Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 168 ал. 2 ЗЗД

Чл. 168. […] (2) Законната ипотека се вписва по молба на кредитора, към която се прилага препис от акта за отчуждението или за делбата. Молбата трябва да съдържа всички данни, посочени в чл. 167, ал. 2.

чл. 168 ал. 2 ЗЗД

Чл. 168. […] (2) Законната ипотека се вписва по молба на кредитора, към която се прилага препис от акта за отчуждението или за делбата. Молбата трябва да съдържа всички данни, посочени в чл. 167, ал. 2.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

„1. Налице ли е нарушение на чл. 170 ЗЗД – неопределеност на размера на сумата, за която се учредява ипотеката, респ. възниква ли ипотечното право върху ипотекирания имот, когато в ипотечния акт не е посочена конкретно частта от общото задължение, за което е учредена ипотеката, която обезпечава този обект?; 2. Налице ли е нищожност на ипотеката като учредена без вписване на падеж на вземането по смисъла на чл. 167, ал. 2 вр. чл. 170 ЗЗД, когато в нотариалния акт за учредяването й този падеж не е конкретизиран, а началният момент на срока е обвързан с настъпването на други събития?; 3. Длъжен ли е въззивният съд да обсъди всички възражения, направени във въззивната жалба срещу конкретна част от мотивите на първоинстанционното решение, постановено по съществото на спора?; 4. Длъжен ли е съдът да следи служебно за приложението на императивните норми, уреждащи нищожността на сделките, или само ако заинтересованата страна е направила съответно възражение за нищожност?; 5. Води ли до нищожност на ипотечния акт на основание чл. 170 ЗЗД вр. чл. 26, ал. 1 ЗЗД, поради неизвестност на основанието на обезпеченото вземане, когато в нотариалния акт, препращащ към договора за кредит, в договора за кредит, в титулната част от допълнителното споразумение към договора за кредит, в чл. 1 от допълнителното споразумение към договора за кредит и в последващо допълнително споразумение целта на кредитирането е различна?“ Въпросите по т. 1 и т. 5 от изложението касационната жалбоподателка поставя по реда на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, като твърди, че същите са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, тъй като по тях липсва формирана задължителна съдебна практика. По въпросите по т. 2, т. 3 и т. 4 се въвежда допълнителното основание за достъп до касация по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, като се прави позоваване на разрешаването им в противоречие с практиката на ВКС: въпроса по т. 2 – с определение №410/28.11.2008 г. по гр. д. №1899/2008 г. на ВКС, III г. о., въпроса по т. 3 – с т. 19 на ТР №1/04.01.2001 г. по гр. д. №1/2000 г. на ОСГК на ВКС и решение №263/29.11.2019 г. по гр. д. №1177/2019 г. на ВКС и по въпроса по т. 4 – с т. 10 ТР №1/2000 от 17.07.2001 г. и решение №384/2.11.2011 г. по гр. д. №1450/2010 г. на ВКС. Касаторката твърди, че въззивното решение е очевидно неправилно.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мадлена Желева

Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2018

Има ли правно действие новото вписване на ипотеката, предвидено в чл. 172, ал. 2 ЗЗД, спрямо третите лица, придобили и вписали правата си върху имота, служещ за обезпечение, преди извършването на това вписване, но в рамките на действието на вписването по чл. 172, ал. 1 ЗЗД?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Васил Христакиев

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Проверката, която съдията по вписванията извършва съгласно чл.32а ал.1 ПВ относно това, дали представеният за вписване акт отговаря на изискванията на закона, се ограничава до това, дали актът подлежи на вписване, съставен ли е съобразно изискванията за форма и има ли предвиденото в Правилника за вписванията съдържание. В съответствие с тези постановки, решаващият състав е преценил, че молбата за вписване на законна ипотека трябва да съдържа данните, предвидени в чл. 16 ПВ чрез препращане към чл. 167, ал. 2 ЗЗД, един от които е падежът на обезпеченото вземане. Неоснователно в тази връзка е позоваването от страна на частния касатор на разпоредбата на чл. 6 ПВ и по-конкретно на липсата на изискване в нея подлежащият на вписване акт да съдържа падеж на вземането. С оглед систематичното й място в раздел ІІ „Вписване на актове относно недвижими имоти“, следва да се счете, че тази разпоредба касае съдържанието на подлежащите на вписване актове по чл. 4 ПВ, но не и молбите за вписване на законна ипотека, чието съдържание е предмет на изрична регламентация в чл. 16 ПВ във връзка с чл. 167, ал. 2 ЗЗД.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд, съдия Камелия Ефремова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

