Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 114 ал. 3 ЗЗД

Чл. 114. […] За вземания от непозволено увреждане давността почва да тече от откриването на дееца.

чл. 114 ал. 3 ЗЗД

Чл. 114. […] За вземания от непозволено увреждане давността почва да тече от откриването на дееца.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

за признаване нищожността на процесния договор, позовавайки се на решение №******г. по т. д. №3415/2014г. на Софийски градски съд, с което е присъдено в полза на „Български пощи“ ЕАД обезщетение за неизпълнение на договора. Счита, че с оглед Тълкувателно решение №1/2020г. от 27.04.2022г. по тълк. д. №1/2020г. на ОСГТК на ВКС съдът е следвало да прогласи договора за нищожен, поради противоречие със закона, а именно поради нарушаване на императивната забрана за извършване на същинска банкова дейност от лица, които не притежават специалната правоспособност на кредитни институции, както и поради законовото ограничение за съвместяването на банкова с друг вид търговска дейност, а именно с тази на пощенски оператор. Същевременно се твърди, че апелативният състав се е отклонил от практиката на ВКС, съгласно която наличието на договор само по себе си не изключва деликтната отговорност, а решаващият съд е длъжен да изследва фактите и обстоятелствата, при които е причинена вредата, за да определи основанието за обезщетяването й като деликтно или договорно. В тази връзка се сочи, че вредите от присвояванията възникват за клиентите на банката, като между пощенските служители и увредените клиенти няма каквато и да е договорна връзка, поради което извършеното представлява деликт. Поддържа се, че в конкретния случай банката е възстановила неправомерно усвоените от служители на „Български пощи“ ЕАД суми в периода от 10.05.2013г. до 07.10.2016г., поради което именно това е моментът, в който Банката е претърпяла вреда и следователно от този момент тече погасителната давност за иска по чл. 49 ЗЗД, така че към датата на предявяване на исковата молба на 10.05.2018г. 5-годишната давност не е изтекла.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Николай Марков

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1/допустимо ли е по реда на настоящото производство да се прави възражение за погасени по давност задължения, след като по делото има представени доказателства за психичното здраве на ищцата Д. П. А., че същата е била с 50% инвалидност, с водеща диагноза „Шизотипно разстройство“; 2/ допустимо ли е ищецът да иска съдебно-психиатрична експертиза за себе си, с цел доказвайки претърпени неимуществени вреди от виновното поведение на ответника; 3/ недопускането на съдебно-психиатрична експертиза от първоинстанционния съд, както и недопускането на доказателства във втора инстанция, представлява ли съществено процесуално нарушение на съдопроизводствените правила.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веселка Марева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Тече ли давностен срок по чл. 114, ал. 1 ЗЗД, ако в резултат на недобросъвестното поведение на насрещната страна по договор, кредиторът не е знаел, че вземането е възникнало и е изискуемо и по тази причина не е можел да упражни правата си? и Длъжен ли е съдът да обсъди всички възражения и доводи на страните и да изложи мотиви по тях в съответствие с правилото по чл. 236, ал. 2 ГПК? Първият от въпросите касаторът счита че е от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото /чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК/, доколкото липсва правна норма, аналогична на разпоредбата на чл. 114, ал. 3 ЗЗД и по отношение на договорните правоотношения /давност да тече от откриването на дееца, респ. на обстоятелствата, пораждащи вземането/. Втория от въпросите си обвързва с оплакването, че въззивният съд не е обсъдил довода му, че с поведението си да не признава наличието на задължителни минимални инвестиции и да не ги посочва в отчетите си като такива, концесионерът не е изпълнявал договорните си задължения и е подвеждал концедента, което е поставило в невъзможност последния да прецени дали е налице изпълнение или не. Това процесуално нарушение на въззивния съд, според касатора е довело до постановяване на решение в отклонение от практиката на ВКС, обективирана в решенията по чл. 290 ГПК, постановени по гр. д.№479/2021 г. на ІV г. о. на ВКС, по гр. д.№2056/2015 г. на ІV г. о. на ВКС, по гр. д.№964/2012 г. на ІV г. о. на ВКС, по гр. д.№823/2010 г. на ІІ г. о. на ВКС, по по гр. д.№826/2009 г. на ІV г. о. на ВКС, по гр. д.№71/2009 г. на ІІІ г. о. на ВКС, по гр. д.№4989/2008 г. на ІІІ г. о. на ВКС, по гр. д.№748/2011 г. на ІІ г. о. на ВКС, както и в т. 19 на ТР №4/04.01.2001г. на ОСГК на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Людмила Цолова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

