Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 188 ЗЗД

Чл. 192. (1) Ако купувачът е знаел по време на продажбата за правата на третите лица, при съдебно отстранение той може да иска само връщане на цената. Това важи и когато продавачът е уговорил да не отговаря за съдебно отстранение.

чл. 188 ЗЗД

Чл. 192. (1) Ако купувачът е знаел по време на продажбата за правата на третите лица, при съдебно отстранение той може да иска само връщане на цената. Това важи и когато продавачът е уговорил да не отговаря за съдебно отстранение.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

не могат да бъдат преценени като обусловили изхода на конкретното дело по смисъла на указанията в т. 1 ТР №1/19.02.2010 г. на ОСГТК, тъй като са относими към правилността на постановеното решение. В действителност, въпросите са формулирани според защитната теза на страната и отразяват субективната й преценка, че съдът неправилно е възприел и обсъдил фактите по спора и събраните по делото доказателства. В този смисъл, въпросите са фактически, а не правни, защото касаят анализа и оценката на доказателствата по делото и обосноваността на изводите на съда досежно приетото, че от съдържанието на договора за продажба не се установява да е налице изрично волеизявление на купувача за встъпване като съдлъжник в дълга на продавача по договора му за заем с третото лице В. П.. Аргументацията в изложението на касатора предпоставя факти, обстоятелства и взаимовръзки между тях, които не са установени по делото. Освен това, поддържаното селективно основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК е относимо към преодоляването на създадена неправилна съдебна практика или липса на такава при разрешаване на конкретен материалноправен или процесуалноправен въпрос, чрез тълкуване, с което да се преодолее непълнота, неяснота или противоречивост на правна норма. За да се допусне касационно обжалване на посоченото основание, не е достатъчно касаторът да посочи цифрово законовия текст, а следва и да мотивира и обоснове с какво разглеждането на делото от касационната инстанция би допринесло за точното приложение на закона и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ценка Георгиева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1. „Обхваща ли втората хипотеза по чл. 188, ал. 2 ЗЗД случая, когато правата на третото лице са предявени само чрез положителен установителен иск за собственост, без искане за отстраняване на купувача, по който все още не е постановено решение?” и 2. „ Възможно ли е преди въвеждането на ал. 2 от чл. 39 на Правилника за вписванията /ДВ, бр. 92/2014 г., в сила от 07.11.2014 г./, купувачите да узнаят за правата на трето лице върху продавания имот?”. Сочат, че въпросите са от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото. Поддържат вероятна недопустимост на решението – основание по чл. 280, ал. 2, предл. второ ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Василка Илиева

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

За прилагането на чл. 189 ЗЗД при необходимата установеност относно правата на трети лица противопоставими на купувача (чл. 188 ЗЗД) реализиране на отгоговорността при евикция при договори за покупко-продажба на моторни превозни средства, сигнализирани за издирване в Шенгенската информационна система или Интерпол, иззети или доброволно предадени съгласно чл. 84 ЗМВР от добросъвестен купувач, както и по въпроса за правното значение на удостоверените при полицейското сътрудничество в преписката по чл. 84 ЗМВР, или от разследващи органи по досъдебно производство обстоятелства, при установяване противопоставими на купувача права на трети лица и значението на предпоставките по чл. 84, ал. 11 ЗМВР при упражняване на правата по чл. 189 ЗЗД.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

1) нищожна ли е неустойка, чийто договорен размер е 24 пъти по-голям от действително заплатената цена, посочена в нотариалния акт, и накърнява ли тя добрите нрави; 2) в случай, че уговорката за неустойка е прекалено голяма в сравнение с претърпените вреди, следва ли тя да бъде намалена съгласно разпоредбата на чл. 92, ал. 2 ЗЗД; 3) продавачът носи ли отговорност за вредите, които купувачът е претърпял вследствие отстранението си от имота, ако тези вреди не са могли да бъдат предвидени при пораждане на задължението; 4) настъпването на инфлация, както и обстоятелството на обезценяването на българската валута с 45 % могли ли са да бъдат предвидени при поемане на задължението от страна на продавача, и следва ли да се вменят в отговорност на неизправната страна; 5) длъжен ли е съдът в своето съдебно решение да формира правните си изводи след съвкупна преценка на целия доказателствен материал по делото, предхождана от неговото задълбочено анализиране и излагане на аргументи. По отношение на първия и последния от тези правни въпроси касаторът навежда допълнителното основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, като поддържа, че първият въпрос е разрешен от въззивния съд в противоречие с т. 3 от тълкувателно решение (ТР) №1/15.06.2010 г. на ОСТК на ВКС, решение №127/20.12.2016 г. по търг. дело №1907/2015 г. на II-ро търг. отд. на ВКС, решение №223/19.04.2016 г. по търг. дело №3633/2014 г. на I-во търг. отд. на ВКС и решение №228/21.01.2013 г. по търг. дело №995/2011 г. на II-ро търг. отд. на ВКС, а петият въпрос – в противоречие с т. 19 ТР №1/04.01.2001 г. на ОСГК на ВКС. Жалбоподателят навежда и допълнителното основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, като излага и съображения, формулираните от него правни въпроси да са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2019

Явява ли се нищожен по смисъла на чл. 26 ЗЗД, ал.1 и ал.2 договор за изключителна лицензия на патентовано изобретение като такъв, сключен в нарушение на нормата на чл. 31, ал. 3 ЗПРПМ и като такъв с невъзможен предмет, в случаите, в които към момента на неговото сключване притежателят на патента вече е бил отстъпил на трето лице изключителна лицензия със същия предмет?
Ако съобразно отговора на първия въпрос договорът се явява нищожен, то кой има право да се позовава на нищожността – всяко лице, което има правен интерес и черпи права от нея, или само лицензополучателят по първата изключителна лицензия?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Баева

1236 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право