Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 16 ал. 3 ЗЗД

Чл. 16. […] (3) При договори с продължително изпълнение изменяването или заменяването на общите условия има сила за насрещната страна по заварен договор само ако й е било съобщено и ако тя не е заявила в дадения й писмено достатъчен срок, че го отхвърля.

чл. 16 ал. 3 ЗЗД

Чл. 16. […] (3) При договори с продължително изпълнение изменяването или заменяването на общите условия има сила за насрещната страна по заварен договор само ако й е било съобщено и ако тя не е заявила в дадения й писмено достатъчен срок, че го отхвърля.

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Следва ли да се ангажира отговорността на потребителя при отчетена електроенелгия от неизведен на десплея регистър при софтуерна намеса по реда на чл. 183 ЗЗД и от правно значение ли са причините довели до измерване на част от потребената ел. енергия в скрит регистър на електромера, както и периода на това измерване , след като записът в него е безспорно установен?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веска Райчева

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

При установено софтуерно въздействие върху СТЕ, с което е измерена цялана доставена енергия , но е отчетена само част от нея, поради записването и в неизведен на дисплея регистър, следва ли да се ангажира отговорността на купувача по чл.183 ЗЗД и след отмяната на чл.47 и чл.52-56 ПИКЕ прилагат ли се разпоредбите на чл.48-51 включително при уреждане на отношения между доставчика на ел.енергия и потребителя ѝ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веска Райчева

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

на материалното и процесуално право, които доуточнени и групирани от състава на касационната инстанция, в съответствие със задължителните постановки в т. 1 на Тълкувателно решение №1/19.02.2010 г. на ОСГТК на ВКС, се свеждат до задължението на въззивния съд да определи, съобразно вида на сключения договор, качеството на ответника, на потребител с произтичащите от същото правни последици, посочени в чл. 143, т. 8а З.; за приложението на чл. 143, т. 8а З. и възможността потребител да се счита за уведомен за ОУ на Банката- кредитор, съобразно конкретна договорна разпоредба, когато липсват доказателства за връчването им, а клаузата за автоматично подновяване на договора е определена като неравноправна, съобразно чл. 143, т. 8а З.; за допустимостта Банката- кредитор едностранно да изменя договорните условия по потребителски договор, без изрично уведомяване на потребителя и получено от него писмено съгласие, когато автоматичното подновяване на договора е обявено за неравноправна клауза по см. на чл. 143, т. 8е З.; за възможността ищецът да се позовава на автоматично подновяване на договора за издаване на кредитна карта и съответно за настъпила предсрочна изискуемост, при липса на доказателства за индивидуално уговорена клауза за автоматично подновяване на договорните условия, за наличие на законова възможност да се присъжда договорна и наказателна лихва за един и същи период при твърдяна от Банката- кредитор предсрочна изискуемост на цялото вземане и води ли това до неоснователното и обогатяване; за възможността вземанията за лихви да са погасени по давност, на основание чл. 111, б. в1 ЗЗД, към датата на подаване на заявлението по чл. 417 ГПК, отчитайки посочените от ищеца по- горе дати; за възможността потребителски договор за кредит да се счете за автоматично подновен и да настъпят предпоставките за предсрочна изискуемост на задължението, когато същият с №51 РКО-А-1440/08.11.2004г. и със срок на действие 08.11.2008 г., включва индивидуално уговорени клаузите между страните, ответникът- кредитополучател е декларирал изрично запознаването си с действащите към 29.09.2006 г. и към 27.03.2007г. ОУ на кредитодателя, невключващи клауза за автоматично подновяване на договора и фиксиращи, че срокът за ползване на овърдрафта е определен в договора.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Алексиева

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

или документ въз основа или във връзка с ДПК се считат за получени и узнати от КЛ/СД, ако бъдат изпратени на адреса за кореспонденция, посочен в т. III на ДПК, както и ако са изпратени по факс или e-mail адрес, или съобщени по телефон, посочени от КЛ/СД в ДПК или последно декларирани от тях” също покрива критериите за неравноправна клауза по чл. 143 ЗЗП. От една страна тя предвижда възможност за кредитора да се изпраща всякакви съобщения до клиента и солидарния длъжник на посочения в т.ІІІ адрес и в случаите, когато те са посочили друг адрес по реда на чл. 8.2 ОУ. От друга страна въведената с нея фикция, че всяко изпратено по указания начин съобщение ще се счита в отношенията между страните и за получено, независимо дали има реално получаване и дали са изчерпани нормативно установените начини за връчване, „замества уредените в обективния правов ред начини и възможности за връчване на съобщения между субектите по правоотношението с изначално, пълно и безусловно освобождаване на кредитора от каквото и да било задължение да положи грижата на добрия търговец за връчването на съобщения, свързани с ДПК, на клиента/солидарния длъжник и доказването на опитите за такова връчване с простото изпращане на съобщенията по някой от установените в ОУ начин, без при това кредиторът да е длъжен дори да се увери в какъвто и да било поне опит за реално връчване. Установената фикция влошава положението на потребителя в сравнение с общата нормативна уредба за връчване на съобщения и изявления на страните в гражданските правоотношения и е в явен ущърб на правото на потребителя да бъде своевременно и надлежно уведомяван за изявленията на противната страна по ДПК”.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

Изискуемо ли е в хипотезата на предявен иск по чл. 422, ал. 1 ГПК вземането, произтичащо от договор за банков кредит, чиято предсрочна изискуемост не е била обявена на длъжника преди подаване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение от банката – кредитор по реда на чл. 418 ГПК, вр. чл. 417, т. 2 ГПК и чл. 60, ал. 2 ЗКИ?
Следва ли съдът да се произнесе по възражения за нищожност поради неравноправен характер на клаузи в потребителски договор, когато страната, направила възражението за нищожност, не е посочила конкретна законова норма, на която противоречи договорната клауза?
Как следва да се разбира понятието „индивидуално уговорена клауза” по смисъла на чл. 146 ЗЗП и дали подписването на договор за банков кредит от потребителя освобождава банката от задължението й да докаже, че намиращи се в договора клаузи, оспорени от потребителя като неравноправни, са били индивидуално уговорени с него?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Тотка Калчева

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

на материалното право: 1.”При наличие на спор относно точния смисъл на договорната клауза, следва ли чрез тълкуване на договора, съгласно изискванията на чл. 20 ЗЗД, да се издири действителната обща воля на страните, като се тълкуват отделните уговорки при отчитане на взаимовръзката им едни с други и всяка една в смисъла, който произтича от целия договор, с оглед целта му, обичаите в практиката и добросъвестността?”; 2.” Как следва да се преодолее противоречието между съдържанието на специална и обща клауза за изменение на договора, когато двете страни по взаимно съгласие са включили такава клауза в договора, поради което е налице съмнение и неясното относно начина и поредността на прилагането им?”.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Алексиева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право