Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 5 ал. 2 ЗВСОНИ

Чл. 5. […] (2) Изтеклата придобивна давност за имоти, собствеността върху които се възстановява по този закон или по Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, или по Закона за амнистия и връщане на отнети имущества, не се зачита и започва да тече от деня на влизането на тази разпоредба в сила.

чл. 5 ал. 2 ЗВСОНИ

Чл. 5. […] (2) Изтеклата придобивна давност за имоти, собствеността върху които се възстановява по този закон или по Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, или по Закона за амнистия и връщане на отнети имущества, не се зачита и започва да тече от деня на влизането на тази разпоредба в сила.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Упражняването на владение, което е явно и демонстрирано спрямо цялото общество, представлява ли демонстриране на владение с намерение за своене и спрямо лицето, което се легитимира по документ като собственик?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светлана Калинова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Какви са правомощията на съда в случаите, когато се констатира недопустимост на едновременното водене на положителен и на отрицателен установителен иск за собственост - възможно ли е съдът сам да реши по кой от двата иска да прекрати производството?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дияна Ценева

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Явява ли се държавата владелец на реституирания с влязло в сила съдебно решение имот или е държател на същия, като го държи за собствениците. Позовават се и на основанието по чл. 280, ал. 2, изр. 3 ГПК - очевидна неправилност.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дияна Ценева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Допустимо ли е първоинстанционният съд да осъществи инцидентен съдебен контрол на осн. чл. 17, ал. 2 ГПК, в хипотеза когато страната не е отправила изрично искане в тази смисъл, но своевременно е оспорила правото на ищеца, произтичащо от решение на поземлена комисия, като е противопоставила свое придобивно основание по отношение собствеността на същите идеални части, възникнало в предхождащ реституционното производство момент, поради което и представляващо пречка за реституция по ЗСПЗЗ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Наталия Неделчева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

а/ в тежест на ищеца ли е при оспорване, направено от ответника, да докаже, че имотът е придобит от собственик; б/ следва ли страната, която се позовава на деривативен способ за придобиване на права, да докаже и собствеността на своя праводател и може ли да ползва за това представения и оспорен нотариален акт; в/ в случай че и противната страна противопоставя права, установени с нотариален акт, разпростира ли се доказателствената сила на нотариалния акт относно обстоятелството, че имотът е купен от собственик или страната следва да докаже правото на собственост на праводателя; г/ правилно ли въззивният съд е приел, че ищецът доказва придобивното основание единствено с представянето на оспорения нотариален акт в случай че и ответникът разполага с нотариален акт; следва ли в случай че и двете страни разполагат с нотариален акт, ищецът да установи придобиването на правото на собственост до възникнал оригинерен способ; втора група въпроси: а/ основателно ли е направеното от ответницата възражение за изтекла в нейна полза придобивна давност; б/ владяла ли е ответницата процесния имот в продължение на 10 години и демонстрирала ли е това владение на ищците; в/ имала ли е ответницата animus и corpus върху процесния имот; г/ извършила ли е ответницата действия, които могат да установят владение; д/ достатъчно ли е засаждането на трайни насаждения, за да се приеме, че дадено лице е осъществявало върху даден имот фактическа власт с анимус за своене; правят ли тези действия владението явно; е/ правилна ли е комплексната преценка на въззивния съд за това дали е упражнявана фактическа власт върху имота и демонстрирано ли е намерение за своене; правилно ли са интерпретирани свидетелските показания; ж/ когато фактическата власт върху изцяло чужд имот е придобита при липса на правно основание, необходимо ли е да бъде демонстрирана промяна в намерението за своене. Посочва се, че по първата група въпроси обжалваното решение е постановено в противоречие с тълкувателно решение №******г. по т. д. №11/2012 г. на ОСГК на ВКС, решение №107/31.07.2018 г. по гр. д. №3540/2018 г. на ВКС, първо г. о., решение №157/19.06.2013 г. по гр. д. №103/2012 г. на ВКС, първо г. о., решение №128/12.01.2018 г. по гр. д. №412/2017 г. на ВКС, второ г. о. По втората група въпроси се сочи противоречие с решение №60108/22.11.2021 г. по гр. д. №3534/2020 г. на ВКС, второ г. о., решение №161/23.01.2019 г. по гр. д. №4894/2017 г. на ВКС, първо г. о., решение №262/29.11.2011 г. по гр. д. №342/2011 г. на ВКС, второ г. о. и решение №6/22.01.2010 г. по гр. д. №2760/2008 г. на ВКС, второ г. о. Поддържа се и основанието по чл. 280, ал. 2, изр. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Донкова

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Явно ли е владението на недвижим имот, ако собственикът не може да узнае кой точно упражнява фактическата власт и срещу кое конкретно лице да се защити и от кой момент в подобна хипотеза започва да тече придобивна давност?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Камелия Маринова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

за елементите на фактическия състав на придобивната давност по чл. 79, ал. 1 ЗС и по-конкретно дали се включва в тях и изискването невладеещият собственик да е уведомен за намерението за своене на владелеца, т. е. същото да му е противопоставено, в съдебната практика е прието, че такова изискване съществува, но само в хипотезата на съсобственост - когато съсобственикът твърди да е придобил по давност идеалните части на останалите съсобственици, то е необходимо да демонстрира това свое намерение по отношение на тях, за да бъдат отблъснати претенциите му. Когато обаче се касае за владение върху чужд имот, при липса на заявени претенции от трети лица, упражняващият фактическата власт върху имота като свой няма и по отношение на кой да демонстрира това свое намерение да свои имота за себе. В този смисъл, при липса на действия, целящи отблъскването на установеното владение и при липса на заявени претенции за имота, фактът, че владелецът се намира в имота и го поддържа в рамките на необходимата грижа, следва да се възприеме като действия по смисъла на чл. 68, ал. 1 ЗС. Според презумпцията на чл. 69 ЗС се предполага, че упражняващият фактическата власт държи вещта за себе си, т. е. притежава качеството на владелец и то от момента на установяване на тази фактическа власт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Розинела Янчева

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Поради явна необоснованост на решаващите изводи по предмета на спора, водещи до превратно приложение на закона и съществени нарушения на логическите правила при прилагане института на придобивната давност по чл. 70 ЗС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Снежанка Николова

12363 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право