Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 40 ЗУТ

Чл. 40. (1) Всяко жилище трябва да има самостоятелен вход, най-малко едно жилищно помещение, кухня или кухненски бокс и баня-тоалетна, както и складово помещение, което може да бъде в жилището или извън него. Допустимо е помещенията да бъдат пространствено свързани с изключение на тоалетни и бани-тоалетни.
(2) Санитарни помещения над жилищно помещение, над кухня или килер за хранителни продукти се допускат само в жилището, което обслужват.

чл. 40 ЗУТ

Чл. 40. (1) Всяко жилище трябва да има самостоятелен вход, най-малко едно жилищно помещение, кухня или кухненски бокс и баня-тоалетна, както и складово помещение, което може да бъде в жилището или извън него. Допустимо е помещенията да бъдат пространствено свързани с изключение на тоалетни и бани-тоалетни.
(2) Санитарни помещения над жилищно помещение, над кухня или килер за хранителни продукти се допускат само в жилището, което обслужват.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

въззивното решение влизало в противоречие с решение №217 от 9.06.2011 г. на ВКС по гр. д. №761/2010 г., IV г. о., решение №235 от 4.07.2011 г. на ВКС по гр. д. №513/2010 г., IV г. о., решение №324/22.04.2010 г. на ВКС по гр. д. №1413/2009 г., IV г. о. и три определения на ВКС по чл. 288 ГПК, които не представляват практика по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК; на решение №108 от 16.05.2011 г. на ВКС по гр. д. №1814/2009 г., IV г. о., решение №1318 от 16.04.2009 г. на ВКС по гр. д. №5641/2007 г., II г. о. и решение №111 от 30.10.2018 г. на ВКС по гр. д. №3807/2017 г., I г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

С цел проверка съответствието на обжалваното решение с ТР №3/28.06.2016 г. по тълк. д. №3/2014 г. на ОСГК на ВКС, с позоваването на което въззивният съд е обосновал решаващия си извод, че ищецът е притежавал идеални части от спорните гараж и лятна кухня, с които, като обекти на допълващото застрояване, същият се е разпоредил чрез договора за покупко-продажба, въпреки че в текста на договора липсва изричното им посочване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Маргарита Соколова

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

Дали когато реална част от жилищна сграда не е фактически обособена като жилище, но е възможно да бъде обособена като самостоятелен обект с това предназначение, предварителният договор за нейната продажба е нищожен поради невъзможен предмет?
За задължението на съда да уведоми страните в случаите когато възнамерява да се произнесе служебно по нищожността на правна сделка, която е от значение за решаване на правния спор, като им даде възможност да изразят становище и посочат доказателства, както и за задължението му да събере служебно доказателства, за да не остане делото неизяснено от фактическа страна, ако тези доказателства са необходими за служебно прилагане на императивната материалноправна норма.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Десислава Попколева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

съставът на I г. о. на ВКС приема, че аналогично на урегулирането на поземлените имоти, одобреният архитектурен проект за построяване на обекти в сграда, определя пространствения обем на тези обекти и тяхното предназначение. Фактическите преустройства, чрез които се променя квадратурата на съответния обект чрез разделянето му на повече от един обект или чрез придаване на части от него към съседен обект, придобиват правно значение след като бъдат одобрени от техническите органи на общината. Когато се продава обект, който е преустроен без да са спазени изискванията на чл. 202 ЗУТ, е възможно страните да се договорят да се прехвърли обектът в старите му /преди преустройството/ граници, възможно е да се продаде обектът и в неговата намалена квадратура като се съобразят фактическите му граници. Каква е действителната воля на страните трябва да се установи чрез тълкуване на договора въз основа на описанието на обекта – квадратура, граници и др. Вещноправните последици на договор, с който се прехвърля реална част от самостоятелен обект, настъпват едва с одобряването на инвестиционния проект по чл. 202 ЗУТ, защото фактическото обособяване не се признава от закона като правнорелевантно. След като се забранява да се придобиват чрез прехвърлителни сделки реални части от самостоятелни обекти, за които не е одобрен инвестиционен проект, то и придобиването по давност на такива обекти също следва да се счита за забранено, за да не се създава двойствен режим за обособяване на самостоятелни обекти в зависимост от придобивния способ – оригинерен или деривативен.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

