Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 25 ал. 1 т. 4 ЗЮЛНЦ

Права на общото събрание
Чл. 25. (1) Общото събрание: […]
4. приема и изключва членове;

чл. 25 ал. 1 т. 4 ЗЮЛНЦ

Права на общото събрание
Чл. 25. (1) Общото събрание: […]
4. приема и изключва членове;

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

от значение за изхода по конкретното дело, разрешен в обжалваното въззивно решение, е този, който е включен в предмета на спора и е обусловил правните изводи на съда по конкретното дело. Както е посочено в мотивите към т. 1 на посоченото тълкувателно решение, материалноправният или процесуалноправният въпрос трябва да е от значение за изхода по конкретното делото, за формиране решаващата воля на съда, но не и за правилността на обжалваното решение, за възприемането на фактическата обстановка от въззивния съд или за обсъждане на събраните по делото доказателства. Касационният съд, упражнявайки правомощията си за дискреция на касационните жалби, трябва да се произнесе дали сочения от касатора правен въпрос от значение за изхода по конкретното дело е обусловил правните изводи на съда по предмета на спора, но не и дали те са законосъобразни. Основанията за допускане до касационно обжалване, са различни от общите основанията за неправилност на въззивното решение(чл. 281, т. 3 ГПК). Проверката за законосъобразност на обжалвания съдебен акт ще се извършва едва след като той бъде допуснат до касационно обжалване при разглеждане на касационната жалба(чл. 290, ал. 1 ГПК).

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елена Арнаучкова

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

1. От кой момент пораждат действие /влизат в сила/ решенията на управителния съвет на юридическо лице с нестопанска цел за изключване и приемане на членове – от момента на вземането им или след изтичане на срока за оспорването им пред общото събрание, респ. след приключване на оспорването с потвърждаването им? Допустимо ли е лице, което е прието за нов член на сдружение с нестопанска цел с решение на управителния съвет, да участва с право на глас в общото събрание при гласуване на решение по направено оспорване на приемането му? 2. Лицето, отправило искане до съда за свикване на общо събрание на юридическо лице с нестопанска цел /сдружение/ поради бездействие на управителния съвет на сдружението, легитимирано ли е да проведе свиканото от съда въз основа на това искане общо събрание? Следва ли в определението на съда за свикване на общо събрание на сдружение поради бездействие на управителния съвет да има изрично овластяване на лице или лица, които да извършат действията по провеждането на общото събрание?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

1/Дължи ли въззивният съд произнасяне по всички оплаквания във въззивната жалба и допустимо ли е произнасяне по незаявени оплаквания? / в останалата си част въпросът възпроизвежда тезата на касатора за неправилност на конкретното произнасяне, поради което не следва да се съобразява / - въпросът се обосновава в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, поради противоречие с приетото в ТР №1/2000 г. на ОСГК на ВКС и ТР №1/2013 г. на ОСГТК на ВКС; 2/ Длъжен ли е въззивният съд да формира собствени мотиви при постановяване на съдебното решение? Длъжен ли е да обсъди оплакването в жалбата, че първоинстнционният съд не е анализирал събраните доказателства и при такова оплакване какви следва да са мотивите на въззивното решение по съществото на спора? – въпросът обосноваван в идентична хипотеза, поради противоречие с приетото в т. 19 ТР №1/2001 г. по тълк. дело №1/2000 г. на ОСГК на ВКС и решения по гр. д.№46/2009 г. на ІІІ г. о. , гр. д.№2056/2015 г. на ІV г. о., т. д. №674/2014 г. на ІІ т. о., гр. д.№2113/2016 г. на І г. о. на ВКС; 3/ Длъжен ли е съдът да обсъди всички доказателства по делото? – въпросът обосноваван в същата хипотеза с ППВС №1/1953 г., ТР №1/2001 г. по тълк. дело №1/2000 г. на ОСГК на ВКС и решенията по т. д.№1106/2010 г. на ІІ т. о, т. д.№866/2012 г. на І т. о., т. д.№823/2010 г. на ІІ т. о., гр. д.№1857/2010 г. на ІV г. о. , т. д.№811/2012 г. на ІІ т. о. , т. д.№1618/2014 г. на ІІ т. о., т. д.№2843/2014 г. на ІІ т. о. на ВКС; 4/ Длъжен ли е въззивният съд да допусне всички поискани с въззивната жалба доказателства, при оплакване във въззивната жалба, че първоинстанционният съд не е допуснал такива? – въпросът обосноваван в същата хипотеза, с решения по гр. д.№2551/2013 г. на І г. о., гр. д.№2460/2015г. на ІV г. о. и гр. д.№2813/2017 г. / с непосочено отделение /; 5/ Чия е доказателствената тежест за установяване на членствено правоотношение на ищеца в Сдружението с нестопанска цел, при иск по чл. 29, ал. 1 ЗТРРЮЛНЦ и длъжен ли е съдът да укаже тази доказателствена тежест с доклада по делото?; 6/ Дължи ли съдът служебно да следи за правото на членство на ищеца в Сдружението с нестопанска цел, по иск с правно основание чл. 29, ал. 1 ЗТРРЮЛНЦ; 7/ Налице ли е предявен иск за установяване на несъществуване на вписани обстоятелства при твърдения на ищеца за невалидни взети от ОС решения, тъй като лицата, които са ги приемали, нямали качеството на членове на Сдружението? - трите последни въпроса са обосновавани в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, с формално цитиране на разпоредбата. Касаторът поддържа доводите си за недопустимост на въззивното решение, в евентуалност се позовава на очевидна неправилност на същото, съгласно чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК, на основанията за неговата недопустимост.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

обаче не представлява решение по смисъла на чл. 25, ал. 2 ЗЮЛНЦ и не подлежи на самостоятелно оспорване, тъй като има чисто процедурен, предварителен характер. Разгледал е хипотезата, при която ОС приеме свикването си за нередовно и откаже да разгледа въпросите по дневния ред, като е приел, че съдебният контрол за законосъобразност на това решение не включва правомощието на съда да задължи събранието да се произнесе по дневния си ред, а при хипотеза, че събранието приеме свикването си за редовно, законосъобразността на свикването подлежи на проверка инцидентно, като въпрос, обуславящ процесуалната законосъобразност на взетите решения по дневния ред.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

„1./ За валидното възникване на членствено правоотношение със С. достатъчно ли е да бъдат извършени предвидените в Устава му действия – подаване на заявление и вписване в книгата на членовете и следва ли Общото събрание на С. да взема решение за приемането на тези нови членове, при условие, че вземането на решение по този въпрос е от изключителната компетентност на този орган на сдружението? 2./ Предвиденият в Устав на С. облекчен ред за приемане на нови членове на Ю. – с подаване на заявление и вписване в книгата на членовете, дерогира ли вземането на Решение по реда на чл. 25, ал. 1, т. 4 ЗЮЛНЦ, при положение, че Устава изрично е запазил компетентността на Общото събрание на С. по този въпрос?; 3./ Независимо от предвидения облекчен ред за приемане на нови членове, следва ли Общото събрание на С. да взема нарочно решение за приемането им като такива, предвид това, че Устава на С. е предвидил такова правомощие единствено на този орган на управление на Ю.?”

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право