Добър ден! Моля, влезте в профила си!

пар. 5 т. 39 ДР ЗУТ

§ 5. По смисъла на този закон: […]
39. “Обект” е самостоятелен строеж или реална част от строеж с определено наименование, местоположение, самостоятелно функционално предназначение и идентификатор по Закона за кадастъра и имотния регистър.

пар. 5 т. 39 ДР ЗУТ

§ 5. По смисъла на този закон: […]
39. “Обект” е самостоятелен строеж или реална част от строеж с определено наименование, местоположение, самостоятелно функционално предназначение и идентификатор по Закона за кадастъра и имотния регистър.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Допустима ли е делба на гараж, който е без документи и вероятно подлежи на събаряне? Гаражът следва ли основната сграда, явява ли е като приращение и допустим ли е до делба? Допустимо ли е, с оглед защитата толериране на бездействието на ищците за недвижим имот, непредприемащи позволените в закона средства за защита на своята собственост преди изтичане на 10 годишния срок от установяване на фактическа власт върху недвижим имот? С оглед противоречивата теория и съдебна практика прави ли упражняващия фактическа власт върху имота добросъвестен владелец, за който с оглед сложният фактически състав тече 5-годишна придобивна давност като добросъвестен владелец? Трябва ли да се признае правото на собственост и на А. П. А.-В.? Допустим ли е гараж до делба, след като не съществува и документа за собственост на наследодателя?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

дали ползваните от съделителите реални части от жилищната сграда отговарят на строителните правила и норми за обособяване на самостоятелно жилище, респ. че не са били обособени като такива по предвидения от закона ред, ако по него не е имало възражение в отговора на исковата молба, не е бил обсъждан от първоинстанционния съд и няма оплакване във въззивната жалба;

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Атанас Кеманов

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

е достатъчна, за да не се допуска касационно обжалване, като касационната инстанция не е длъжна да извежда въпроса. Въпреки това, съдът ще разгледа твърденията за противоречие с практиката на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

касаторът счита, че е налице противоречие с решение №207 от 16.06.2011 г. по гр. д.№867/2010 г. на ВКС, ГК, II г. о., решение №81 от 04.04.2014 г. по гр. д.№5556/2013 г. на ВКС, ГК, І г. о., решение №26/23.02.2017 г. по гр. д.№3024/2016 г. на ВКС, ГК, І г. о., решение №1368 от 03.12.2008 г. по гр. д.№4834/2007 г. на ВКС, ГК, ІV г. о., решение №300 от 15.04.2014 г. по гр. д.№4521/2013 г. на ВКС, ГК, І г. о., решение №95/24.06.2015 г. по гр. д.№524/2015 г. на ВКС, ГК, І г. о., т. 1 Тълкувателно решение №34 от 01.08.1983 г. на ОСГК на ВС, т. 1 и т. 2 Тълкувателно решение №1 от 09.12.2013 г. по тълк. д.№1/2013 г. на ОСГТК на ВКС и решение №111 от 03.11.2015 г. по т. д. №1544/2014 г. на ВКС, ТК, ІІ т. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1. Допустимо ли е разширително тълкуване на клаузите на сключения между страните нотариален акт за покупко - продажба на идеални части от недвижим имот при условие, че същите изрично, ясно и точно са уговорили, че се прехвърлят идеални части само от първия и втория етаж от триетажната масивна жилищна сграда; 2. Как следва да се тълкува действителната воля на страните по сключен двустранен договор - разширително или стеснително, или стриктно съгласно сключения договор, за да не се накърняват техните интереси; при тълкуване на договорните клаузи следва ли да се издирва действителната воля на страните в смисъла, който произтича от целия договор; конкретно за случая - може ли да се приеме, че прехвърлителката е прехвърлила идеалните части, които притежава от цялата къща, а не както е описано в нотариалния акт от първия и втория етаж от къщата, с подробно описание на помещенията на първия и втория етаж; 3. Може ли при разглеждане на процесния казус и тълкуването на клаузите на нотариалния акт за покупко - продажба на идеални части съдът толкова свободно да тълкува същите, че да се стига до подменяне на договореностите между страните, което от своя страна води до напълно неблагоприятен изход за някоя от страните; 4. Недвижим имот, за който няма строителни книжа и не е издадено удостоверение по параграф 16, ал. 1, изр. 2 ПР на ЗУТ, представлява ли годен за извършване на разпоредителни сделки самостоятелен обект. Бланкетно се релевират и основанията за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 2 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Пламен Стоев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

в отношенията между страните са дали изградената в дворното място едноетажна жилищна сграда е една или от част от нея е обособено самостоятелно жилище, като годен обект на правото на собственост, и дали ако това е така, обособеното самостоятелно жилище е придобито от ответниците К. на основание придобивна давност, изтекла през 2018 г.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Розинела Янчева

1236 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право