Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 170 ал. 1 ЗУТ

Чл. 170. (1) Всички обстоятелства, свързани със строежа, като предаване и приемане на строителната площадка, строителни и монтажни работи, подлежащи на закриване, междинни и заключителни актове за приемане и предаване на строителни и монтажни работи и други, се документират от представителите на страните по сключените договори.

чл. 170 ал. 1 ЗУТ

Чл. 170. (1) Всички обстоятелства, свързани със строежа, като предаване и приемане на строителната площадка, строителни и монтажни работи, подлежащи на закриване, междинни и заключителни актове за приемане и предаване на строителни и монтажни работи и други, се документират от представителите на страните по сключените договори.

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

Кои са допустимите доказателствени средства, чрез които в производство по чл. 33, ал. 2 ЗС се установява фактът на поканата и фактът на нейното връчване и респ. отказът за приемане на предложението?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Камелия Маринова

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

1. Следва ли въззивната инстанция в рамките на възложените й от закона правомощия като инстанция по същество, да изложи свои собствени мотиви в съответствие с чл. 272, вр. чл. 273, вр. чл. 236, ал. 2 ГПК и да подложи на самостоятелна преценка всички доказателства и доводи на страните. 2. Следва ли съдът да приеме за безспорно установен по делото един факт, по който показанията на свидетелите са противоречиви и следва ли в този случай да извърши преценка на всички доказателства, като съпостави гласните с останалите доказателства по делото. 3. Установяването на фактическа власт от възложителя върху изработеното приравнява ли се на приемане то негова страна по смисъла на чл. 264 ЗЗД. 4. Приемането на готовия обект по реда на ЗУТ, приравнява ли се на приемане по смисъла на чл. 264 ЗЗД от поръчващия, т. е. на изрично или мълчаливо изявление, че приема извършената работа за съобразена с договора и в частност приемането на обекта с Акт обр.16, счита ли се за приемане от възложителя по смисъла на чл. 264 ЗЗД на извършени от изпълнителя конкретни СМР, част от обекта. По отношение на първите три въпроса се поддържа наличие на селективното основание на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, а спрямо четвърти въпрос, че е от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2012

дали е изпълнен договора и дали работата е приета от възложителя. Съдът е приел, че липсата на подписан приемателно-предавателен протокол, съобразно договора и ЗУТ, при установената фактическа обстановка, не може да обоснове липса на приемане на работа. Окръжният съд се е позовал на чл. 301 ТЗ, във връзка с оспорването на автентичността на фактурата, че когато едно лице действа от името на търговец, без представителна власт, се смята, че търговецът потвърждава действията, ако не се противопостави веднага след узнаването. С плащането на последната фактура, която трябва да се издаде след завършване на СМР и предаване на обекта, поръчващия е потвърдил фактическото потвърждаване на сделката и приемане на работата. За неоснователни са приети възраженията на ответника за неоснователност на претенцията по ф-ра №185 със съставения протокол по чл. 117 ЗДДС, който не само не може да удостовери неизпълнение на работата, но същия е съставен три години след плащане на ДДС и с оглед на целите на процеса.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мариана Костова

Решение №****/**.**.2011 по дело №****/2010

Налице ли е фактическо приемане на изпълнени СМР, след като поръчващия работата е подписал данъчната фактура, в която е удостоверено извършване на уговорената работа и окончателното предаване на обекта без да е бил съставен нарочен приемо-предавателен протокол, какъвто е бил предвиден в договора между страните?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Марио Бобатинов

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право