Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 36 ал. 1 ЗУТ

Чл. 36. (1) За запазване на заварени годни сгради се допуска в работните устройствени планове фактическото разположение на заварените сгради да не отговаря на изискващите се разстояния, ако сградите са масивни и имат трайност най-малко още 25 години или са обекти на културно-историческото наследство по смисъла на Закона за културното наследство. В тези случаи изискващото се разстояние между заварените сгради и предвидените с плана сгради в съседните урегулирани поземлени имоти може да бъде намалено най-много с една трета, като линиите на застрояване се установят в съответствие с разположението на заварената сграда.

чл. 36 ал. 1 ЗУТ

Чл. 36. (1) За запазване на заварени годни сгради се допуска в работните устройствени планове фактическото разположение на заварените сгради да не отговаря на изискващите се разстояния, ако сградите са масивни и имат трайност най-малко още 25 години или са обекти на културно-историческото наследство по смисъла на Закона за културното наследство. В тези случаи изискващото се разстояние между заварените сгради и предвидените с плана сгради в съседните урегулирани поземлени имоти може да бъде намалено най-много с една трета, като линиите на застрояване се установят в съответствие с разположението на заварената сграда.

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

/1. Длъжен ли е въззивният съд да постанови нарочно определение, с което да съобщи на страните, че приема за общоизвестен даден релевантен за делото факт съгласно чл. 155 ГПК? и 2. Съставлява ли общоизвестен факт по делото с оглед чл. 155 ГПК следната констатация на съда: Затова и по пладне, когато слънцето следва да бъде от южната страна на имота на ищеца, хвърляната от сградата на ответника сянка ще бъде тясна и няма да засяга чувствително имота на ищеца и че преди и след пладне слънчевото греене е от изток и съответно от запад и поради това сянката на сградата ще се простира в противоположна посока, при което нараствайки в най-голямата си дължина /при изгрев и залез/ ще попада вън от имота на ищеца?/ не са правни въпроси по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК, които биха могли да обусловят допускането на касационното обжалване на решението, тъй като не са обусловили решаващите изводи на съда в обжалваното решение. Както бе посочено и по-горе, решаващият мотив на съда да отхвърли предявения иск по чл. 109 ЗС е, че ответникът не е извършил никакви неоснователни действия: не е строил на по-малко от 3 м. от страничната регулационна линия към имота на ищеца /пристрояването и надстрояването на съществуващата още от 1965 г. сграда в имота на ответника отстои на повече от 3 метра от страничната регулационна линия към имота на ищеца, а замяната на някои разрушили се при пристрояването и надстрояването конструктивни елементи от тази сграда- зидове не представлява ново строителство/. С оглед този основен мотив на съда за отхвърляне на иска, разсъжденията му относно слънцестоенето и сянката, която би правила сградата на ответника върху имота на ищеца в различните часове от деня, са само допълнителни и евентуални и без всякакво правно значение за правилното разрешаване на спора по настоящото дело.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

От значение ли е за преценката дали един имот е поделяем съгласно изискванията на ЗУТ наличието на съгласие на съделителите за подялба на имота има изискваното обуславящо значение за изхода на спора, като по отношение на него е налице и допълнителния селективен критерий по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК с оглед липсата на съдебна практика по този правен проблем. Останалите поставени в т. ІІ от изложението въпроси по същество представляват обосновка в подкрепа на възприетото като основание за допускане на обжалването питане, а в частта му по т. І изложението преповтаря оплакванията на касатора по чл. 281 ГПК, които следва да бъдат обсъдени не в производството по чл. 288 ГПК, а в решението по чл. 290 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право