Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 193 ЗЗД

Чл. 193. (1) Продавачът отговаря, ако продадената вещ има недостатъци, които съществено намаляват нейната цена или нейната годност за обикновеното или за предвиденото в договора употребление.
(2) Продавачът не отговаря за недостатъците, които са били известни на купувача при продажбата.
(3) Продавачът отговаря и когато не е знаел недостатъка. Съглашението за освобождаване от отговорност е недействително.

чл. 193 ЗЗД

Чл. 193. (1) Продавачът отговаря, ако продадената вещ има недостатъци, които съществено намаляват нейната цена или нейната годност за обикновеното или за предвиденото в договора употребление.
(2) Продавачът не отговаря за недостатъците, които са били известни на купувача при продажбата.
(3) Продавачът отговаря и когато не е знаел недостатъка. Съглашението за освобождаване от отговорност е недействително.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

е и от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото, доколкото по отношение на него е налице противоречива съдебна практика-между разрешенията, дадени в цитираните в изложението съдебни актове- решение №13/10.01.2009г. по в. търг. дело №783/2008г. на ОС-Варна и определение №604/10.09.2009г. по търг. д.№366/2009г. на ІІ ТО на ВКС от една страна и решение №29 от 12.04.2010г. по т. д. №488/2009г. на І ТО и решение №91/21.04.2016г. по гр. д. №4497/2015г. на ІІІ ГО на ВКС, на които се е позовал въззивният съд. Касаторът поддържа, че решението е очевидно неправилно-основание по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Яна Вълдобрева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

„При постановяване на въззивното решение и във връзка с твърденията и доводите на всяка една от страните, длъжен ли е съдът да обсъди всички относими доказателства в тяхната съвкупност и взаимовръзка като изложи конкретни съображения по отношение на кредитирането им; Длъжен ли е съдът да обсъди всички защитни доводи и възражения на страните; длъжен ли е съдът да обсъди приетите по делото експертизи наред с всички доказателства по делото и да изложи мотиви по отношение кредитирането им при евентуално противоречие между заключението и другите доказателства; при разпределена от съда доказателствена тежест за установяване от ответника-производител, че твърденият дефект, причинил вредата, вероятно не е съществувал към момента, в който стоката е пусната в обръщение, неподаването на отговор по чл. 131 ГПК и неангажирането на доказателства в хода на двете съдебни производства, освобождава ли го от санкционните последици на чл. 133 ГПК и от задължението позитивно да докаже вменените му в тежест обстоятелства; съобразно нормата на чл. 133 ЗЗП коя страна в процеса носи доказателствената тежест да установи дали процесната вещ, включително съставната част от дефектната вещ, е произведена при спазване на приложимите нормативни разпоредби и обичаи в практиката - дали страната, навеждаща съответните твърдения (ищецът) или производителят (приравненото на него лице) без значение от процесуалното му качество и позиция в производството?“ Касаторът се позовава на допълнителната предпоставка по т. 1на чл. 280, ал. 1 ГПК като цитира ППВС и решения по чл. 290 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ирина Петрова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

