Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 127 ал. 2 изр. 2 ЗЗД

Чл. 127. […] Всеки солидарен длъжник, който е изпълнил повече от своята част, има иск срещу останалите съдлъжници за разликата. Ако някой от последните се окаже неплатежоспособен, загубата се разпределя съразмерно между другите съдлъжници, включително и този, който е изпълнил.

чл. 127 ал. 2 изр. 2 ЗЗД

Чл. 127. […] Всеки солидарен длъжник, който е изпълнил повече от своята част, има иск срещу останалите съдлъжници за разликата. Ако някой от последните се окаже неплатежоспособен, загубата се разпределя съразмерно между другите съдлъжници, включително и този, който е изпълнил.

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

Когато едни и същи длъжници са поели солидарни задължения по различни договори за банков кредит, като с получените средства от единия са погасили част от солидарното си задължение по другия, следва ли да бъдат погасени всички техни общо поети солидарни задължения, за да възникне право на регрес по чл. 127, ал. 2, изр. 1 ЗЗД за съдлъжника, платил в повече?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2016

Относно предпоставките за приложение разпоредбите на чл. 127, ал. 2 ЗЗД за солидарен съдлъжник, който е изплатил част от месечните вноски по сключен договор за банков инвестиционен кредит.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

Дали при издаден изпълнителен лист за съдебно предявена част от вземането на кредитор и предприето въз основа на същия принудително изпълнение срещу всички солидарни длъжници, осъщественото в хода на производство по несъстоятелност спрямо един от тях частично погасяване на кредиторовото вземане, заявено и прието в това производство в пълния му размер има погасителен ефект и за вземането, предмет на изпълнителното производство, спряно по отношение на несъстоятелния длъжник на осн. чл. 638, ал. 1 ТЗ, когато го надхвърля по размер и дали е допустимо за разликата до пълния размер на заявеното в производството по несъстоятелност вземане на кредитора да бъде ангажирана отговорността на солидарните длъжници във висящото изпълнително производство срещу тях, когато този остатък на дълга не е бил съдебно предявен и присъден?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Алексиева

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

до каква степен е приложима преклузията по чл. 133 ГПК. Вероятно целта на заявеното по този начин питане е да се постави проблемът дали особеният представител, назначен по реда на чл. 47, ал. 6 ГПК, е ограничен от правилото на чл. 133 ГПК, при положение, че определени факти и обстоятелства му стават известни от изявления на други страни по спора след срока за подаване на писмен отговор. Извън обстоятелството, че конкретен правен въпрос няма зададен по посочения начин, а заявеното изрично питане е неконкретно, като уточняването му може да доведе до нарушение от страна на съда на чл. 6, ал. 2 ГПК, поради което касационното обжалване не следва да бъде допускано само на основание липса на поставен обуславящ правен въпрос, то и при изрично поставен правен въпрос в посочения смисъл не би се достигнало до допускане на касационното обжалване. И това е така, тъй като действително в първото по делото открито съдебно заседание от 4 октомври 2012 г. адв. Т. е заявила твърдение, че между съпругата на ищеца и ответницата Д. е имало уговорка за покриване на дълга със средства от продажба на общ имот, за което особеният представител е поискала да представи доказателства, докато процесуалният представител на ответницата Д. е заявил на свой ред, че е имало договорка между Д. и ищеца за заплащане на кредита от последния поради наличието на други отношения между страните, като е подчертал, че ответницата Д. не е могла да се ориентира в обстоятелствата преди доклада по делото. Твърденията на адв. Т. и на процесуалния представител на отв. Д. са за различни отношения (между ответницата и трето за спора лице, и между ищеца и ответницата), като явно адв. Т. черпи сведенията си от отв. Д., която обаче е заявила съответни фактически обстоятелства след срока по чл. 131, ал. 1 ГПК. Следователно относимият за случая, но непоставен правен въпрос е ограничен ли е от преклузивните срокове за заявяване на фактически твърдения особеният представител на ответника в случаите, когато те са основани на изявленията на друг ответник, пропуснал да ги заяви в срока по чл. 131, ал. 1 ГПК, и приложимо ли е спрямо особения представител правилото на чл. 147, т. 1 ГПК. Останалите съображения, дадени в изложението на основанията за допускане на касационното обжалване от адв. Т., по същината си са касационния основания по смисъла на чл. 281, т. 3 ГПК за неправилност на обжалваното въззивно решение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право