се тълкуват във връзка едни с други и всяка една да се схваща в смисъла, който произтича от целия договор, с оглед целта на договора, обичаите в практиката и добросъвестността.

чл. 20 изр. 2 ЗЗД

Чл. 20. При тълкуване на договорите трябва да се търси действителната обща воля на страните. Отделните уговорки трябва да се тълкуват във връзка едни с други и всяка една да се схваща в смисъла, който произтича от целия договор, с оглед целта на договора, обичаите в практиката и добросъвестността.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Представлява ли и има ли правно значение на “противопоставяне на наемодателя“ постигнатата в по-ранен момент – при сключването на договора за наем, писмена договореност между двете страни, че договорът ще подлежи на продължаване само в писмена форма?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анелия Цанова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

1. При постановяване на своето решение длъжен ли е въззивният съд да изследва и обсъди всички възражения и доводи на страните и да анализира всички събрани по делото доказателства; 2. Допустимо ли е въззивният съд да тълкува разпоредби на сключен между страните договор, които са ясни и смисълът им не е предмет на спор между страните. Може ли съдът да изменя договореното между страните и 3. Дължат ли се разноски на ищеца в пълен размер, в хипотезата в която една част от иска е разгледан и уважен, а в останалата част искът не е уважен, поради липса на разглеждане от страна на съда, и съответно – дължат ли се разноски за онази част от иска, която не е уважена, но не е и отхвърлена.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Татяна Върбанова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

1. „Налице ли е знание от страна на кредитополучател за отпадане на отстъпка от лихва по договор за кредит, когато отпадането е поради неизпълнение на изрично поети от кредитополучателя в договора за кредит задължения по прилагането на отстъпката?”; 2. „При наличие на уговорка, че промяната в лихвен процент по договор за кредит поради отпадане на лихвена отстъпка се извършва от датата на неизпълнението на условията за прилагането й, договореното предоставяне на нов погасителен план (при поискване или не) представлява ли предпоставка за влизане в сила на промяната, както и за изискуемост на вноските в завишен размер? Непредставянето на погасителен план обосновава ли недължимост на вноски по кредит в завишен размер?”. Въведено е основанието за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК, с позоваване на решение от 02.03.2016 г. по гр. д. №52186/2014 г. на Софийски районен съд; решение №6258/22.07.2016 г. по гр. д. №14003/2015 г. на Софийски градски съд и решение №513/24.06.2015 г. по т. д. №682/2015 г. на Варненски окръжен съд.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Тотка Калчева

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2013

Учредяването на договорна ипотека от страна на продавача върху имота, предмет на предварителния договор, представлява ли основание за упражняване на потестативното право на купувача за разваляне на договора по чл. 87, ал. 1ЗЗД и чл. 87, ал. 2 ЗЗД, ако в правната сфера на купувача не са настъпили евентуалните негативни последици за него.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

1. „Допустимо ли е разширителното тълкуване на клаузите на сключения между страните предварителен договор, при условие, че същите изрично, ясно и точно са уговорили момента, към който имотът, предмет на договора, е следвало да бъде предаден чист от вещни тежести”- допълнително основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК; 2. „Следва ли да бъде прието за нарушение на предварителния договор учредяването на договорна ипотека върху недвижим имот, преди датата на предаването му, съгласно тълкуването на клаузите на чл. 4.1 и 4.2 от същия договор в тяхната взаимна зависимост връзка- допълнително основание по чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК; 3. „Допуска ли се разваляне на договора, когато неизпълнената част от задължението е незначитела с оглед интереса на кредитора- основание по чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК; 4. „Следва ли учредянето на договорна ипотека върху имот от страна на продавача, представляващо част от обичайната търговска практика, да се счита за нарушение на договорните задължения, произтичащи от предварителния договор между страните, при условие, че в правната сфера на купувача не са настъпили негативни последици за него”- допълнително основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Любка Илиева

Решение №****/**.**.2014 по дело №****/2012

Учредяването на договорна ипотека от страна на продавача върху имота, предмет на предварителния договор, представлява ли основание за упражняване на потестативното право на купувача за разваляне на договора по чл.87 ал.1 и ал.2 ЗЗД, ако в правната сфера на купувача не са настъпили евентуалните негативни последици за него- към момента на предаване на имота, ипотеката е била заличена?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Василка Илиева, съдия Любка Илиева

Решение №****/**.**.2013 по дело №****/2012

Обвързано ли е възникването и упражняването на правото на разваляне на договор по реда на чл. 87, ал. 1 или ал. 2 ЗЗД с настъпването на негативни последици за кредитора от неизпълнението?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право