за задължението на съда да основе решението си върху приетите от него за установени обстоятелства по делото и върху закона – чл. 235 ГПК; за принципа на диспозитивното начало по чл. 8 ГПК, в съчетание с този на служебното началочл. 7 ГПК; за задължението на съда да обсъди исканията и възраженията на страните и да прецени събраните по делото доказателства при постановяване на решението си – чл. 236, ал. 2 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, като първата група са: 1/ Дължи ли купувача уведомяване на продавача за скритите недостатъци на вещта, открити след приемането ѝ, както и съответно в какъв срок; 2/ Може ли купувачът да се ползва от правата по чл. 193 и чл. 195 ЗЗД, преди и без да е изпълнил задължението си по чл. 194 ЗЗД за уведомяване на продавача; 3/ При наличието на скрити недостатъци, презумира ли се знанието на продавача за наличието им; 4/ Може ли продавачът да носи отговорност само въз основа на предположения или непотвърдени свидетелски показания и 5/ Какъв е характерът /непозволено увреждане, неоснователно обогатяване или друга/ на отговорността на ответниците/продавачи по чл. 195, ал. 1 ЗЗД, в т. ч. дали е разделна или солидарна. По отношение на тази група въпроси се поддържа, че даденото от въззивния съд разрешение противоречи на практиката на ВКС, обективирана в решение №629 от 09.06.2008 г. по т. д. №129/2006 г. на II т. о., решение №10/07.03.2011 г. по т. д. №475/2010 г. на I т. о., решение №1699 от 8.11.2002 г. по гр. д. №234/2002 г. на V г. о. и решение №1585/17.10.2002 г. по гр. д. №113/2002 г. на V г. о. Втората група въпроси са следва ли въззивното решение да бъде обосновано; длъжен ли е въззивният съд да обсъди всички събрани по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка и доводите и възраженията на страните и следва ли въззивната инстанция като съд по съществото на спора, да изложи собствени мотиви, при потвърждаване на първоинстанционния съдебен акт или е достатъчно да препрати към същия по правилото на чл. 272 ГПК. По тях се поддържа, че въззивният съд е процедирал в противоречие със задължителната практика на ВКС – т. 19 на ТР №1_2001 г. на ОСГК и ТР №1/2013 г. на ОСГТК, както и съдебна практика на ВКС, обективирана в решения по чл. 290 ГПК – цитирани в касационната жалба. Бланкетно се поддържа, че въззивното решение е очевидно неправилно, тъй като съдът е приложил закона в неговия обратен смисъл, не са съобразени императивни процесуални правила и основополагащи правни принципи и е допуснато грубо нарушение на правилата на формалната логика.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Десислава Попколева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1. „ При предоставена неверна информация от продавача на купувача при огледа на имота преди подписване на предварителния договор, налице ли е липса на “положена необходима грижа за информираността в качеството на купувач ”; 2. „ Основание за разваляне на предварителен договор за покупко - продажба ли е когато продаваната вещ има недостатъци, които не могат да бъдат установени при обикновен оглед на вещта и продавачът умишлено е скрил тези недостатъци от купувача? “; 3. „ Следва ли купувачът да приеме вещ, която страда от недостатъци, за които той не е знаел и тези недостатъци не могат да бъдат установени при обикновен оглед на имота и ако е знаел не би сключил договора? “; 4. „ Следва ли купувачът да приеме вещ - недвижим имот изграден в нарушение на императивни строителни правила и норми, която жилищна сграда е и животозастрашаваща за което той не е знаел при подписването на предварителния договор?“; 5. „ Освобождава ли се продавачът от отговорност при продажба на вещ със скрити недостатъци, за която той е знаел и не е уведомил купувача? “; 6. „ Освобождава ли се продавача от отговорност при продажба на вещ със скрити недостатъци, които недостатъци е укрил от купувача?“, за който въпрос навежда освен допълнителното основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, и това по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК поради разрешаването му в противоречие с решение №24 от 11.1.1982 г. по гр. д. №3194/ 81 г. на ВС, I г. о.; 7. „ Налице ли е основание за разваляне на предварителен договор за покупко-продажба, когато купувачът е приел индивидуално определена вещ с недостатъци, които не могат да бъдат установени при обикновен оглед на вещта, прегледал я е в течение на времето, което е необходимо за това (от подписване на предварителния договор в срока до подписване на окончателния договор с нотариален акт) и след като е узнал за недостатъците е уведомил за това продавача? “; 8. „ Задължен ли е купувачът да приеме вещта с недостатъци, открити по - късно или има право на избор по чл. 195, ал. 3 ЗЗД или да приеме вещ с недостатъци открити по - късно, които не могат да бъдат установени при обикновен оглед на вещта? “, за който твърди освен допълнителното основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК и това по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК – разрешаването му в противоречие с решение №55/22.04.2010 г. по т. д. №817/2009 г. на ВКС и определение №246 от 13.04.2011 г. по т. д. №253/2010 г. на ВКС, и 9. „ При наличие на два договора между едни и същи страни, следва ли да се изключат правата и задълженията на единия от тях? “.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геновева Николаева

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

1. Кой договор е годен да направи дадено лице собственик на процесния автомобил; 2. При договор с нотариална заверка на подписите възможно ли е купувачът да се позове на правото си по чл. 193 ЗЗД или същото е обусловено от формата на сключения между страните договор; 3. Следва ли съдът да се произнесе и по валидността на сключен между двамата ответници договор.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Здравка Първанова

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

Следва ли съдът да пристъпи към тълкуване на договорна клауза, без да е налице спор между страните или съмнение относно нейното действително съдържание и ако извърши тълкуването, трябва ли да вземе предвид всички кумулативно предвидени критерии в чл. 20 ЗЗД?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2019

Явява ли се нищожен по смисъла на чл. 26 ЗЗД, ал.1 и ал.2 договор за изключителна лицензия на патентовано изобретение като такъв, сключен в нарушение на нормата на чл. 31, ал. 3 ЗПРПМ и като такъв с невъзможен предмет, в случаите, в които към момента на неговото сключване притежателят на патента вече е бил отстъпил на трето лице изключителна лицензия със същия предмет?
Ако съобразно отговора на първия въпрос договорът се явява нищожен, то кой има право да се позовава на нищожността – всяко лице, което има правен интерес и черпи права от нея, или само лицензополучателят по първата изключителна лицензия?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Баева

1236 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право