по същество на спора, който е от значение за размера на обезщетението, и подлежи на доказване в процеса с всички допустими по ГПК доказателствени средства. Предвид изложеното, неоснователно е искането за допускане на касационно обжалване на въззивното решение за проверка на неговата допустимост.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дияна Ценева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1) „при положение, че представеният по изпълнителното дело акт, наречен разпределение, няма характера на разпределение, доколкото не съдържа необходимите реквизити, написано е на ръка и не е четливо, може ли да се приеме, че дружеството е било лишено от възможност да го обжалва, тъй като управителят не е възприел този документ като разпределение; 2) ако дружеството е било лишено от възможността да обжалва разпределението, от коя дата узнава за увреждането“; 3) „разпределението в изпълнителното производство следва ли да има съответните реквизити и да бъде четливо написано“; 4) ако разпределението няма необходимите реквизити и не е четливо написано, следва ли да се приеме, че има валидна сила, за подписалите го лица; 5) ако между същите страни, пред същия съд, за едни и същи суми, е водено дело, но нито една от страните не е приложила решението по това дело в настоящото производство, прекъсва ли давността фактът, че ищецът е упражнил правото си на иск своевременно“; 6) в случай че давността е прекъсната, следва ли искът да бъде уважен“; 7) „решено ли е делото в противоречие с ТР №1/04.02.2013 г. по тьлк. д. №2/2012 г. на ОСНК на ВКС, в което се приема, че давността за непозволеното увреждане по чл. 114, ал. 3, вр. с чл. 110 ЗЗД не познава абсолютен срок за погасяване на правото на иск за обезщетение; 8) „при направено възражение за изтекла погасителна давност, трябва ли съдът при разпределяне на доказателствената тежест, да укаже на ищеца, че следва да установи фактите във връзка с възражението, съответно за неизтекъл давностен срок, за неговото спиране или прекъсване и т. н.“.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ценка Георгиева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

се сочи противоречие на обжалваното решение с решение №697 от 31.05.2011 г. по гр. д.№1251/2009 г. на ВКС, ГК, I г. о., решение №81 от 04.05.2015 г. по гр. д.№5534/2014 г. на ВКС, ГК, III г. о., решение №230 от 10.11.2011 г. по гр. д.№307/2011 г. на ВКС, ГК, II г. о. и решение №21 от 10.02.2014 г. по гр. д.№4411/2013 г. на ВКС, ГК, II г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

1) при заплатено обезщетение на увреденото лице от страна на ГФ по реда на КЗ, делинквентът дължи ли обезщетение за забава на увреденото лице върху заплатената ГФ сума, считано от датата на непозволеното увреждане; 2) в случай, че такова обезщетение се дължи, от кой момент започва да тече погасителната давност по чл. 111, б. в ЗЗД – от момента на непозволеното увреждане или от момента на заплатената ГФ главница; 3) дължи ли делинквентът лихва върху заплатеното ГФ на пострадалото лице обезщетение, предвид обстоятелството, че главницата не е установена по съответния съдебен ред със сила на пресъдено нещо; 4) кой дължи обезщетение за забава от момента на увреждането – делинквентът или заплатилият обезщетението ГФ и върху каква сума, предвид липсата на съдебно установено вземане; и 5) заплатеното обезщетение от ГФ за причинени вреди на пострадалото лице има ли правната стойност на паричното обезщетение, определено със силата на пресъдено нещо, произтичащо от съдебно уважена претенция за причинени неимуществени вреди. От страна на жалбоподателя се навежда допълнителното основание за допускане на касационното обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, като се твърди, тези правни въпроси да са от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото, но без да се излагат каквито и да било съображения в тази насока.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

така: при въведено във въззивната жалба обосновано оплакване за допуснати от първоинстанционния съд нарушения на съдопроизводствените правила във връзка с доклада, следва ли въззивния съд да даде указания за отстраняването им?, като решен въпроса в противоречие с решение №111 от 03.11.2015г. по т. д.№1544/2014 г. на ВКС, 2-ро т. о. и TP №1 от 09.12.2013 г. по тълк. д. №1/2013 г. на ВКС, ОСГТК. Въпросът е изведен от оплакването на касатора, че не са били взети предвид направените от същата страна с въззивната жалба оплакване за липсата на доклад на първоинстанционния съд по смисъла на чл. 146 ГПК, и възражение за липсата на посочен ЕИК за ищеца в исковата молба, както и за липсата на обявяване от съда по чл. 155 ГПК за установен факта на преобразуването на ИА "Социални дейности на МО" в ИА "Военни клубове и военно-почивно дело". В останалите части на раздел І от изложението, в неговите подточки 1.2, 1.3, и 1.4, са изложени оплакванията на касатора относно допуснати от въззивния съд процесуални нарушения на чл. 235, ал. 2 ГПК и чл. 236, ал. 2 ГПК, без да са формулирани от касатора конкретни правни въпроси по смисъла т. 1 ТР №1/2010 г. по тълк. д.№1/2009 г. на ОСГТК на ВКС, а се сочи само наличие на противоречие на обжалваното въззивно решение с конкретно посочени ТР и решения по чл. 290 ГПК на ВКС по други дела и дадените с тази посочена практика на ВКС отговори по отделни правни въпроси.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Соня Найденова

12310 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право