Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 114 ал. 2 ЗЗД

Чл. 114. […] (2) Ако е уговорено, че вземането става изискуемо след покана, давността започва да тече от деня, в който задължението е възникнало.

чл. 114 ал. 2 ЗЗД

Чл. 114. […] (2) Ако е уговорено, че вземането става изискуемо след покана, давността започва да тече от деня, в който задължението е възникнало.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

При предявен осъдителен иск по чл. 430, ал. 1 ТЗ може ли обявяване на кредита за предсрочно изискуем да бъде извършено чрез връчване на препис от исковата молба и приложенията към нея, съдържащи изявлението на кредитора за обявената предсрочна изискуемост, и представлява ли това факт, който трябва да бъде съобразен от съда на основание чл. 235, ал. 3 ГПК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мария Бойчева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

за началния момент на настъпването на изискуемостта на вземането, произтичащо от договор за паричен заем с оглед изтичането на 5-годишния давностен срок по чл. 110, ал. 1 ЗЗД към момента на отправяне на нотариалната покана, както и дали разпоредбата на чл. 240, ал. 4 ЗЗД определя момента на настъпване на изискуемостта на вземането и началото на течението на погасителната давност при договор за заем без уговорен от страните срок за връщане на заемната сума с оглед задължителната практика на ВКС по отношение на същността на падежа като момента, в който настъпва изискуемостта на вземането и и се поставя началото на течението на погасителната давност. Твърди се, че въпросите са разрешени в противоречие с ТР №5/21.11.2019 год. по тълк. д. №5/2017 на ОСГТК, ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Марио Първанов

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Задължителни ли са указанията на ВКС за приложението на закона и за процесуалните действия, които трябва да извърши въззивният съд при новото разглеждане на делото?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2021

Относно приложението на разпоредбата на чл. 301 ТЗ, касаеща потвърждаването на извършените без представителна власт от името на търговец действия по сключване на договор и способите за установяването му.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Хорозова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

Представлява ли процесуално нарушение на първоинстанционния съд изготвянето на доклад, с който не са дадени указания за това в чия тежест следва да се възложи доказването на датата на възникване на задължение по договор за заем при направено възражение от заемателя за настъпила погасителна давност без да е посочен началния момент, от който насетне тече същата?
Дължи ли въззивния съд даване на указания до страните за предприемане на процесуални действия пропуснати в първата инстанция, включително относно тежестта на доказване на възражението на ответника, че сумата не е дадена в заем?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веска Райчева

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

така: при въведено във въззивната жалба обосновано оплакване за допуснати от първоинстанционния съд нарушения на съдопроизводствените правила във връзка с доклада, следва ли въззивния съд да даде указания за отстраняването им?, като решен въпроса в противоречие с решение №111 от 03.11.2015г. по т. д.№1544/2014 г. на ВКС, 2-ро т. о. и TP №1 от 09.12.2013 г. по тълк. д. №1/2013 г. на ВКС, ОСГТК. Въпросът е изведен от оплакването на касатора, че не са били взети предвид направените от същата страна с въззивната жалба оплакване за липсата на доклад на първоинстанционния съд по смисъла на чл. 146 ГПК, и възражение за липсата на посочен ЕИК за ищеца в исковата молба, както и за липсата на обявяване от съда по чл. 155 ГПК за установен факта на преобразуването на ИА "Социални дейности на МО" в ИА "Военни клубове и военно-почивно дело". В останалите части на раздел І от изложението, в неговите подточки 1.2, 1.3, и 1.4, са изложени оплакванията на касатора относно допуснати от въззивния съд процесуални нарушения на чл. 235, ал. 2 ГПК и чл. 236, ал. 2 ГПК, без да са формулирани от касатора конкретни правни въпроси по смисъла т. 1 ТР №1/2010 г. по тълк. д.№1/2009 г. на ОСГТК на ВКС, а се сочи само наличие на противоречие на обжалваното въззивно решение с конкретно посочени ТР и решения по чл. 290 ГПК на ВКС по други дела и дадените с тази посочена практика на ВКС отговори по отделни правни въпроси.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Соня Найденова

1237 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право