1. „Може ли съдът да основе своите изводи само на избрани от него доказателства, без да обсъди всички събрани по делото доказателства; 2. „Задължен ли е съдът да обсъди всички възражения и доводи на страните, за да установи вярно фактологията и предмета на спора и води ли неговото бездействие до необоснованост на постановеното решение; 3. „Длъжен ли е съдът да обсъди всички доказателства събрани по спора за наличието на отрицателната предпоставка за възлагане на имота по чл. 349, ал. 2 ГПК „съделителят да няма друго жилище по отношение на съделителя, заявил възлагателната претенция, включително приетата по делото експертиза относно възможността за обособяване на два самостоятелни дяла на другото жилище на заявилия възлагането съделител, и при уважаване искането на последния, да изложи мотиви защо приема, че другият съделител не е опровергал твърдението за наличието на отрицателната предпоставка; 4. „Доказана ли е отрицателната предпоставка по чл. 349, ал. 2 ГПК (като част от доказването на едно материално субективно право) „съделителят да не притежава друго жилище, когато съделител направил искане за възлагане на неподеляем имот по реда на чл. 349, ал. 2 ГПК не докаже и не представи никакви доказателства, че не притежава друго жилище нито на територията на общината, в която се намира процесния имот, нито на територията на страната; 5. „Отрицателното условие да „няма собствено жилище следва ли да се разбира в смисъл съделителят с възлагателна претенция да не притежава друг жилищен имот, който по своето предназначение да служи за задоволяване на жилищни нужди, отговаряйки на легалното определение по пар. 5, т. 30 ДР ЗУТ и на изискванията на чл. 40 ЗУТ - да има самостоятелен вход, най- малко едно жилищно помещение, кухня или кухненски бокс и баня - тоалетна, както и складово помещение, което може да бъде в жилището или извън него, или отрицателното условие да „няма собствено жилище следва да се приеме, че е налице само в случаите, при които притежаваната идеална част не може да служи за задоволяване на жилищни нужди на претендиращия възлагането съделител“; 6. „Представлява ли промяната в пазарната цена на делбения имот обективно настъпил (новонастъпил) в хода на делото факт и длъжна ли е въззивната инстанция да се съобрази с тази настъпила в хода на делото промяна; 7. „Следва ли въззивната инстанция да събере и цени доказателствата за тази промяна, ако предмет на въззивно обжалване е решението на първоинстанционния съд в частта относно приложения способ за извършване на делбата - възлагане на допуснатия до делба като неподеляем имот в полза на заявилия възлагателна претенция съделител, при което по силата на императивната разпоредба на чл. 349, ал. 2 ГПК, съдът е длъжен да определи и паричното уравнение на дяловете на останалите съделители“. Поддържа, че решението е очевидно неправилно.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Пламен Стоев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

дали ползваните от съделителите реални части от жилищната сграда отговарят на строителните правила и норми за обособяване на самостоятелно жилище, респ. че не са били обособени като такива по предвидения от закона ред, ако по него не е имало възражение в отговора на исковата молба, не е бил обсъждан от първоинстанционния съд и няма оплакване във въззивната жалба;

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Атанас Кеманов

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Длъжен ли е съдът да изясни въпроса дали имотът, предмет на делбата, е поделяем, преди да избере способа, по който да се извърши делбата, съответно допустимо ли е имотът да бъде изнесен на публична продан като неподеляем, без да е изяснен въпроса относно неговата поделяемост. Има ли задължение въззивният съд служебно да назначи експертиза за поделяемостта на имота, при направен довод за приложимостта на способ за извършване на делбата, обусловен от поделяемостта на имота, когато този въпрос е останал неизяснен при разглеждането на делото от районния съд? Когато в една сграда фактически съществуват самостоятелни обекти, необходимо ли е за тяхното обособяване в самостоятелни дялове да бъде изготвен инвестиционен проект? Когато е една сграда фактически съществуват самостоятелни обекти, които могат да бъдат разпределени в самостоятелни дялове, длъжен ли е съдът служебно да назначи експертиза, която да установи пазарната стойност на всеки един от тези обекти поотделно?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Соня Найденова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1. Налице ли е смесена съсобственост, ако съсобствеността върху имота произтича от един и същ юридически факт - дарение от общите наследодатели на трима от наследниците и делбата се извършва между наследниците на тримата съсобственици по сключения договор за дарение. 2. Ако делбеният имот е реално поделяем на два самостоятелни обекта, отговарящи на изискванията на чл. 40 ЗУТ, може ли съделител да поиска възлагане на един от обектите в свой дял, като уравни дяловете на останалите в пари. Поддържа се и наличие на основание за достъп до касационно обжалване по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК- очевидна неправилност.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дияна Ценева

12310 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право