Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 168 ЗЗД

Чл. 168. (1) Законна ипотека се учредява:
1. в полза на отчуждителя на недвижим имот – върху отчуждения имот, за обезпечение на вземанията му по договора, и
2. в полза на съделителя, комуто се дължи допълване на дела – върху недвижимите имоти, оставени в дела на онзи съделител, който дължи допълване.
(2) Законната ипотека се вписва по молба на кредитора, към която се прилага препис от акта за отчуждението или за делбата. Молбата трябва да съдържа всички данни, посочени в чл. 167, ал. 2.

чл. 168 ЗЗД

Чл. 168. (1) Законна ипотека се учредява:
1. в полза на отчуждителя на недвижим имот – върху отчуждения имот, за обезпечение на вземанията му по договора, и
2. в полза на съделителя, комуто се дължи допълване на дела – върху недвижимите имоти, оставени в дела на онзи съделител, който дължи допълване.
(2) Законната ипотека се вписва по молба на кредитора, към която се прилага препис от акта за отчуждението или за делбата. Молбата трябва да съдържа всички данни, посочени в чл. 167, ал. 2.

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

1. Искането за нищожност на вписването на законната ипотека равнозначно ли е на искане за нищожност на самата ипотека; 2. Допустимо ли е съдът при предявен иск за недействителност на вписването да разглежда и да се произнесе в мотивите си по непредявен иск за нищожност на законната ипотека, единствено на който извод да обоснове решението си по предявения иск; 3. Допустимо ли е въззивният съд да обоснове решението си на факти и обстоятелства, недоказани по делото; 4. Следва ли съдията по вписванията да изследва наличието на материалноправните предпоставки на законната ипотека -пар. 8 ПР на ЗИД на ЗПСК /отм./, в това число противоречието им на разпоредби на правото на Европейския съюз; 5. Допустимо ли е въззивният съд да се позове единствено на мотивите на решение №147/27.01.2016 г. по т. д. №3013/2013 г. на ВКС, ІІ т. о., постановено по чл. 290 ГПК, които да послужат за основание за уважаване иска по делото, без същия да изложи свои мотиви в решението и 6. Решение по чл. 290 ГПК задължителна практика за въззивния съд ли е в случаите, когато разрешеният с него правен спор не е аналогичен като страни, предмет и основание на разглеждания в първоинстанционното и въззивното производство.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Пламен Стоев

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Влязлото в сила решение, с което е отхвърлен отрицателният установителен иск за несъществуване на ипотечното право на лицето, учредило ипотека върху свой имот за чуждо задължение, срещу обезпечения кредитор, осъществява ли абсолютна процесуална пречка по предявения иск на същото лице срещу обезпечения кредитор за недействителност на учредената ипотека (по иска по чл. 170 ЗЗД, вр. чл. 167 ЗЗД)?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

били такива, явяващи се от значение не само за изхода на делото, но и за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото:

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Марков

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

очевидно нямат каквото и да е обуславящо изхода на спора значение, което е достатъчно да обуслови извод за липса на основание за допускане на касационното обжалване по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК. По въпросите за „частична недействителност на сделката на законната ипотека липсва произнасяне в мотивите на въззивният съд, който като е приел, че е налице несъмнена и безспорна индивидуализация на длъжника по договора за банков кредит в молбата за вписване на учредяването на законна ипотека, е формирал решаващ извод, че не е налице основание за нищожност на вписаната законна ипотека по смисъла на чл. 170 ЗЗД и в полза на банката е възникнало валидно ипотечно право. Поставените въпроси в изложението по чл. 284, ал. 3 ГПК са неотносими, те са извън предмета на спора. Възражение за частична недействителност на едностранното волеизявление по чл. 168 ЗЗД не е направено от ищцата с исковата молба. Не е предявен и иск за прогласяване на частична недействителност на едностранната сделка. Такива доводи не са посочени във въззивната жалба, включително и в касационната жалба не е посочено такова касационно основание по чл. 281, т. 3 ГПК. При частичната недействителност сделката поражда правни последици без засегнатата от порока част, т. е. при частична недействителност ипотеката има действие, а в случая ищцата с исковата молба отрича наличието на ипотечно право. Частична недействителност досежно личността на длъжника и кредитора в едностранното изявление по чл. 168 ЗЗД не може да съществува, тъй като при липсата на длъжник или кредитор, едностранното волеизявление няма да породи правни последици, а и няма как личността на длъжника или кредитора да бъдат заменени от императивни разпоредби на закона. Предвид липсата на общо основание за допускане на касационното обжалване, не следва да се проверява и наличието на соченото допълнително такова по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК. Само за пълнота на изложението следва да се отбележи, че касаторът не е обосновал необходимост от произнасяне на ВКС по въпросите с оглед осигуряване на точното прилагане на закона и развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Александър Цонев

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2013

Относно предпоставките на пар. 8 ПР ЗИД ЗПСК /ДВ бр.72/01.09.2006 г./ за учредяване на законна ипотека върху имущество на приватизирано дружество за неизпълнени задължения на купувача по приватизационен договор и възможността да се учреди такава ипотека в хипотезата, когато към момента на вписването й длъжникът – купувач вече не е съдружник/акционер в дружеството, в противоречие с практиката в други влезли в сила съдебни решения.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право