Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 2 ЗВСВНОИ

Чл. 2. Отмяна на отчуждаването могат да искат и лицата, чиито незастроени недвижими имоти са били отчуждени по реда и при условията на чл. 1, ал. 1, ако върху имотите не е започнало фактическо строителство към момента на влизане на този закон в сила.

чл. 2 ЗВСВНОИ

Чл. 2. Отмяна на отчуждаването могат да искат и лицата, чиито незастроени недвижими имоти са били отчуждени по реда и при условията на чл. 1, ал. 1, ако върху имотите не е започнало фактическо строителство към момента на влизане на този закон в сила.

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Поради вероятна недопустимост на въззивното решение - като постановено по нередовна искова молба, съдържаща противоречие между обстоятелствена част и петитум по отношение на това за какво конкретно се претендира: за собственост върху реална част от имот или за идеални части от този имот.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

са решени в противоречие с практиката на ВКС.2. Може ли да се приеме, че е налице обедняване на ищеца, изразяващо се в пропуснатите от него наемоподобни доходи при отдаване на имота под наем, без да се изследва и докаже от ищеца този сигурен пропуск в увеличаване на неговия актив, чиито именно пропуск представлява неговото обедняване? Кои са обективните факти, отчитайки особеностите на конкретния случай и може да се направи обоснован извод, че в патримониума на ищеца действително е могла да настъпи положителна промяна и как следва да се установи? Въпросите са решени в противоречие с практиката на ВКС и са от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото. 3. Постановеното решение е в противоречие с т. р. №1/2013 г. по т. дело №1/2013 г. на ОСГТК на ВКС за ролята на въззивната инстанция, като решаваща такава, относно задълженията на въззивната инстанция. Въпросът е решен в противоречие със задължителната практика на ВКС и с практиката на ВКС. 4. Относно определяне размера на обезщетението при предявен иск по чл. 59 ЗЗД – следва ли въззивната инстанция служебно да извърши проверка на правилността на определения от първостепенния съд размер на обезщетението, след като има наведени във въззивната жалба доводи в тази насока? 5. По приложение разпоредбата на чл. 162, ал. 1 ЗЗД при претенция по чл. 59 ЗЗД – какво е задължението на въззивната инстанция при проверка правилността на първостепенното решение, когато първостепенният съд е приложил разпоредбата на чл. 162, ал. 1 ГПК – какво е задължението на въззивната инстанция при проверка правилността на първостепенното решение, когато първостепенният съд е приложил разпоредбата на чл. 162, ал. 1 ГПК? Въпросите са решени в противоречие със задължителната практика на ВКС и с практиката на ВКС. 6. Може ли въззивната инстанция да приеме за доказан искът по чл. 59 ЗЗД относно един от елементите на чл. 59 ЗЗД – ползване на чужд имот въз основа на гласни доказателства. При преценката на гласни доказателства съдът длъжен ли е да посочи съображения, защо и може ли само въз основа на това/гласните доказателства/ да приеме, че е налице доказаност на предявените искове и без да е обсъден в съвкупност целият доказателствен материал. Въпросът е решаван противоречиво от съдилищата. Като основание за допускане на касационно обжалване по този въпрос се сочи чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Поради вероятна недопустимост на въззивното решение - като постановено по нередовна искова молба, съдържаща противоречие между обстоятелствена част и петитум по отношение на това за какво конкретно се претендира: за собственост върху реална част от имот или за идеални части от този имот.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2019

Може ли гражданския съд да осъществява косвен съдебен контрол за материална законосъобразност на решенията на ОбСЗ, влезли в законна сила, при възражение на ответника по делото, когато той не заявява лични или на наследодателя си права върху процесния възстановен земеделски имот, преди образуването на ТКЗС?
За допустимостта лице – страна в производство по спор за собственост на възстановен земеделски имот (в т.ч. и общината), възстановен по реда на ЗСПЗЗ да оспорва правото на възстановяване на заявителя по чл. 10 ЗСПЗЗ?
За възможността да се приеме, че в исковия процес Общината като страна е особен правен субект, по отношение на който са налице различни, по-широки възможности за оспорване на влязъл в сила конститутивен акт за възстановяване на правото на собственост, отколкото тези , които са на разположение на останалите правни субекти?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емануела Балевска

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Позоваването на придобивната давност елемент ли е от фактическия състав на придобивното основание по чл. 79 ЗС и от кой момент се счита, че е осъществено придобивното основание – от момента на позоваването на изтекла придобивна давност или от момента на изтичането на предвидения за това от закона срок?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Владимир Йорданов

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

не кореспондират с мотивите към обжалвания съдебен акт, а отразяват тезата на касационната жалбоподателка, че до 2014 г. никой не е упражнявал фактическа власт върху имота и съответно - несъгласието й с направените от въззивната инстанция фактически изводи по спора, които са в обратен смисъл. Въззивният съд не е приел, че абстрактната възможност едно лице да извършва фактически действия в имота представлява упражняване на фактическа власт, а че дружеството е владяло имота чрез трето лице - свидетеля Н., на когото управителят на дружеството възложил да се грижи имота. Този свидетел посещавал имота през различни периоди за да го наглежда и почиства от трева и бурени „за да не изглежда пустеещ”. Неговите показания са съпоставени с показанията на св. В., който е посетил за пръв път имота след м. май 2014 г. заедно с бащата на жалбоподателката, и е направен извод, че между тях липсва противоречие, тъй като касаят различни времеви периоди, а фактите, които установява св. В. са се осъществили след изтичане на срока по чл. 79, ал. 2 ЗС. Поради това поставените въпроси не са обуславящи изхода на делото и по тях не следва да се допуска касационно обжалване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дияна Ценева

1234 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право