очевидно нямат каквото и да е обуславящо изхода на спора значение, което е достатъчно да обуслови извод за липса на основание за допускане на касационното обжалване по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК. По въпросите за „частична недействителност на сделката на законната ипотека липсва произнасяне в мотивите на въззивният съд, който като е приел, че е налице несъмнена и безспорна индивидуализация на длъжника по договора за банков кредит в молбата за вписване на учредяването на законна ипотека, е формирал решаващ извод, че не е налице основание за нищожност на вписаната законна ипотека по смисъла на чл. 170 ЗЗД и в полза на банката е възникнало валидно ипотечно право. Поставените въпроси в изложението по чл. 284, ал. 3 ГПК са неотносими, те са извън предмета на спора. Възражение за частична недействителност на едностранното волеизявление по чл. 168 ЗЗД не е направено от ищцата с исковата молба. Не е предявен и иск за прогласяване на частична недействителност на едностранната сделка. Такива доводи не са посочени във въззивната жалба, включително и в касационната жалба не е посочено такова касационно основание по чл. 281, т. 3 ГПК. При частичната недействителност сделката поражда правни последици без засегнатата от порока част, т. е. при частична недействителност ипотеката има действие, а в случая ищцата с исковата молба отрича наличието на ипотечно право. Частична недействителност досежно личността на длъжника и кредитора в едностранното изявление по чл. 168 ЗЗД не може да съществува, тъй като при липсата на длъжник или кредитор, едностранното волеизявление няма да породи правни последици, а и няма как личността на длъжника или кредитора да бъдат заменени от императивни разпоредби на закона. Предвид липсата на общо основание за допускане на касационното обжалване, не следва да се проверява и наличието на соченото допълнително такова по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК. Само за пълнота на изложението следва да се отбележи, че касаторът не е обосновал необходимост от произнасяне на ВКС по въпросите с оглед осигуряване на точното прилагане на закона и развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Александър Цонев

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2013

Относно предпоставките на пар. 8 ПР ЗИД ЗПСК /ДВ бр.72/01.09.2006 г./ за учредяване на законна ипотека върху имущество на приватизирано дружество за неизпълнени задължения на купувача по приватизационен договор и възможността да се учреди такава ипотека в хипотезата, когато към момента на вписването й длъжникът – купувач вече не е съдружник/акционер в дружеството, в противоречие с практиката в други влезли в сила съдебни решения.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

“Следва ли да се впише законна ипотека при липсата на декларации по чл. 264 ДОПК, при положение, че липсата на публични задължения се установява с официални свидетелстващи документи, ползващи се с материална доказателствена сила?”. И за двата въпроса частната касационна жалбоподателка сочи основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Стоил Сотиров

Определение №****/**.**.2010 по дело №****/2010

за решен в противоречие с практиката на ВКС /чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК/. В изложението е отразен и материалноправният въпрос: ”Следва ли актът /Протоколно решение/ на И. съвет на А., с който се приема решение за предприемане на действия за вписване на законна ипотека да съдържа реквизитите на чл. 167, ал. 2 ЗЗД и чл. 16, ал. 1 ПВ, предвид факта, че подадената до службата по вписванията молба за вписване отговаряла напълно на горепосочените разпоредби?”, който въпрос бил от значение за точното прилагане на закона, както и за развитие на правото - чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2008 по дело №****/2008

за необходимостта от индивидуализиране на ипотекирания имот с граници, необходимостта съдията по вписванията или съдът да събере липсващи данни и необходимостта обезпеченото вземане да бъде индивидуализирано с падеж, които се разрешават противоречиво от съдилищата.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борислав Белазелков

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право