Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 172 ал. 1 изр. 2 ЗЗД

Чл. 172. (1) Действието на вписването трае 10 години от деня, в който е извършено. То може да бъде продължено, ако вписването се поднови, преди този срок да е изтекъл.

чл. 172 ал. 1 изр. 2 ЗЗД

Чл. 172. (1) Действието на вписването трае 10 години от деня, в който е извършено. То може да бъде продължено, ако вписването се поднови, преди този срок да е изтекъл.

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

са формулирани, както следва: 1. „От кога се възобновява и започва да тече срокът за подновяване на вписване на ипотека по чл. 172, ал. 1, изр. 2 Закона за задълженията и договорите, спрял да тече по силата на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., и за преодоляване на последиците?“; 2. „10/десет/ годишният срок за подновяване на ипотека по чл. 172, ал. 1, изр. 2 Закона за задълженията и договорите, съобразно действието на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., и за преодоляване на последиците, в хипотезата на коя от неговите разпоредби попада – в обхвата на чл. 3, ал. 2 или на чл. 4, ал. 1, т. 1 Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., и за преодоляване на последиците?“; 3. „Ограничена ли е въззивната инстанция от правната квалификация, обусловила постановяването на първоинстанционния акт на съдия по вписванията или тя е задължена служебно да следи за приложимата и относима правна норма на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., и за преодоляване на последиците?“; 4. „Каква е легалната дефиниция на понятието „и други срокове, залегнали в първоначалната редакция на чл. 3, ал. 2 Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание, изменена със ЗИД на ЗМДВИП /ДВ, бр. 34/09.04.2020 г./?“; 5. „Приложим ли е срокът по чл. 4, ал. 1, т. 1 Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., и за преодоляване на последиците по отношение на подновяване на вписване на ипотека в нормативно установения съгласно чл. 172, ал. 1, изр. 2 Закона за задълженията и договорите 10/десет/ годишен срок?“. Страната е посочила конкретно следното: „Изложени са съображения, че на фона на многобройните редакции на цитирания нормативен акт, липсват легални дефиниции като отправна точка за правилното тълкуване на неговите разпоредби. Липсва и съдебна практика по неговото прилагане в светлината на подновяване на вписан ипотечен акт досежно 10/десет/ годишния срок за новиране на ипотечното право, като конкретно няма яснота от кой момент нататък започва да тече спрелият срок за подновяване на ипотеката след края на извънредното положение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Симеон Чаначев

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Какво е правното действие на новото вписване по чл. 172, ал. 2 ЗЗД на неподновена ипотека, спрямо третите лица, придобили и вписали права върху ипотекирания имот в рамките на действието на първоначалното вписване по чл. 172, ал. 1 ЗЗД?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Балевски

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Какво е правното действие на новото вписване по чл. 172, ал. 2 ЗЗД на неподновена ипотека, спрямо третите лица, придобили и вписали права върху ипотекирания имот в рамките на действието на първоначалното вписване по чл. 172, ал. 1 ЗЗД?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

1. Какъв е предметният обхват на разпоредбата на чл. 3, т. 2 ЗМДВИП (Закона за мерките и действията по време на извънредното положение) относно понятието „други срокове“ и включва ли същото сроковете по чл. 172, ал. 1, изр. 2 ЗЗД за подновяване действието на вписани ипотеки?
2. Възможността за извършване на неотложни нотариални производства, предвидена в чл. 5, ал. 4 ЗМДВИП, изключва ли спирането на сроковете, установено с чл. 3, т. 2 ЗМДВИП?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

1. Може ли да се извърши отбелязване подновяване на вписването на ипотека съгласно чл. 172, ал. 1, изр. 2 ЗЗД, ако ипотеката вече е била заличена на основание чл. 19, ал. 2 ПВ или първо трябва да се обяви за недействителен актът, въз основа на който е извършено заличаването на ипотеката и 2. Какъв ред ще получи ипотека, ако актът, въз основа на който е била заличена на основание чл. 19, ал. 2 ПВ е обявен за недействителен – реда на първоначалното вписване или ред от новото вписване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Пламен Стоев

Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2018

Има ли правно действие новото вписване на ипотеката, предвидено в чл. 172, ал. 2 ЗЗД, спрямо третите лица, придобили и вписали правата си върху имота, служещ за обезпечение, преди извършването на това вписване, но в рамките на действието на вписването по чл. 172, ал. 1 ЗЗД?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Васил Христакиев

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

по делото е дали с изтичане на десетгодишния срок на вписаната на 22.01.2007 г. договорна ипотека, действието й спрямо длъжника и лицата, придобили вещни права от него, се погасява автоматично или за това е нужно тя да бъде заличена, респ. дали новото вписване на ипотеката от 07.03.2017 г. разпростира действието си спрямо ищеца, придобил имота преди това вписване – на 11.12.2008 г. Направен е извод, че само заличаването на ипотеката по реда на чл. 179 ЗЗД има конститутивно действие, поради която причина до момента, в който тя не е заличена, ипотекарният кредитор има право да я впише наново, а единствената разлика между подновяването и новото вписване на ипотеката се изразява в противопоставимостта, респ. реда на ипотеката – подновяването запазва реда на първоначалното вписване, докато новото вписване води до придобиване на нов ред, считано от датата на това вписване. Следователно при изтичане на десетгодишния срок по чл. 172, ал. 1, изр. 1 ЗЗД ипотекарният кредитор не загубва качеството си на такъв и продължава да притежава ипотечното право, в т. ч. това по чл. 173, ал. 1 ЗЗД да се удовлетвори предпочтително от цената на ипотекирания имот, независимо в чия собственост се намира той. При новото вписване той загубва само възможността да се ползва от реда на ипотеката, т. е. осигурена му е противопоставимост спрямо трети лица с конкуриращи права, вписали ипотеки върху имота след първоначалното вписване на неговия ипотечен акт и преди новото вписване на ипотеката. Новото вписване по реда на чл. 172, ал. 2, изр. 1 ЗЗД ограничава правата на ипотекарния кредитор, но не в отношенията му с длъжника и неговите правоприемници, а спрямо другите ипотекарни кредитори с конкуриращи се права, ако има такива, като именно това е смисълът на чл. 172, ал. 2, изр. 2 ЗЗД.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Марио Първанов

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право