Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 3 ЗУЕС

Изключения
Чл. 3. За управлението на общите части на сгради в режим на етажна собственост, в които самостоятелните обекти са до три и принадлежат на повече от един собственик, се прилагат разпоредбите на чл. 30, ал. 3, чл. 31, ал. 1 и чл. 32 от Закона за собствеността.

чл. 3 ЗУЕС

Изключения
Чл. 3. За управлението на общите части на сгради в режим на етажна собственост, в които самостоятелните обекти са до три и принадлежат на повече от един собственик, се прилагат разпоредбите на чл. 30, ал. 3, чл. 31, ал. 1 и чл. 32 от Закона за собствеността.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

„Недопустимо или неправилно е решението, постановено при неправилна правна квалификация на иска, но с правилно разпределена доказателствена тежест за действителното правно основание на иска, въпреки което съдът се е произнесъл въз основа на фактическа обстановка, различна от указания предмет на доказване? И „Недопустимо или неправилно е решението, при което определеният от съда предмет на доказване с Определението по чл. 140 ГПК, е изменен с мотивите на крайния съдебен акт (решението)?“. Очевидната неправилност на обжалваното решение се обосновава с твърдения, че в него не е направена надлежна разлика между произнасяне по непредявен иск и по иск с неправилна правна квалификация, поради неправилно тълкуване на чл. 41 ЗС и вътрешно противоречие в мотивите. Счита също така, че има основание за допускане на обжалването по правните въпроси „Каква е правилната правна квалификация на иска за припадащата се част от разноските за обща част на сграда, попадаща в обхвата на изключението по чл. 3 ЗУЕС – по чл. 41 ЗС, по чл. 61, ал. 2 ЗЗД или по чл. 30, ал. 3 ЗС?“; „Безусловно ли е задължението на съсобственика да участва в разноските по извършени ремонтни дейности по общите части на съсобствена сграда, в това число и – без оглед на знание за причината, вида и обема на ремонтните дейности и тяхната цена, - без търсене на предварително съгласие на съсобственика, вкл. и – при предварителен отказ чрез възпрепятстване да се установят причините и необходимостта от ремонтните дейности; - независимо дали работата е предприета уместно, добре водена и в интерес на неучаствалия съсобственик (ответника)?“; „Относимо обстоятелство ли е предварителният отказ на съсобственика – възложител, чрез умишлено физическо възпрепятстване, да допусне другия съсобственик предварително (преди ремонта) да установи състоянието, причините и необходимостта от ремонтните дейности?“; „Следва ли и как да се преценява отношението на ответника към извършени от съсобственик строително-ремонтни дейности в обща част на имот, когато ищецът умишлено го е възпрепятствал да си състави такова преди извършването на ремонтните дейности?“; и „Как се преценява дали изпълнените СМР са били неотложни, необходими, полезни или безполезни за целия имот при доказано противопоставяне на ищеца да позволи установяването на съответната нужда или полза преди извършването на тези разходи?“. Жалбоподателят счита, че първите два от тези въпроси са разрешени от въззивния съд в противоречие с практиката на Върховния касационен съд /ВКС/, а за останалите - че са от значение за точното прилагане на закона и развитието на правото

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борис Илиев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

не е налице основание за допускане на касационно обжалване. Видно и от самата обосновка на ищеца същият твърди, че е предявил самостоятелен иск за защита на претендираното право на собственост върху движимите вещи електрическа енергия и вода, но съдът не се е произнесъл по този иск. Защитата срещу непълнотата на съдебно решение се реализира по реда на чл. 250 ГПК, но срокът за иницииране на производство по допълване е изтекъл. Доколкото този иск не е бил предмет на въззивното производство, то и въззивният съд не е дължал произнасяне по него и обсъждане възможно ли е осъществяване на твърдяното придобивно основание относно електрическа енергия и вода с оглед действащата нормативна уредба.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Камелия Маринова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

За проверка на евентуалната му недопустимост, поради нередовност на исковата молба, изразяваща се в противоречие между обстоятелствената част на исковата молба и нейния петитум относно вида отговорност на ищците, както и в липса на конкретизация на стойността на отделните консумативни разходи по пера и общо, от които се претендира заплащането на 1/8. (По иск на основание чл. 422, ал. 1 ГПК за задължения за разходи за управление и поддържане на етажната собственост)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анелия Цанова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1. За задължението на въззивния съд да изложи в мотивите на съдебното решение собствени фактически и правни изводи на база всички събрани по делото доказателства, относими към правния спор, като ги обсъди поотделно и в тяхната съвкупност и съпостави установените факти от всяко едно доказателство с останалите доказателства и посочи кои от фактите приема за установени и въз основа на какви доказателства, и кои от фактите приема за неустановени и защо приема, че са неустановени; 2. Длъжен ли е въззивният съд да обсъди всички доводи на страните; 3. Длъжен ли е въззивният съд при преценката на писмените доказателства да посочи върху кои доказателства основава приетата за установена фактическа обстановка; 4. Когато ответникът осъществява действия в съсобствения с ищеца имот или поддържа създадени в резултат на такива действия състояния в имота, което ищецът не е длъжен да търпи, защото ответникът няма съответно ограничено вещно право за това, самото въздействие върху имота на ищеца, без негово съгласие от лице, което няма право да осъществява такова въздействие, представлява ли пречка за ищеца да упражнява в пълен обем правото си на собственост по смисъла на чл. 109 ЗС; 5. Извършването на пристрояване в съсобствен имот без учредено съответно ограничено вещно право на пристрояване представлява ли неоснователно действие по смисъла на чл. 109 ЗС, което пречи на собственика да упражнява своето право; 6. Извършването на пристрояване в съсобствен имот без учредено право на пристрояване представлява ли неоснователно действие по смисъла на чл. 109 ЗС, което пречи на другия съсобственик да упражнява своето право, ако съсобственикът, който извършва пристрояването, е изградил пристройката в тази част от дворното място, която има право да ползва съобразно договор за разпределение на ползването, сключен от праводателите на страните по делото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

за извършения от ищеца ремонт съдът е обсъдил договор за ремонт на покрив, сключен на 17.10.2019 г. между ищеца и К. К. с подробно описани видове дейности по пера на обща стойност 6635 лв.; договор за ремонт на фасада и покрив на сградата, сключен на 20.11.2019 г. с Г. Д. с конкретно възложени дейности - сваляне на стара олющена мазилка, грундиране, флексова шпакловка с мрежа; измазване, поставяне на изолация, боядисване със силиконова мазилка, реставриране и измазване на фронтони, заздравяване и измазване на бордюр около покрива; обръщане на прозорци, реставриране и измазване на стена, скриване на улуци, поставяне на П. фибран на прозорци, изхвърляне на боклук, на обща стойност за труд и материали 12 695 лв.; касови бонове, фактури за закупени строителни материали.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

След като чл. 127, ал. 1 ГПК, т.т. 3, 4 и 5 изискват исковата молба да съдържа цената на иска, когато той е оценяем; изложение на обстоятелствата, на които се основава искът и в какво се състои искането, длъжен ли е ищецът да даде правна квалификация на предявения иск и когато извършва преценка дали са изпълнени дадените на ищеца указания за отстраняване нередовности на исковата молба, трябва ли съдът да посочи конкретно кои от указанията са изпълнени и кои не, в случай, че се претендират парични вземания, възникнали в резултат на строително-ремонтни дейности по жилищна сграда, притежавана в режим на етажна собственост?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Маргарита Соколова

1234 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право